szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A távol-keletiek számára a masszázs a mindennapi élet része, itthon egyelőre az elrugaszkodott árak is gátat szabnak e gyógymód térhódításának. Kik és milyen gyakorisággal látogatják a különféle masszászszalonokat, illetve mennyit hagynak ott egy-egy kezelésért? A hvg.hu masszázskörképe.

A világ különböző tájain fellelhető masszázstechnikák a legősibb módszerek a testi és lelki panaszokra. Keleten a masszázs gyógyászati alkalmazását mindig is többre értékelték, mint Nyugaton, igaz, ma már a "gyúrás" az egész világon elterjedt, sőt beszélünk európai masszázsról is. A thai masszázs alapvetően abban különbözik a nyugati típusú masszázsoktól – például a svédmasszázstól -, hogy míg az utóbbi az izmokat és a testet kezeli, addig a keleti kultúrában az "energiapályák szabad áramlásán" van a hangsúly. A keleti emberek világnézete ugyanis energiaalapú,  szerintük mindennek az eredete az energia, a rezgés, az anyag is csak ennek egy megnyilvánulási formája.

Nézze meg képgalériánkat!
© Stiller Ákos
"A tradicionális thai masszázs a szervezet öngyógyító erején alapul, összetett, testi, lelki és szellemi harmóniát segítő módszer" – szögezi le rögtön az elején Karsai Mónika tradicionális thai masszőr, aki hét évig élt Thaiföldön. "Mindennap megmasszíroztattam magam, persze mindig máshol; a thai emberek számára misem természetesebb, minthogy az ember foglalkozik a saját testével, és masszírozással előzi meg a betegségeket. A buddhizmussal már korábban is kapcsolatba kerültem, de az igazi változást a Thaiföldön eltöltött évek hozták meg életemben" - meséli Karsai, aki a tradicionális thai masszázzsal kapcsolatos összes fellelhető nemzetközi diplomát beszerezte már. A néhány hónapja működő masszázsszalonját azzal a céllal hozta létre az Istenhegyi Magánklinikán, hogy egyazon helyen találkozzon a keleti és a nyugati szemlélet, az egyik legősibb távolkeleti gyógyítási tradíció a modern orvostudománnyal.

A hagyományos keleti gyógyászat szerint az egészség feltétele az életenergia (chi vagy csí) akadálytalan áramlása a test energiacsatornáiban, alapvető célja a test összhangjának megteremtése. "Nem az izmokat, hanem az akupunktúrás pontokat ingereljük, pontnyomásos technikával" – magyarázza a masszőr. Az egyéni adottságok és az életkor miatt mindenki teste másként reagál a masszázsra, mást bír el, s ezt a masszőrök is figyelembe veszik.

Mindezek után úgy döntöttem, kipróbálom az egyik masszázsfajtát. Az egész testre kiterjedő kezelésnek sajátos koreográfiája van, a másfél-két órás masszázs során minden testrészemen végigment a masszőr, a lábujamtól a fejem búbjáig. Nemcsak tenyérrel és ujjhegyekkel, de térddel, talppal és könyökkel is masszíroztak, miközben különböző hajlító és nyújtó gyakorlatokat végzett az alig negyvenkilós thai lány. Másnapra az erős nyomások hatására mégsem lettem tele kék-zöld foltokkal. A test meghatározott pontjaira irányuló masszázs elősegíti a teljes relaxációt, a felgyorsult vérkeringés által javul szervezetünk oxigénellátása, hatására ellazul, megnyugszik és felfrissül a test, javul a közérzet. A vendégnek csak lazítania kell és engednie, hogy a masszőr dolgozzon rajta.

A szalonban dolgozó három thai masszőr mindkét stílus - a déli, lágyabb, illetve az északi, több csontkovácselemet tartalmazó masszázs - művelésében jártasak. „Sok a visszatérő vendég, aki egyszer kipróbálta, szinte biztos, hogy legközelebb is be fog jelentkezni” – árulja el Karsai Mónika. Egy-egy kúra után  a vendégek leggyakrabban kiegyensúlyozottságról, jó közérzetről, a testtartás, illetve a szervezet ellenálló képességéről számolnak be.

"Három éve krónikus homloküreg-gyulladással kerestem fel Karsait, azóta szinte teljesen megszűntek a tüneteim, sőt a folyton kiújuló sportsérüléseimet is meggyógyította; testileg és lelkileg egyaránt feltöltődöm energiával" - meséli az egyik vendég.  A terapeuta szerint a rendszeres masszázzsal a legnagyobb változást a mozgásszervi megbetegedéseknél, izomsorvadásoknál, illetve rövid ideje fennálló bénulásos állapotoknál lehet elérni a rendszeres masszázzsal. Ajánlják még nyirok- és emésztőrendszeri, nőgyógyászati, légzőszervi betegségekre; a tapasztalatok azt mutatják, hogy kiváló orvosság az alvászavarrokra, stresszre, fejfájás és migrén kezelésére is. De nem kell ahhoz valamilyen nyavalyától szenvedni, hogy masszőrhöz járjunk, alkalmazható frissítő, kondicionáló céllal, a hiányos testmozgás pótlására, a fáradtságérzet csökkentésére.

