szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a nem kívánt reflektorfény miatt az izlandiak a vezető hírek közé kerültek a vulkáni kitörés miatt, akkor már érdemes többet is megtudni a szigetről és lakóikról - írja a Mandiner blog szerzője.

Izland a maga körülbelül debrecennyi lakosságával a hatvanadik szélességi fok és az északi sarkkör között alapjáraton is elég sok megpróbáltatásnak van kitéve. Az év nagyobb részében néhány óra szürkületet, halvány világosságot kivéve egész nap teljesen sötét van, a rövid nyáron (mely május végén indul igazán, és a helyi szokásoknak megfelelően augusztus első felében már búcsúztatják is) viszont nem megy le a nap. Szélcsend gyakorlatilag nincs, fák sincsenek, csak amit mesterségesen ültettek.

A szigetet leginkább az utóbbi száz év civilizációs fejlődése tette lakhatóvá. 2010-ben maga a főváros, Reykjavík a legjobb példa, hogy mennyire élhető, sőt Európa más részeivel összehasonlítva olajozottabban és természetesebben működő épített környezetet lehet kialakítani. A szigeten a kocsikat leszámítva minden geotermikus és hidroelektromos energiával megy. A bőséges források miatt a vezetékes vízért fizetni sem kell, csak a csatornáért. A fővárosban pedig telente csővezetékkel melegítik az összes fontos közlekedési utat - olvasható a Mandiner blogon.

Többet akar megtudni Izlandról? Akkor látogasson el a Mandiner blogra, ahol a bejegyzés képekkel van tarkítva.

hvg.hu Világ

NASA-felvételek az izlandi vulkánról

A nagy-britanniai és észak-európai légiközlekedés összeomlását okozó hamufelhők egy izlandi gleccservulkánból erednek, amelynek fokozott aktivitása még márciusban kezdődött. A NASA elmúlt három hétben készült felvételei ezt az aktivitást mutatják be.

hvg.hu Tech

A nap képe: Így néz ki a vulkáni hamu közelről

Az izlandi Eyjafjöll vulkán hamujának részecskéi nagyító alatt olyanok, mint a ripityára tört üveg: a szilánkos, éles, sarkos tört hamuszemcsék veszélyesnek tűnnek. Viszont kizárólag nagy koncentrációban, közvetlenül a kitörés helyszíne mellett veszélyesek.

toma Vélemény

Amikor visszatértünk a 19. századba

Pár hete el se tudtuk volna képzelni, hogy egy isten háta mögötti ország kimondhatatlan nevű tűzhányója nagyobb bajt tud okozni a légi közlekedésben, mint a 2001. szeptember 11-i terrortámadás, mely romba döntötte a Világkereskedelmi Központ New York-i ikertornyait, illetve a Pentagon épületének néhány emeletét. Pedig pont ez történt, és egyelőre legfeljebb sejthetjük, hogy számos következménnyel még csak ezután kell szembesülnünk.

Ez már nem is a jövő: drón szállíthatja ki a gyógyszereket

Ez már nem is a jövő: drón szállíthatja ki a gyógyszereket

A pénzügyi tudatosságnak nincs alsó korhatára

A pénzügyi tudatosságnak nincs alsó korhatára

Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén

Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén

Így tesz láthatatlan kincseket láthatóvá egy új technológia

Így tesz láthatatlan kincseket láthatóvá egy új technológia