A mű alapjául szolgáló 11-13. századi latin, német és francia nyelvű versgyűjteményre a bajorországi Benediktbeuren kolostorban bukkantak rá a 19. század elején, és Orff ezekre a világi élvezeteket dicsőítő versekre komponálta a tavasz, a bor és a szerelem himnuszaként elhíresült művét, amelyet 1937-ben Frankfurtban szcenikus formában mutattak be, de a darabot gyakran tálalják oratóriumszerűen is.
Orff olyan szöveget keresett, amit egész Európában értenek. „És ha a Carmina Buranát ma már a világon mindenütt előadják, számomra nem is elsősorban a zeném a fontos, hanem az, hogy a mű ereje összeköti az embereket, és ekként hat ránk” – beszélt már idősen 1970-ben legnépszerűbb darabjáról a zeneszerző.
A MÁV Szimfonikusok kétszer lépnek fel, Beethoven programjukat híres operarészletekből álló áriaest követi. Gál Tamás és Kollár Imre dirigálja őket, míg a Musica Sonora Kamarazenekar Illényi Péterrel érkezik, akik a Semmelweis Kórussal együtt klasszikus zenei átiratban prezentálják a népszerű Hair musicalt.
Élén Kováts Péterrel a Mendelssohn Kamarazenekar is előad könnyedebb hangvételű kortárs kompozíciókat Nino Rotától és Astor Piazzollától, koncertjük zárószámaként ifj. Johann Strauss Éljen a magyar! című polkája lesz a hab a tortán.
Színesíti a fesztiválprogramot a Farkas Róbert vezette Budapest Bár formáció, akik ismert magyar és külföldi dalokat szólaltatnak meg igazi unikumként jazz, pop, rock és klezmer zenei elemekkel ötvözve cigányzenei alapokon építkezve, ugyancsak vonzó lehet a 100 tagú Cigányzenekar produkciója Lendvai Csócsi József művészeti irányításával, valamint a Sabbathsong Klezmer Band fellépése, amelyen hegedűn Beke Farkas Nándor, cimbalmon pedig a Kossuth-díjas Ökrös Oszkár is közreműködik.
A klasszikus zene örökzöldjeit kedvelőket a fesztivál zárókoncertjére várják, ezen a Szenthelyi Miklós fémjelezte Magyar Virtuózok Kamarazenekar Vivalditól A négy évszakot, Csajkovszkijtól pedig a Vonósszerenádot adja elő.