Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyar Gripenek kaptak el egy magyar katonai Airbust Litvánia fölött – abszurdnak hangzik, és az is volna, ha nem egy bemutató akcióról lenne szó. A harci gépek azt demonstrálták, miként biztosítja a magyar légierő a balti államok légvédelmét. A "behatoló" gépen ott volt Veres Viktor, a hvg.hu fotósa is. Mutatjuk a felvételeit.

A Šiauliai légibázison lévő„BAP-park”. Itt találhatóak a BAP, vagyis a Baltic Air Policing missziókban eddig részt vevő kontingesnek által felállított emlékoszlopok, amelyek kinézetének csak az adott egységek kreativitása szab határt. Leginkább az adott légierő által a misszióban használt vadászgépek sziluettjei, valamint az államok nemzeti lobogóinak színei adják az alapot.
Veres Viktor
Ványik Attila alezredes, a 60. BAP misszió magyar parancsnoka tájékoztatja a sajtót a Šiauliai légibázis egyik betonfedezékében kialakított alkalmi előadóteremben. Az alezredes mögötti kivetítőn a magyar pilóták által korábban elfogott Szu-35Sz orosz vadászbombázóról készített fénykép látható. (Minden riasztáskor készül néhány fotó az elfogott repülőgépekről.) A 4+ generációs vadászbombázó az orosz légierő jelenleg rendszerben álló legmodernebb, egyben legnagyobb harcértékkel bíró típusa, így ezen elfogás zsákmánya igazi „nagyvadnak” számít.
Veres Viktor
A bennünket elfogó géppár két pilótája, a légibázison szolgálatot teljesítő egységeket kibocsájtó államok és a NATO zászlói előtt.
Veres Viktor
A „Tango”, vagyis gyakorló riasztásra induló géppár, a szárnyak alatti és a szárnyvégeken található függesztési pontokon az éles levegő-levegő rakétákkal. A Gripenek alapkonfigurációban gépenként a szárnyak alatt 2-2 AIM-120 AMRAAM középhatótávolságú és radarvezérlésű, a szárnyvégeken pedig 2-2 darab AIM–9 Sidewinder infravörös önirányítású (közismert nevén: ”hőkeresős”), kis hatótávolságú légiharc rakétával, valamint a gépágyúhoz szükséges lőszerjavadalmazással felfegyverezve szállnak fel a bevetésekre.
Veres Viktor
Az úgynevezett „Patch-fal” a légibázis étkezőjében. A puha szövetborítású falon láthatóak az eddigi missziókban részt vett alakulatok pilótái által viselt, mindig az adott küldetésre készített egyedi jelzések. A „patch” vagy felvarró a katonai repüléshez szervesen hozzátartozó elem, egy tépőzárral a pilótaruha karjára rögzíthető, legtöbbször kör vagy pajzs alakú – általában hímzett – ábra, rajta az alakulatra és a misszióra utaló felirattal, valamint az alakulat által repült vadászgép típusára utaló jelzéssel és/vagy ábrával.
Veres Viktor
Napkelte a Magyar Légierő Airbusának pilótafülkéjében.
Veres Viktor
Az Airbus szárnyán látható, ék alakú magyar felségjelzés kivételével szinte ugyanez a látvány tárulhat azon orosz repülőgépek személyzete elé, akik miatt riasztani kell a magyar vadászgépeket. Vagyis: szorosan a szárny mellett repülő Gripen készültségi géppár, éles fegyverzettel, levegő-levegő rakétákkal a felfüggesztési pontokon.
Veres Viktor
A civil utasszállító gépek utasai által – jó esetben – soha nem látható esemény, vagyis az utasszállítót közel tízezer méteres magasságban szorosan kísérő Gripenek látványa miatt szinte teljesen kiürültek az Airbus ülései, mindenki az ablakokra tapadva nézte, fényképezte, videózta a nem mindennapi látványt.
Veres Viktor
A legikonikusabb repülős filmekhez mérhető vizuális élményt nyújtott az Airbust jobbról kísérő, az alacsonyan járó Nap ellenfényében a zárt felhőzet fölött elsuhanó Gripen.
Veres Viktor
Színek, fények, repülés.
Veres Viktor
A hazaút vége felé, Kecskemét légterében. Záporok között vezetett hazafelé az út, a leszállás előtt a szárnyon megcsillanó Nap fényével.
Veres Viktor

Nyitóképünkön a „légtérsértő repülőgép”, vagyis a Magyar Honvédség 604-es oldalszámú Airbusának ablakaira tapadó fotósokat üdvözli az elfogó géppár vezérgépének pilótája. Fotó: Veres Viktor

Veres Viktor Tech

„Amikor találkoznak a szembelévő féllel, akkor mindenki megmutatja, hogy mi van a hasa alatt”

A magyar Gripenek fogták el azt a gépet Litvánia légterében, amelyen a hvg.hu fotósa, Veres Viktor ült. A magyar újságírókkal teli Airbust persze éppen azért küldték a magasba, hogy ezen a gépen demonstrálják, hogyan látják el a magyar légierő gépei a balti légvédelmi misszióban rájuk osztott feladatot. Nézze meg a gyakorlat során készített páratlan felvételeket!