szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Megfosztották az ukrán elnököt Verona díszpolgári címétől. Két év után az északolasz város vezetése a cím visszavonása mellett döntött. Utólag meggondolatlannak tartják a 2016-os odaítélését.

A városatyák 28 támogató és 4 ellenszavazattal hagyták jóvá a döntést a múlt héten – az ANSA hírügynökség közlése szerint. Úgy vélték, hogy az előző önkormányzati adminisztráció elhamarkodott és felületes döntést hozott, amikor 2016 májusában a díszpolgári címet odaadományozta az ukrán elnöknek hálája jeléül. Az elismerést azért ítélték két éve Porosenkónak, mert Verona visszakapta a Castelvecchio Civic Múzeumból elrabolt, Ukrajnában előkerült 17 festményt, amely 16 millió eurót, vagyis több mint ötmilliárd forintot ér. Az  évszázad képlopásának (Rubens, Dominico, Tintoretto, Mantegna, Antonio di Puccio és mások művei) nevezett ügyet a jelenlegi veronai vezetés szerint az olasz hatóságok derítették fel, csak éppen Ukrajnában kerültek elő a festmények. 

A reneszánsz jeles alkotóinak képeit 2015 novemberében rabolta el egy moldovaiakból és olasz segítőikből álló bűnbanda a veronai múzeumból. A képrablók által biztonságosnak vélt rejtekhelyen, a Dnyeszter Turuncsik nevű mellékfolyójának kis szigetén (Odesszai terület) találtak rá 2016. május 6-án az ukrán hatóságok a 17 festményre. Műanyag fóliában, védőpapírba tekerve, egymásra helyezett négy külön csomagban voltak elrejtve a sűrű aljnövényzet közé, mindösszesen másfél kilométerre az ukrán-moldovai határtól. Külön-külön voltak csomagolva a fára festett, a vakkeretes és a képkeretből kiszedett festmények.

Az olasz múzeum védett műkincseit Olaszországból csempészték át Moldovába, majd onnan a lebukástól tartva Ukrajnába. Mindez az után történt, hogy a kiemelt bűnügyben Gemini fedőnéven nyomozó Veronai Rendőrkapitányság és a Csendőrség Kulturális Örökségvédelmi Egysége felfedte, hogy a gyűjtemény védelmét ellátó biztonsági őr, Francesco Silvestri a testvére, Pasquale Silvestri befolyására összejátszott a képrablókkal. Az ő felesége, Svetlana Pkachuck volt az összekötője múzeumot kirabló, moldovai honfitársaiból verbuválódott bűnbandának. Kiderült az is, hogy a banda megrendelésre dolgozott, feltehetően egy csecsen műgyűjtő „ösztönzésére”.

president.gov.ua

Miután az Ukrajna területén megtalált  festményeket igazságügyi műtárgy-szakértők azonosították, annak idején nagy visszhanggal kiállították Kijevben. A bemutatóval egybekötött sajtótájékoztatón  Petro Porosenko is megjelent, hogy szemlézze a megtalált festményeket. Megjelenésével nyilván az ukrán érdemeket akarta nyomatékosítani a képek előkerülésében. 

Most úgy tűnik hiába. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!