Mutasd a talpad! (Oldaltörés)

„Általában azok jönnek, akik már jártak Thaiföldön, illetve kapcsolatba kerültek már ezzel a kultúrával - tudjuk meg Karsaitól -, ezen felül pedig a tehetősebb réteg engedi meg magának, illetve a beteg ember, aki bármennyit hajlandó fizetni azért, hogy meggyógyuljon. Amúgy teljesen vegyes a vendégkör, nők, férfiak, idősek, fiatalok egyaránt jönnek. Valóban nem olcsó, de nem tudjuk ennél lejjebb szorítani az árakat; csak azok a szalonok dokgoznak olcsóbban, ahol nem thai lányok masszíroznak" – magyarázza Karsai, aki rögtön meg is magyarázza az olykor tízezer forint fölé kúszó árak okait. Csak Thaiföldről behozott olajokat, gyógynövényeket, teákat használnak. (Akár a többi vendégnek, nekünk is rögtön egy hatalmas pohár teát nyomtak a kezünkbe, meggyőződésük ugyanis, hogy folyadékból nem lehet eleget inni.) A thai lányokat csak 1-2 évre lehet Magyarországra csábítani. Karsai gondoskodik lakhatásukról is.

- Rendkívül bizalmatlanok, rossz híre van Magyarországnak körükben, voltak visszaélések, a hagyományos thai helyett szexmasszázs alkalmazását akarta tőlük a munkáltatójuk - panaszkodik Karsai. Egyébként nagyon egyszerű megkülönböztetni a  szexmasszázst kínáló szalonokat a hagyományostól: az előzőnél már a bejáratnál kint vannak a lányok egészalakos fotói.

Talpdiagnosztika
A betegségek kiderítésének az egyik legjobb módszere a taplmasszázs. A belső szervek érzőidegei kiterjeszkednek a test egészére, és közülük számos kapcsolatban van más szervekkel. Szinte minden érzőideg a talpból "gyökerezik". A talpmasszázs stimulálja, megfelelően serkenti a belső szervek aktivitását, tevékenységét. Egyensúlyba hozza a vér- és nyirokkeringés működését, javítja a kondíciót, állóképességet. Fejleszti, illetve tökéletesíti a test immunitását, méregtelenít, fiatalít és elősegíti a hosszú életet. A masszőr a kezét, ujjait és speciális fapálcikát használ krémmel és olajjal.
© Stiller Ákos
A thai masszázs diagnosztikai módszerként is működik. "Ha a kezelések során felmerül valamilyen szervi elváltozás, a betegség gyanúja, orvoshoz küldjük a pácienst. Legutóbb például egy nőgyógyászati próblémát sikerült kideríteni az egyik vendégünknél: a masszőr figyelmezette, menjen el orvoshoz, mert érez valami rendellenességet;  kiderült, hogy a szexuális úton terjedő  Chlamydia fertőzésről van szó. De volt olyan páciensünk is, akinek évekig nem sikerült teherbe esnie, eljött egy masszázsterápiára, s azóta már boldog anyuka" – osztja meg pozitív tapasztalatait Karsai. 

Beteg ember főleg az orvos utasítására megy el a masszőrhöz. „A thai masszázs jelentőssége a méregtelenítésben, a fekvő betegek egészségi és kedélyállapotának javításában és a mozgásszervi megbetegedések gyógyításában, illetve rehabilitációjában is óriási” - mondta a hvg.hu-nak Rácz Edit, a Péterfy Sándor Kórház aneszteziológus főorvosa, fájdalom-terapeuta, aki nagy hatással volt Karsaira, s azóta is fő mentorának tekinti. Rácz szerint az általános és mindenki számára ajánlott jótékony hatásán túl a mozgásszervi panaszokkal, ízületi problémákkal, reumatikus megbetegedésekkel, hátfájás, derékfájással, gerincbántalmakkal szenvedőknek érdemes kipróbálni a hagyományos thai gyógymódot.

„A thai masszázs ötvözi a nyugati kultúrákból kinőtt két terápiát, a nyirokmasszázst, ami méregteleníti a szervezetet, illetve a frissítő masszázst, amely a jó közérzetet biztosítja. Ennek köszönheti lazító hatását: azt adja meg a szervezetnek, amire szüksége van” – mondta Baranyi Ágnes gyógymasszőr, aki szintén éveket töltött Thaiföldön. Meggyőződése, hogy egy európai is képes elsajátítani a thai masszázs fogásait. „Azért, mert valaki távol-keleti, még nem biztos, hogy jól masszíroz. Éghajlatunk sajátosságait is figyelembe kell venni, például a masszázshoz használt gyógynövényeket az itthon fellelhető gyógynövények közül érdemes kiválogatni, mert ezekkel orvosolhatók a panaszaink, nem kell feltétlenül ragaszkodnunk a Thaiföldről behozott készítményekhez" – teszi hozzá a gyógymasszőr ezzel némileg ellentmondva Karsainak.

