szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nézők nincsenek tudatában annak, hogy milyen távol áll a valóságtól a filmekben ábrázolt kóma - derült ki egy amerikai vizsgálatból. Az álomgyár iparosai figyelmen kívül hagyják a kómából visszatért betegek testi és lelki állapotát, torz képet sugallnak a betegségről, és hiú reményeket ébresztenek a súlyos idegrendszeri károsodást szenvedett betegek hozzátartozóiban.

Eelco F. Wijdicks, a rochesteri Mayo Klinika neurológusa és fia, Coen Wijdicks, a chicagói Rush University kutatója harminc, 1970 és 2004 között forgatott filmet vett górcső alá - olvasható a MedNovosztyi című, egészségügyi témákra szakosodott hírportálon.

A tudósok mindenekelőtt azt vizsgálták, hogy miért kerültek a szereplők kómába, emellett elemezték a hosszabb ideje öntudatlan betegek külsejét, az alkalmazott kezelést, valamint annak a valószínűségét, hogy a páciens visszanyeri az eszméletét. A kutatók véleménye szerint a harminc vizsgált filmből mindössze kettőben - az 1990-ben forgatott Reversal of Fortune (A szerencse forgandó), valamint az 1998-as Dreamlife of Angels (Élet, amiről az angyalok álmodnak) - jelenítik meg viszonylag pontosan a kómát. A többiben viszont a kóma "rettenetes torzképe" látható.

A leggyakoribb tévedés, hogy a régóta kómában lévő beteg pillanatok alatt eszméletre tér, s mintha semmi sem történt volna, teljesen visszanyeri egészségét. A kutatók szerint a valós életben a kómából visszatért betegeknek a hosszú betegség alatt elsorvadtak az izmaik, felfekvések alakultak ki, s igen gyakoriak a pszichés problémák is.

A filmeken ábrázolt kómás betegeknél többnyire hiányzik a mesterséges táplálásukhoz szükséges szonda, valamint mindazok az eszközök, amelyek a páciens életfunkcióinak fenntartásához szükségesek. A moziban látható kómás betegeknél általában nem szoktak gégemetszést alkalmazni, pedig a sürgősségi orvosi ellátás során gyakorta így biztosítják az eszméletlen páciensek lélegeztetését.

A kutatás második fázisában 17 filmből vett 32 epizódot vetítettek laikus nézőknek. A tudósok azt várták, hogy az érintettek kiszűrik a pontatlanságokat, ám legnagyobb csodálkozásukra a nézők igaznak vélték a látott jeleneteket. Mindezt a kísérleti alanyok 39 százaléka azzal a kijelentéssel tetézte, hogy  amennyiben családjában valaki kómába esne, a meghozandó döntéseknél figyelembe venné a filmbeli epizódokat. A tudósok meggyőződése szerint, akik eredményeiket a Neurology című szaklapban publikálták, a kóma helytelen filmbéli ábrázolása a való életben hiú reményeket ébreszthet a súlyos idegrendszeri károsodást szenvedett betegek hozzátartozóiban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Szövődményeket gyógyít a séta

A jótékony hatású séta a gyógyítás eszközévé lépett elő – állítja a chicago-i Northwestern University egyik tanulmánya, mely szerint a legalább heti háromszori korzózás csökkenti a perifériás artériás megbetegedésekben szenvedők – esetenként a végtag elvesztéséhez vezető – funkcionális gyengülését.

hvg.hu Plázs

Hogyan jegyezzük meg a szagokat?

Amerikai tudósok újabb eredményekről számoltak be azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy az agy milyen módon emlékszik a szagokra. A kutatócsoport úgy találja, hogy egy bizonyos idegsejt-típus - melyet a 19. század végén fedeztek fel, de máig nem tanulmányoztak behatóan – olyan szokatlan képességekkel bír, amelyek segítenek az illatok felismerésében. Az egyik rejtély ugyanis a szagokkal kapcsolatban az, hogy hogyan érzékeljük őket több lélegzetvételen keresztül.

MTI Plázs

A lassú fogyás a jó fogyás

Az ideális testsúly sok mindentől – így például az életkortól, a nemtől, a testmagasságtól, sőt az egyéni alkattól is függ. A fogyókúra indításánál leglényegesebb szempont, hogy a testsúly ne jelentsen egészségi kockázatot, de azt is figyelembe kell venni, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.

Plázs

Félelemgyógyítás

Magyarországon elsőként alkalmaz egy új gyógymódot a napokban megnyílt Fóbia Klinika. Bár a szakértők még vitatkoznak róla, melyik kúra a leghatékonyabb, a fóbiák olykor kissé sokkszerű kezelésének ismeretében a kifejlesztők a szelíd terápia mellett tették le voksukat.