szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai piacos táska és szemeteszsák a luxusmárkák kínálatában sok százezer forintért.

A legnagyobb divattervezők is körülnéznek időnként az utcán egy kis ihletért, felszednek ezt-azt, átdolgozzák, megnemesítik, aztán eladják szemérmetlenül sok pénzért. A Chanel tervezője, Karl Lagerfeld egyik reggel (történetünk természetesen a fantázia szüleménye), egy átmulatott éjszaka után túl későn ébredt fel, már ott voltak a takarítónők a lakásban, hogy összeszedjék a buli maradványait. A napsugarak vidám táncot jártak a csillogó fekete szemetes zsákokon, amikor a nagy tervező a fejéhez kapott. Micsoda gyönyörű fényes anyag, egyszerre elegáns és praktikus - ezt valahogy meg kell mutatnom művészetem közönségének is! Megosztotta hát ötletét csapatával, sokat gondolkodtak, még többet dolgoztak, és az egyik 2006-os Chanel kollekcióban bemutatták a nagy, fényes, fekete táskát. Persze a design táska már nem műanyagból készült, hanem lakkbőrből, hímzéssel és finom láncokkal díszítve, de azért messziről simán össze lehetne keverni egy félig telt szemeteszsákkal. Attól a perctől kezdve, hogy Kate Moss megjelent a fura Chanel táskával a nyilvánosság előtt, a kocka el volt vetve, a nagy, fényes, fekete szatyor sikerre volt ítélve. A nagy divatházak megjelentek a hasonlóan drága és hasonlóan fényes táskáikkal, az olcsóbb márkák pedig a hasonmásokkal. A szatyrok olyannyira elterjedtek, hogy a New York Times külön képriportban foglalkozott a hullazsákhoz is hasonlított hordozóeszközzel. A táskát elkapkodták, Chanel boltban már rég nem lehet kapni, ez nyilván köszönhető az ebay-es felvásárlóknak is, akik a sikert megneszelve szeretnek betárazni a jobb holmikból.

Aztán később, egyszer, a Louis Vuitton tervezője, Marc Jacobs is elindult meglátogatni egy barátját (történetünk természetesen ismét a fantázia szüleménye), de elnézte a térképet és csúnyán eltévedt a kínai negyedben. Gyönyörű sportkocsija ablakán kibámulva a kedves kis távol-keleti bevándorlóknál fura táskákat látott, és mivel az óriási dugó miatt csak lépésben tudott hajtani, jól megfigyelhette a praktikus óriásszatyrokat. Piros és kék kockás anyagból készültek, egy bőrönd befogadóképességével, felül pedig cipzárral záródtak. Úgy érezte, homlokon csókolta a múzsa, a baráti látogatásról elfeledkezve hazahajtott, és azonnal lázasan rajzolni kezdett a Louis Vuitton 2007-es tavaszi-nyári ready-to-wear kollekciójához egy új, kedves kis kockás táskát.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A valós helyzet azonban buta kis történetünknél sokkal komolyabb az új Vuitton táska esetében. Míg a nagy fényes fekete Chanel szatyor miatt legfeljebb a takarítónők vagy a hullaszállítók reklamálhattak volna, a Marc Jacobs által tervezett, egyértelműen a piacos kockás óriástáskákra utaló luxusholmi számos ázsiai vásárló érzékenységét sérti. A mintát ugyan Európában többen másképp értelmezték, az olcsó árairól híres Tati áruházlánc rózsaszín kockáit fedezték fel a táskán, amiről rögtön meg is kapta a Tati becenevet.

