szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén nyolcvanéves lap ma kerül utoljára az újságárusokhoz. A Simicska Lajos tulajdonában álló újság hivatalosan tartós finanszírozási problémák miatt szűnik meg online kiadásával együtt.

"A fájdalom belső szava most, az utolsó szerkesztőségi munkanapon, mindennél erősebb. Mégsem búcsúzunk. Elhallgatni sem fogunk. Várunk, reménykedünk, imádkozunk. Mert lehet egy újságnak bárki is a tulajdonosa, azt pontosan tudjuk, hogy a mi igazi >>gazdánk<< az olvasó. Akit nem hagyhatunk cserben" – írja a Magyar Nemzet történetét röviden összefoglaló, címlapon közölt búcsúcikkében Pethő Tibor, a lapot 1938-ban Hegedűs Gyulával megalapító Pethő Sándor dédunokája.

Szerinte "a méltatlan történelmi helyzetek fogságából a Magyar Nemzet előbb-utóbb mindig kiszabadult", így történt ez akkor is, amikor 2015. február 6-án (egy nappal azután, hogy Simicska Lajos, a lap tulajdonosa g­-cinek nevezte korábbi barátját, Orbán Viktort – a szerk.), "ezen a groteszk, csúfondáros eseményekben bővelkedő napon megszabadulva az egyre fojtogatóbb gyámkodástól, új munkatársakkal kiegészülve visszatértünk hagyományainkhoz".

Az elmúlt három évben a Magyar Nemzet "ostromlott várhoz hasonlított, a hatalom a nagy múltú lap elpusztítására törekedett", ők viszont lassan megszokták a rájuk rakott terhet, és megtanultak "árnyékban élni" – fogalmazott Pethő.

A lap belföld rovatában Körmendy Zsuzsa publicista, Schiffer András, az LMP alapítója, Róna Péter közgazdász, Lányi András író, filozófus, Bod Péter Ákos közgazdász és Kukorelly Endre író búcsúztatja a lapot.

Véleménycikkében Lukács Csaba is búcsúzik. Az országos politikai napilapok piacáról úgy ír, azt "ma két egykori (?) pártpénztárnok, egy felfoghatatlan módon meggazdagodó gázszerelő és egy furcsa, a gravitációval is hadban álló, gazdag vállalkozó tudja magáénak azt a piacot, amely holnaptól háromszereplősre szűkül. És ne kerteljünk: holnaptól nem marad olyan országos politikai napilap, amelyet így vagy úgy ne a kormány tartana el" – írja.

A továbbiakban írnak egyebek mellett az ellenzéki listás szavazatok eltűnéséről, a Vona Gábor távozása után a Jobbikban tapasztalható bizonytalanságról, a kormányalakítás előkészületeiről, a Fideszt kritizáló fideszes képviselőről, a szegregált oktatásról, a CEU lehetséges távozásáról, az Együtt kampánypénz-adósságáról. De szóba kerül Habony Árpád volt ügyvédjének csalási ügye és a Fenyő-gyilkosság ügyében zajló nyomozás is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!