Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Turul, gödör, ágyú - újabb I. világháborús emlékmű készül, az ötletpályázat már le is zárult. Mutatunk pár tervet, és arra kérjük olvasóinkat, szavazzák meg, melyiket szeretnék felépülve látni Budapesten.

Ha ön szerint sem elég az országban jelenleg megcsodálható több száz első világháborús emlékmű, akkor jó hír, hogy lesz egy újabb, mindegyiknél nagyobb. A Schmidt Mária féle Emlékbizottság központi emlékhely megvalósítására kiírt ötletpályázatára jobbnál jobb elképzelések érkeztek, van ceruzával felskiccelt vázlat, és alaposan kioldozott terv is, de majdnem mindegyik vicces, ezekből válogattunk. (Egyébként, mint korábban is írtuk, 50 pályamű van versenyben).

A tervek az Emlékév honlapján is megtalálhatók, sőt szavazni is lehet rájuk. Leginkább a lövészárok-tematika hódít, de sok a kápolna, kereszt, Szűz Mária, bajtársát támogató katona, rohamsisak, és ágyú, amiket leginkább a Városligetbe, és a Vérmezőre álmodnak tervezői.

Május 13-án megtudjuk, melyiket kell néznünk a jövőben. A bíráló bizottságban többek között Balog Zoltán, L. Simon László, Fekete György, és Schmidt Mária foglal helyet.


Íme, tehát néhány terv:

Gödör (24. sorszámú terv)

Ez tulajdonképpen csupán egy mély gödör volna az MTA előtti parkolóban, a Széchenyi téren. A nagyobbacska kátyú a tervező szerint egyszerre jelenítené meg a sírgödröt és a lövészárkot, le is lehetne mászni, megtapasztani mindkettő hangulatát. A gödör – persze ha nem telne meg túl hamar szeméttel – nem is volna rossz ötlet, kár, hogy Berlinben már a könyvégetés emlékműveként megcsinálták.

emlekhelypalyazat.hu

 

Rio Óbudán (1. sorszámú terv)

Rio de Janeiroi Krisztus szobortól három elemben tér csak el a tervezett alkotás: a szakállas alak nem tárja szét a kezét,  30 helyett  20 méter magas, és nem az óceánt, hanem az Árpád-híd felhajtóját nézi. A 10 méteres, piramisszerű talapzatban múzeum lenne.

emlekhelypalyazat.hu

 

BNV pavilon (2. sorszámú terv)

A tervező a Március 15-e térre építené fel a leginkább a vásári pavilonokra jellemző, ám ólomüveg ablakokkal, és Zsolnay kerámiával díszített épület, amit az itt lévő római erőd romjaira építenének rá. A pavilon előtt egy jókora ágyú is lenne.

emlekhelypalyazat.hu

 

A legunalmasabb (23 . sorszámú terv)

Az emlékhely pályázat egyik legfontosabb előírása, hogy meg kell jelenítenie a több mint 660 ezer áldozat nevét. Ennek a leggyakoribb, és legunalmasabb formája, hogy hatalmas kő, bronz, üveg felületekre vésik azokat. Van, aki a Tabán domboldalába helyezett ékre vésné a neveket, vagy a Népliget Hungária körúti oldalára elhelyezett oszlopcsarnokba, a legunalmasabb mindenesetre a Ludovika mellett, néhány újabb fa kivágásával megálmodott, katonás rendbe felállított táblák.

emlekhelypalyazat.hu

 

Híd a Keleti felett (5. sorszámú terv)

A terv mellett szól, hogy sok 100 milliárdot el lehet költeni rá, és az Aréna pláza is jól járna. Ugyanis e mellett lenne a neveket tartalmazó több szintes épület, a jobb megközelítés végett pedig a Keleti pályaudvar sínerdeje felett új híd is épülne. Az emlékművön keresztül új főbejáraton lehetne megközelíteni a Kerepesi temetőt, a tervező itt arrébb rakna egy-két mauzóleumot, hogy szép katonás rendben álljanak a fontos és haladó elvtársak síremlékei. De még mindig visszafogottabb ez az elképzelés, mint a 28-as terv, amely az egész Keleti pályaudvart kiköltöztetné, hogy a csarnokba helyezze el az emlékművet.