Aki azonban már járt kínai piac környékén, az tudja, hogy ezek a kockák bizony letagadhatatlanok. A politikai korrektség hazájában azonnal megindultak a találgatások, vajon mit akar ezzel üzenni Marc Jacobs? A Louis Vuitton egyik igen fontos vásárlói célcsoportja ugyanis pontosan a pénzét szinte gondolkodás nélkül költő szupergazdag ázsiaiak jelentős része. Állítólag több Vuitton üzletben is felső limit van az egyes vevők részére, megelőzendő, hogy "kifosszák a boltot". Mert annak ellenére, hogy természetesen Ázsiában is jelen van a monogramjáról híres brand, a párizsi szalon hihetetlen népszerűségnek örvend. Az egyik feltételezés tehát az, hogy Marc Jacobs tulajdonképpen beintett ezeknek az embereknek, mondván „Vuittonra vágytok? Na, akkor ezt nézzétek meg, ezért is fizettek?”. Egy kínai származású divattal foglalkozó blogger lány kifejezetten sértőnek találja az új táska mintáját és kikéri maga és (egyébként LV rajongó, pénzes) családja nevében.

A másik, jóval valószínűbb lehetőség, hogy Jacobs viccelni próbált. A Vuitton termékeket ugyanis ipari mennyiségben másolják, szintén elsősorban a Távol-Keleten, hogy aztán az eredeti holmik piacát rontva jóval olcsóbban árulják azt. A tervező talán ellentámadásba kezdett, lemásolva egy nagyon hétköznapi, elsősorban az ázsiaiak által használt táskát és felhasználva annak mintáját, egy valódi luxusterméket teremtsen, ezzel gyakorlatilag megfordítva a folyamatot. A kockás Vuitton bevásárlótáska ugyanis természetesen nem műanyag rafiából készült, hanem vékony bőrcsíkokból kézzel szőtték, ez egyébként valószínűleg a tartósságának is jót tesz.

Kicsit körülnézve az interneten, azt kell mondanunk, hogy sajnos elgondolása nem túl eredeti, tavaly már volt egy hasonló akciója a New York-i Jack Spade márkának, ugyanebből az indíttatásból, de nyilván fele akkora port sem vert fel, mint egy Vuitton divatbemutató.

Bármi is volt a célja Marc Jacobsnak, a kínai bevásárlótáska mintája egy darabig egészen mást fog jelenteni, legalábbis külföldön, a jellemző kockák beszivárgása elindult a mindennapi divatba.

A magyarországi Louis Vuitton képviselettől kapott információk alapján az új modell hihetetlenül népszerű, a magazinok versenyeznek, ki írjon róla hamarabb, már itthon is lehozta mind az Elle, mind a Glamour, ennek a két női lapnak a legerősebb a divatérzékenysége. A Vuittonnál a vásárlási adatokról, szokásukhoz híven, nem nyilatkoznak és azt sem lehet még tudni, hogy a minimum érdekes külsejű táskát meg lehet-e majd vásárolni a budapesti boltban. Ha valaki a külseje és az előzmények ellenére úgy döntene, hogy nem tud nélküle élni, 1200 euróért, azaz közel 300 ezer forintért beszerezheti és kimehet vele villogni – mondjuk, a Fáy utcába.

Kádár Mónika

Hatalmas változás jöhet az olcsóbb számítógépeknél – amelyikbe bekerül ez a lapka, az hasíthat

Hatalmas változás jöhet az olcsóbb számítógépeknél – amelyikbe bekerül ez a lapka, az hasíthat

Brutális viharok mosták el Mekkát és Dzsiddát, konténereket dobált a szél

Brutális viharok mosták el Mekkát és Dzsiddát, konténereket dobált a szél

„Valahol abba kell hagyni” – bejelentette Didier Deschamps, hogy mikor hagyja ott a francia válogatottat

„Valahol abba kell hagyni” – bejelentette Didier Deschamps, hogy mikor hagyja ott a francia válogatottat

Washington Post: Ukrajna azt kockáztatja, hogy elveszíti a háborút. Egy Trump által kikényszerített rossz alku még rosszabb lenne

Washington Post: Ukrajna azt kockáztatja, hogy elveszíti a háborút. Egy Trump által kikényszerített rossz alku még rosszabb lenne