szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az öntudat bizonyos jeleit mutatta egy csaknem egy éve vegetatív állapotban, azaz gyakorlatilag kómában lévő fiatal nő, akinek agyműködését speciális röntgenkészülékkel vizsgáltak orvosai - derült ki a Science című tekintélyes amerikai tudományos folyóiratban megjelent írásból, amely egy hónapokkal ezelőtti kísérlet eredményét, és az azzal kapcsolatos szakmai vitákat ismertette.

A vizsgálat arra enged következtetetni, hogy a kómában lévő betegek, vagy legalább egy részük tudata valamilyen mértékben működik, márpedig ez - ha további kísérletek is alátámasztják - teljesen új megvilágításba helyezheti ez ilyen páciensek kezelésének ügyét.

A vizsgált autóbalesetben agysérülést szenvedett, 23 éves lány nem reagál a külvilág jelzéseire, nem kommunikál. A röntgeneredmények viszont mégis egyfajta agyi aktivitásra utaló jeleket mutattak ki nála.

Adrian Owen, a cambridge-i egyetem neurológusa és kollégái által egy új típusú, célzott mágneses letapogatást lehetővé tevő röntgenkészülékkel végzett vizsgálat során először egyszerű kérdéseket tettek fel a kómában fekvő nőnek. A röntgenvizsgálat tanúsága szerint arra a mondatra, hogy "Van tej és cukor a kávéban" a lány agyának ugyanazon területei léptek működésbe, mint egészséges az emberek esetében. Még meglepőbb eredményt hozott a következő kísérlet, amikor arra kérték a hivatalosan vegetatív állapotban lévő nőt, hogy képzelje el önmagát teniszezés közben.

A kérés nyomán működésbe léptek a nő agyának a motoros mozgásokat ellenőrző területei, mégpedig ugyanazok, amelyek az egészséges embereknél működésbe lépnek ugyanezen feladat megoldása közben. Az orvosok tanácstalanul állnak a jelenség előtt, egyelőre még azt sem tudják egyértelműen megmondani, hogy várható-e a páciens állapotának javulása, esetleg felépülése. Néhány szakember az eset kapcsán azt hangoztatta, hogy a tapasztalat megköveteli a hasonló betegek kezelésének átgondolását mind erkölcsi, mind pedig gyakorlati szempontból.

Mások arra figyelmeztettek, hogy a baleseti sérültek agyi károsodása az esetek többségében enyhébb az agyvérzéses, illetve szívrohamon átesett betegekénél, s ezért feltehetően jobban is gyógyul. A szakemberek többsége szerint a vizsgált eset nem hasonlítható a másfél éve világszerte hatalmas port felvert ügyhöz, amikor hosszas bírósági procedúrát követően Floridában megszüntették a mesterséges táplálását a 15 éve kómás állapotban lévő Terry Schiavónak, aki agyvérzés és szívroham következtében veszítette el öntudatát és soha többé nem tért magához. Abban azonban minden kutató egyetért, hogy a megdöbbentő eredmény nyomán szükséges és érdemes átfogó vizsgálatokat folytatni a kómában lévő páciensek agyműködésének feltárására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

A zenei gyakorlat hatékonyabbá teszi az agyműködést

A zenészek agya jobb hatásfokkal, gyorsabban dolgozza fel a hangjelenségeket, így a zenei képzés segíthet a nyelvi képességek fejlesztésében is, és hasznos lenne, ha az olvasással-számolással azonos súllyal szerepelne a kisiskolások tanrendjében.

MTI Plázs

A zsírpárnák torzítják a röntgenképet

Az elhízott amerikaiak testén nem hatolnak át megfelelően a röntgensugarak, ezért a felvétel sok esetben nem kielégítő, és az is gyakran előfordul, hogy a túlsúlyos emberek nem férnek be a röntgengépekbe – derült ki a Massachusetts General Hospital munkatársai által végzett vizsgálatból.

MTI Plázs

A legtöbb filmben torzítva jelenik meg a kóma

A nézők nincsenek tudatában annak, hogy milyen távol áll a valóságtól a filmekben ábrázolt kóma - derült ki egy amerikai vizsgálatból. Az álomgyár iparosai figyelmen kívül hagyják a kómából visszatért betegek testi és lelki állapotát, torz képet sugallnak a betegségről, és hiú reményeket ébresztenek a súlyos idegrendszeri károsodást szenvedett betegek hozzátartozóiban.