emlekhelypalyazat.hu

 

Szent Korona és jurta (6. sorszámú tev)

Ha már nem sikerült átkeresztelni Mádl Ferencre a Hegyalja utat, akkor legalább legyen mellette egy részben jurtát, részben a Szent Koronát formázó kápolna. A kápolnában lévő „nagy Magyarországot” ábrázoló márványból készült terepasztalt tisztelgő, arctalan, 2,5 méteres bronz katonák „védenék”. Az „erőt, egészséget” sugárzó nyolc figura a nyolc erényt szimbolizálná. Bent is lennének bronz alakok, például a sebesült társát segítő katonát ábrázoló. Kint pedig sír imitációk, rohamsisakkal, kardokkal.

emlekhelypalyazat.hu

 

Vak katonák (8. sorszámú terv)

Nem elég a Városligetbe felépülő három múzeum, a legtöbb pályázó ezt a helyszínt preferálná az első világháborús emlékmű számára is. Egyikük a Királydombra helyezné azt. Sok kisebb kereszt szegélyezte út vezetne fel a domb tetején álló szikladarabhoz, amibe egy negatív kereszt-formát vágnának. Ide tartanának az egymásba kapaszkodó vak katonák bronz alakjai.

emlekhelypalyazat.hu

 

Anya princípiummal (10. sorszámú terv)

Makovecz Imre megvalósulatlan tervét, a Gellért hegy tetejére épülő Nemzeti Pantheon ötletét újítja fel a szerző. Annyiból azonban visszafogottabb, hogy legalább a Szabadság-szobrot meghagyná. Műve bevallottan a birodalmi eszményt dicsőítené, megformázná a Monarchia rég elfeledett vezérezredeit, de lennének szimbolikus alakok, például egy anya gyermekével és kosárral. A műleírásból az is kiderül, hogy a kosár női a princípium jelzésére szolgál.

emlekhelypalyazat.hu

 

Lövészárkok a városban (20. sorszámú terv)

Népszerű a lövészárok tematika, ami azért is jó, mert a falán el lehet helyezni az áldozatok névsorát, van, aki a Vérmezőbe ásna egy folyosót, van, aki a Józsefvárosi pályaudvar mellett építene labirintust, más egyenesen a Hősök tere mellett.
A Városligetbe tervezett egyszerre lövészárkot, koporsót, és  keresztet formázó komplexumba például egy „bunker kápolna” is helyet kapna. Az általunk választott 20. számú terv a berlini Holokauszt emlékműre hajaz, felülről viszont gyermekkorunk kedvelt és olcsó játékát idézi, aminek lényege az volt, hogy egy műanyag, kör alakú útvesztőben egy apró fémgolyót kellett célba juttatni.

emlekhelypalyazat.hu

 

Turul (22. számú terv)

A Városligetben található Ötvenhatos emlékmű elé tervezett alkotás a szocializmus obeliszkjeit idézi, csak tetején nem vöröscsillag, hanem turul madár díszeleg, körülötte apró keresztek. Csak egy, a sok hasonló közül.

emlekhelypalyazat.hu

 

Dominó (30. számú terv)

A Népliget lenne a helyszíne ennek a bizarr emlékműnek, a körben felállított, a neveket tartalmazó márványtáblák dőlni készülő dominósort formáznak.

emlekhelypalyazat.hu

 

Tom of Finland (34. számú terv)

A műleírásból kiderül, nem a meleg kultúrában kedvelt rajzok ihlették a két katona alakját, hanem „az egymás hátát védő Hunor és Magor” alakját vette alapul a művész egy „szkíta” bronz figuráról.

emlekhelypalyazat.hu

 

Golyó a Hősök terén (50. számú terv)

Nem szívbajos a tervező, a hatalmas gömböt egyenesen a Hősök terére gurítaná, amit egy lövészárok rendszeren lehetne megközelíteni.

emlekhelypalyazat.hu
--- voting control ---
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!