szerző:
Sándor Anna
Tetszett a cikk?

Méltatlanul bánt el az állam az Oscar-díjas producerrel, Udvardy Annával.

2017-ben sorozatban másodjára hozta el magyar film a világ egyik legrangosabb filmes szakmai díját, az Oscart. A Saul fia 2016-os győzelme után a legjobb élőszereplős rövidfilm kategóriájában a Mindenki is Oscar-díjas lett. Ebben a kategóriában a díjat a rendező és a producer kapja meg, azaz Deák Kristóf és Udvardy Anna.

Míg Nemes Jeles Lászlónak és Röhrig Gézának Kossuth-díjat ért az Oscar, Deák Kristófnak csupán a művészeti középdíj jutott: 2017-ben Balázs Béla-díjjal jutalmazta a magyar állam. A Balázs Béla-díj egyike az évente március 15-én kiosztott állami elismeréseknek, a filmszakma képviselőit díjazzák vele.

Udvardy Anna, bár jelenleg az egyetlen Oscar-díjas producerünk, és több mint ötven éve van a szakmában, eddig semmilyen gesztust nem kapott az államtól.

Ez idén megváltozott volna, a Balázs Béla-díjra jelölte az illetékes szakmai bizottság, a Magyar Filmakadémia. Elvben a kulturális ügyekért felelős miniszteré (jelenleg Kásler Miklósé) a végső döntés, a gyakorlat viszont az, hogy a miniszter ilyenkor elfogadja a szakmai ajánlást.

Eddig.

Dénes Gábor Balázs Béla-díjas rendező és operatőr a hvg.hu-nak elmondta, hogy Udvardy Annával kifejezetten méltatlanul bánt el az állam.

A Filmakadémia elnökségi tagjai értesítették a producert, hogy a jelöltek között lesz, és a formai követelmények szerint elküldték neki az EMMI nyomtatványát, amellyel a jelölt nyilatkozik arról, hogy elfogadja-e a díjat, illetve jogosult-e átvenni (például nem folyik ellene fegyelmi vagy büntetőeljárás).

Ezt a formanyomtatványt Udvardy Anna kitöltötte – azzal, hogy elfogadja a díjat –, és visszaküldte a megadott címre.

Ezután viszont semmilyen értesítés nem érkezett, március 13-án, tehát két nappal a díj ünnepélyes átadása előtt Udvardy fia kezdett el érdeklődni, telefonálni, hogy hova kell menni, mikorra – ekkor derült ki, hogy Oscar-díj ide vagy oda, Udvardy Anna nem kapja meg a Balázs Béla-díjat. Helyette valaki mást díjaztak.

Mindez Dénes Gábor szerint többszörösen is felháborító:

  • olyanok bírálták felül a szakmai döntést, akik nem értenek hozzá, sőt, nemcsak a magyar, hanem az amerikai Filmakadémia véleményénél is illetékesebbnek érzik magukat szakmai döntésekben;
  • Udvardy Anna súlyos beteg, két kemoterápia között tudta meg, hogy mégsem kapja meg a Balázs Béla-díjat.

Ez az eljárás nem példa nélküli, szombaton megírtuk, hogy lemondott a Munkácsy-díj bizottság tagja, Krajcsovics Éva festőművész. Krajcsovics egy velős levélben megírta Kásler Miklósnak, hogy nem tud tovább asszisztálni ahhoz, hogy milyen mértékben és egyes esetekben a szakmai szempontokat mellőzve változtatták meg a jelöltek névsorát – mint ahogy ez történt idén a Munkácsy-díj kiosztásakor, amely a képzőművészek állami középdíja.

Levélben megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy megtudjuk, ki és miért döntött úgy, hogy Udvardy Anna nem kaphat Balázs Béla-díjat, és kinek adták helyette.

 

A Balázs Béla-díj idei díjazottjai:

Babos Tamás operatőr
Gyöngyössy Bence filmrendező, operatőr, író, producer
Moharos Attila filmrendező
Nádorfi Lajos operatőr
Pozsgai Zsolt rendező, író, a Horatio Film ügyvezetője
Stőhr Lóránt filmkritikus, a Színház- és Filmművészeti Egyetem egyetemi docense
Tóth Klára filmkritikus, publicista, az MMA levelező tagja
Zalán János producer, színművész

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Kult

Itt vannak az idei Széchenyi- és Kossuth-díjasok

Müller Péter Kossuth-, Tőröcsik Mari Kossuth Nagydíjjal gazdagodott. Széchenyi-díjat kapott többek között Kovács István József Attila-díjas és Babérkoszorú díjas költő, valamint több MTA-tag.