Csapdahelyzet a Fidesznek a Simicska-bizottság
A politikai racionalitás szerint a Fidesznek nem lenne szabad engednie, hogy a Simicska-bizottság megalakuljon, ugyanakkor a kezdeményezés megtagadásával újabb érvet adna a kormánytöbbség azok kezébe, akik diktatórikus törekvésekkel, az ellenzéki jogok sárba tiprásával vádolják őket - írja blogján Török Gábor politikai elemző.
Mikor van vége a demokráciának? - teszi fel a kérdést Török Gábor legfrissebb blogbejegyzésében. A cikknek apropóját az adja, hogy az ellenzéki pártok parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezték annak érdekében, amely a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt körüli cégbirodalom állami megrendelései jogszerűségét világítaná át. A bizottság felállításának hírére a Fidesz úgy reagált, hogy hangulatkeltő akciónak titulálta, azt, amelyhez - mondják - nem asszisztálnak.
Török emlékeztet arra, hogy az első Orbán-kormány 1998 és 2002 között a szabályokat megszegve egyetlen ellenzéki vizsgálóbizottsági kezdeményezést sem engedett át, és azt hozzáfűzte, hogy szerinte ez jobban rongálta a demokráciát, mint most, amikor többségével élve új – számára feltehetően kedvezőbbnek gondolt – választási rendszert hozott létre.
Hogy az oligarchabizottságról hogyan döntenek, az sok mindenről szól majd, de leginkább magáról a Fideszről - a kormánytöbbség gondolkodásáról, belső viszonyairól, működését meghatározó logikáról tudunk meg többet általa - írja Török, akinek a teljes bejegyzését itt olvashatja.