szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A több-biztosítós rendszert lehet jól és rosszul csinálni - mondta Peter Pazitny, a pozsonyi egészségpolitikai intézet elnöke az Egészségbiztosítási reform 2007-2009 című konferencián csütörtökön, Budapesten.

Peter Pazitny, a pozsonyi egészségpolitikai intézet elnöke a szlovák több-biztosítós modellt vázolta fel, elmondta, hogy Szlovákiában nagyon erős a biztosítók felügyelete, amely ellenőrzést egy államtól független felügyeleti szerv lát el. A legfontosabb dolog - mondta -, hogy a kormánynak biztosítania kell az ellátáshoz való hozzájutást a szükségletek szerint, azonban az állam, vagy annak költségvetési szerve nem tölthet be "egy személyben" szolgáltatás-vásárló és ellenőrző szerepet, ez utóbbit egy független felügyeleti szervre kell bízni, ahogy azt tették Szlovákiában is.
 
Peter Pazitny szerint szükséges a vizitdíj, vagy valamilyen önrész a lakosság részéről, ez az arány országában eléri a 20 százalékot, ami szerinte egy jó arány. Egyfajta menedzserversenynek kell kialakulnia a biztosítók között, amely verseny abból áll, hogy milyen hatékonyan tudnak egészségügyi szolgáltatást vásárolni - tette hozzá. Elmondta: Szlovákiában beleestek azonban abba hibába, hogy az állami biztosító és az állami szolgáltatók hiányát rendezte a költségvetés az év végén, a privát társaságoknak pedig nem segített.
 
Peter Pazitny elmondta, Szlovákiában úgynevezett mátrix rendszerben dolgoznak a biztosítók, így mindenki (magánszemély és biztosító) tudja, hogy ki kinek, mennyit, ki után fizetett be biztosításra, sőt interneten lekérdezhetők, hogy kire mennyit költött a biztosító. Ezen kívül minden biztosítótársaságnak 3 százalékos tartalékot kell képeznie, amelynek meglétét a felügyelet havonta ellenőrzi. Ezen kívül a biztosítók egyfajta minőségi rangsort állítanak fel a velük kapcsolatban álló szolgáltatókról, amely lista szintén nyilvános.
 
Szlovákiában a biztosítási piac nyitott, de mielőtt elkezdhetné egy biztosító a munkát, nagyon szigorú, 3-6 hónapos törvényi szinten szabályozott eljáráson kell átesnie, valamint a már működő biztosítóknak éves auditot kell csináltatniuk. Megemlítette, hogy tavaly két biztosítót nem engedtek be a piacra, mert nem feleltek meg mindenben a törvényi szabályozásnak. Ahhoz, hogy egy biztosító piacra lépjen Szlovákiában 100 millió koronával (kb. 2,8 millió euró) kell rendelkeznie.
 
Bauer Tamás közgazdász, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének főmunkatársa szerint az egészségügyben piaci elvű reformra van szükség. A gyógyítás során döntéseket kell hozni nagy értékű erőforrások felhasználásáról, dönteni kell a diagnosztizálás, a kezelés során különböző módszerek, lehetőségek között, amelyeknek különböző költségkihatásai vannak. Ez azt jelenti - hangsúlyozta -, hogy az orvoslás során is megjelennek ugyanazok a problémák, mint a gazdaság más területein.
 
Véleménye szerint jelenleg az orvos és a gyógyszergyártó kapcsolata piaci kapcsolat, míg az orvos-beteg viszony tervgazdasági típusú. A széles körű hálapénzrendszer kiszolgáltatottá teszi a beteget, állandó dilemmát jelent, adjon-e vagy sem, ha igen, akkor mennyit.
 
A sokszor példaként felhozott holland és német egészségbiztosítási reform azért húzódhatott el sok évig, mert ők más, piaci alapokról indultak. Magyarországon viszont a tervgazdasági alapokról kell indulni, ami gyors és radikális reformot követel meg - mondta.
 
Bauer Tamás szerint a több-biztosítós rendszer garantálja a racionális költség-ellenőrzést, s a biztosítók verseny biztosíthatja azt, hogy mindenkit a jobb szolgáltatás nyújtására ösztönözzön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!