Ayurvéda: indiai orvoslás (Oldaltörés)

"A bőr a legnagyobb szervünk, alatta futnak az idegpályák, így minden olyan kezelés, amelyet a bőrön végzünk, hatással van az idegrendszerre, és ezáltal szerveinkre" – foglalja össze röviden a masszázs lényegét Janicsek Zsuzsanna, az ayurvédikus masszázsokat kínáló központ tulajdonosa.

Ayurvéda: a gyógyító olaj
Az ayurvéda egy indiai gyógymód, aminek részét képezik a különféle massszázsok, célja a test, a lélek és a szellem harmóniájának megteremtése. Zsuzsanna miközben végigvezet nemrég nyílt szalonján arról mesél, hogyan is néz ki egy kezelés. „Igyekszünk személyes kapcsolatot kialakítani a hozzánk érkező vendéggel, a kezeléseket egy teszt előzi meg, amelyben külső és belső tulajdonságokat, lelki-, szellemi és fizikai állapotot vizsgálunk, ez alapján pedig személyre szabott kezelést tudunk javasolni. A masszírozáshoz eredeti indiai gyógyolajakat használunk, a vendég aktuális állapotának, illetve bőrtípusának megfelelően" - mondja a központ tulaja.

Egy speciális mozdulatsor segítségével a meleg olaj mélyre hatol, ami egy alapos méregtelenítést eredményez, és ennek következtében a gyulladásos ízületi betegségek által kiváltotta fájdalmat csökkentheti. Számos hatása ismert: relaxál, s ezáltal oldja a feszültséget, erősíti az immunrendszert, javítja az ízületek rugalmasságát, sőt egyes krónikus betegségek kezelésére is kiváló. Kozmetikai hatása is jelentős: javítja a bőr állagát, méregtelenít, serkenti a nyirok és vérkeringést - dícséri a portékáját Janicsek.

"A mentalitást kell megváltoztatni, a maszzázs nem flancolás, a szervezetünk igényle ezeket az érintéseket; az időhiány nem lehet kifogás, egy betegség sokkal több időt és energiát igényel, nem beszélve a fájdalmakról, problémákról" - fogalmaz Janicsek Zsuzsanna. Úgy véli, mivel elsődlegesen az egészség megőrzése a cél, havonta-kéthavonta bőven elég egyetlen kezelés, a rendszeresség a fontos.

Az emberek többségét valószínűleg nemcsak az időhiány tartja távol a masszázsszalonoktól, hanem a kezelések ára is: az ajurvédikus masszázsokért általában fajtájától és időtartamtól függően 6-14 ezer forintot kérnek. "Aligha lesznek olcsóbbak a masszírozások, mivel nekünk is rengeteg költséggel jár: egy-egy kezelésnél szinte fürdik az olajban a vendég  - másfél-két decit is felhasználnak -, s van olyan masszázsfajta, amelyet majdnem két órán át végez szinkronban két masszőr; mindezeknek ára van" - szögezi le a szalontulajdonos.

Az európai vonal: svédmasszázs

Ha európai masszázsról beszélünk, akkor a svéd típusú, frissítő masszázsról van szó. A módszert egy svéd vívómester dolgozta ki, kezdetben sportolók felkészítésére használták. Ma nehéz meghúzni a határvonalat a gyógymasszázs és a svédmasszázs között.

Az izmok kisimítása
© Dripnet
„A stressz, a rossz tartás, az ülő munka miatt a csontokhoz tapadnak az izmok. A svédmasszázsnak az a lényege, hogy fellazítsa ezeket az izmokat; a fej és a váll a fő csapásvonal, de az egész testre kiterjed, a gyúró és lazító mozdulatokkal az izomcsoportokra koncentrálunk” – mondta a hvg.hu-nak Illyés Andrea gyógymasszőr. 

Ezek a mozdulatok a páciensnek nem mindig kellemesek - állítom nem simogató jellegű fogásokról van szó, mint például a relaxáló masszázs esetében -, előfordul, hogy komoly fájdalommal jár - ez rögtön ki is derült, miután kezelésbe vették feszült nyak- és vállizmaimat, bemutatva a letapadt izomcsomókra kifejtett gyúrómozdulatok erőteljes hatását, amely fejfájás, nyaki fájdalom, gerincfájdalom kezelésére kiváló.

A svédmasszázsnál nem kell feltétlenül levetkőzni, ám van masszázsolajos, masszázskrémes változata is - ezt olykor a masszőr keveri ki. Ezt kiegészítheti például a mézes, lávaköves vagy aromamasszázsos kezelés. Illyés szerint a relaxációs masszázsoknál mindig használnak valamilyen illóolajat, amelyek többféleképpen is kifejtik hatásukat: a bőrön keresztül felszívódnak, ezen kívül a páciens belélegzi ezeket, ami megnyugtatja, ellazítja.


Kulcsár Hajnal - László Éva Lilla
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!