szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2010-es választás a magyar pártrendszer jelentős változását hozta: a korábbi kvázi-kétpárti szerkezet megrengett, és össze is omlott - írja blogján a politológus.

A Fidesz-KDNP az 1990 utáni választások legnagyobb szavazatarányával nyert, az ellenzéki oldalon két középpárt és egy meglepően erős kis párt keletkezett, de kikerült a parlamentből két, húsz éve a törvényhozásban politizáló erő. A négy évvel ezelőtti választáshoz képest egyedül a 400 ezer új szavazót szerző Fidesz ért el hasonló eredményt, az MSZP 1 millió 350 ezer szavazatot vesztett, a Jobbik 700 ezret nyert, az LMP pedig nulláról indulva 380 ezer szavazóval jelent meg.

A választás három nagy kérdése közül kettőre választ kaptunk: az MSZP megelőzte a Jobbikot, az LMP bekerült, az MDF nem. A harmadik kérdés, a kétharmad ügyében valahol a határon lehet a végeredmény - írja Török Gábor, aki szerint az MDF-en kívül mindenki többé-kevésbé elégedett lehet. Az EP-választási eredményekhez képest az MSZP, a Jobbik és az LMP is javított, a Fidesz ugyan valamelyest visszaesett, de történelmi győzelmük után ők sem szomorkodhatnak.

A Fidesz-KDNP már az első fordulóban abszolút többséget szerzett, 206 mandátuma van: 119-et egyéniben nyert, a többi 87-et területi listákon kapta. A második fordulóban a versenyben lévő 57 egyéni választókerületben és az országos listás kompenzációs mandátumokból kellene még legalább 52 mandátumot szereznie a kétharmadhoz. Ez Török szerint egyáltalán nem lehetetlen, de nem is biztos.

Az 57 választókerületből 21 a fővárosban található, az MSZP leginkább itt próbálhatja megakadályozni a kétharmadot. A versenyben lévő többi egyéni választókerület többsége Kelet-Magyarországon található: ezeken a helyeken a Jobbiknak lehet fontos szerepe. A politológus kulcskérdésnek a pártok két forduló közötti kampányát és a választói reakciókat tartja. A választói reakciókban a két szélső pontnak a győzteshez húzást, illetve a Fidesz túlhatalmától való félelem mobilizációs erejét látja.

MTI / hvg.hu Itthon

Külföldi lapok: a "viktoriánus korszak" kérdőjelei

A korrupciós botrányok és a rossz gazdaságirányítás is erősítette a Jobbikot a magyarországi választások előtt – számoltak be külföldi gazdasági lapok a hazai parlamenti választások eredményeiről.

MTI Itthon

Lendvai Ildikó nem javasol visszalépést a Fidesz javára

Lendvai Ildikó hétfő reggel az ATV műsorában kijelentette: senkinek sem fogja javasolni, hogy a második fordulóra visszalépjen annak javára, "akinek a pártja komcsilistát állított"; ezt arra a kérdésre válaszolta, hogy az MSZP támogatja-e a Fideszt a Jobbikkal szemben olyan módon, hogy jelölteket léptet vissza.

hvg.hu Itthon

A Fidesz felé billennek a le nem tarolt választókerületek

A Fidesz-KDNP-nek a már megszerzett 206 parlamenti mandátum mellé még 48-at kell besöpörnie ahhoz, hogy kétharmados többsége legyen a törvényhozásban - állítja a Political Capital elemzésében. A fennmaradó 57 egyéni választókerületben tehát éppen ezért tartogat külön izgalmakat a második forduló. Már ha tartogat.

Eladó Bill Clinton páncélozott elnöki limuzinja

Eladó Bill Clinton páncélozott elnöki limuzinja

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Spar: 395 ezer bruttó lesz 2025-ben a dolgozók alapbére

Egyelőre csak mese az orosz Mere diszkont itthoni megjelenése

Egyelőre csak mese az orosz Mere diszkont itthoni megjelenése

Elkezdték árulni az átlátszó, vezeték nélküli tévét

Elkezdték árulni az átlátszó, vezeték nélküli tévét