szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

December 31-ig elhagyják Észak-Koreát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrei - jelentette be az ENSZ. Dél-Korea küldötteket meneszt Oroszországba és Kínába, hogy az Észak-Koreával jó kapcsolatokat ápoló két ország segítségét kérje az északi nukleáris berendezések újraindítása miatt kialakult válsághelyzet elhárításában.

Szöul azután jelentette be diplomáciai lépését, hogy Észak-Korea pénteken tovább fokozta az atomprogramjának felújításával kapcsolatos aggodalmakat, levélben kérve a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség két szakértőjének visszarendelését, akik eddig a phenjani kommunista rezsim 1994-ben leállított nukleáris létesítményeit ellenőrizték. Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója korábban levél útján közölte, hogy a két ellenőr távozásával csak súlyosbodna az a válság, amelyet az észak-koreai atomprogram újraindításának bejelentése váltott ki. El-Baradei egyúttal azt kérte a phenjani vezetéstől: a szakértők hadd tegyék vissza a jongbjoni erőmű 1994-ben leállított létesítményeire az IAEA napokban eltávolított plombáit és biztonsági kameráit.
A dél-koreai külügyminisztérium név nélkül nyilatkozó tisztségviselője megerősítette, hogy Szöulban nagyon súlyosnak tartják a kialakult helyzetet. "Minden lehetőséget mérlegelünk, de egyelőre arra összpontosítunk, hogyan lehetne lebeszélni Észak-Koreát nukleáris laboratóriumának újraindításáról" - mondta. A szöuli kormány azt is mérlegeli, hogy január elején legfőbb szövetségeseivel, az Egyesült Államokkal és Japánnal háromoldalú találkozón vitassa meg a phenjani lépéseket, amelyek azzal fenyegetnek, hogy Észak-Korea újraindítja atomfegyver-programját, s néhány hónapon belül bevethető atombombákra tesz szert.
Ri Dzsun nemzetvédelmi miniszter mindazonáltal szombaton a dél-koreai parlamentben ismét úgy vélekedett: katasztrófapolitikájával Észak-Korea az Egyesült Államokat szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni. A phenjani kommunista vezetésnek visszatérő követelése, hogy Washington kössön vele megnemtámadási szerződést, az amerikai kormányzat azonban kizárja ezt a lehetőséget mindaddig, amíg Észak-Korea le nem mond nukleáris fejlesztéseiről.

A kialakult válsághelyzettől függetlenül a dél-koreai nemzetvédelmi tárca pénteken közzétette a februárban távozó Kim De Dzsung elnök kormányzatának védelmi politikai célkitűzéseit. Eszerint egy Korea-közi háború kirobbanása esetén az Egyesült Államoknak 690 ezer katonáját kellene a térségbe küldenie, azon a 37 ezres amerikai haderőn felül, amely állandóan Dél-Koreában állomásozik. Bár a dokumentumból kimaradt az a korábbi minősítés, miszerint Észak-Korea lenne az ország "fő ellensége", az szerepel benne, hogy a dél-koreai-amerikai katonai szövetség szorosabbra fűzésével kell elhárítani egy észak-koreai invázió lehetőségét. (MTI)

Orbán Viktor gratulált az új román elnöknek és örül, hogy az erdélyi magyarság egységesen lépett fel

Orbán Viktor gratulált az új román elnöknek és örül, hogy az erdélyi magyarság egységesen lépett fel

Die Welt-publicisztika: Mostantól az Orbán Viktorok diktálnak Európában

Die Welt-publicisztika: Mostantól az Orbán Viktorok diktálnak Európában

7 millió forintot is lehet keresni az Instagrammal – új programot tesztelnek

7 millió forintot is lehet keresni az Instagrammal – új programot tesztelnek

Budapesti ingatlanokat cserélgetett pénzmozgás nélkül Száraz István és az MNB-ügyben érintett lengyel cég

Budapesti ingatlanokat cserélgetett pénzmozgás nélkül Száraz István és az MNB-ügyben érintett lengyel cég