szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legújabb tudományos vizsgálatok eredménye szerint, egyeseknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Az érintett személyeknél bizonyos genetikai eltérésre derült fény - számolt be a Journal of Clinical Oncology című amerikai szaklap.

Kutatók szerint az összes tüdőrákos haláleset 85-90 százaléka az aktív dohányosokat, főként a férfiakat érinti. A tudományos adatok azonban azzal a meglepő eredménnyel szolgálnak, hogy ez a tumorfajta erősen sújtja a nem dohányzó nőket is, őket ráadásul lényegesen nagyobb mértékben, mint a káros szenvedélynek nem hódoló férfiakat. 
 

Nemdohányzók is meghalnak
© Dripnet
A fejlett világban diagnosztizált daganatok közül magasan a tüdőrák szedi a legtöbb áldozatot, főleg a nikotinszenvedéllyel megvertek sorában. Eközben a dohányosok egyik leggyakoribb érve a leszokás ellen mégis az, hogy nem csak a dohányzás okozhat tüdőrákot, hiszen olyanok is meghalnak e kór miatt, akik sohasem gyújtottak rá egyetlen szál cigarettára sem. Ez a kifogás azonban nem veszi figyelembe azt a tényt, hogy a másodlagos füst is nagy számban szedi az áldozatokat.
 
Újabban azonban egy másik magyarázatra is hivatkoznak kutatók. Amerikai tudományos vizsgálatok szerint a nem dohányzó embereknél kialakuló tüdőrák számos ponton eltér a dohányosoknál tapasztalttól. Az előbbieknél gyakrabban fordul elő adenokarcinoma típusú tüdőrák, mint az utóbbiak csoportjában. A károkozásba azonban a jövőben az egyéni érintettséget, a genetikai eltérések létét is be kell kalkulálni.  A jelenleg ismert legfontosabb genetikai eltérés a 6-os kromoszómához kötődik. Az érintett személyeknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát.
 
A dohányzás mintegy hússzorosára növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, de jelentős a nemdohányzók körében előforduló tüdőrákos megbetegedések száma is. Az Egyesült Államokban évente mintegy 15 ezer nemdohányzó hal meg tüdőrákban. Ez nagyjából annyi, mint ahányan petefészekrák miatt veszítik életüket, és több, mint ahányan agydaganatban, hólyagrákban vagy myeloma multiplex miatt halnak meg. 
 
URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A nem dohányos férfiak tüdőrák halálozási aránya mintegy negyedével magasabb, mint a nőké, mégis a nem dohányos nők körében fordul elő gyakrabban a betegség. Ezen ellentmondásosnak tűnő adatokat a kutatók azzal magyarázzák, hogy a sohasem dohányzó tüdőrákos nők gyógyulási aránya jóval magasabb, mint a férfiaké. A nemdohányzóknál kialakuló nem kissejtes tüdőrák jobban reagál egy bizonyos enzimet (EGFR-TK) gátló gyógyszerekre, mint a dohányzók hasonló típusú daganata. A nem dohányzás tehát nem nyújt teljes védelmet a tüdőrák ellen, de a már kialakult betegség gyógyulási esélyei jobbak.

A korábbi évek kutatásai arra utalnak, hogy a radon sugárzás, a főzéskor keletkező és a szellőzetlen helyiségben felszaporodó füst, az olajban, zsírban sütéskor keletkező karcinogén égéstermékek, az azbeszt, a nehézfémek, a passzív dohányzás, a humán papillomavírus fertőzés (HPV) fokozzák a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Mindehhez hozzá kell venni a jövőben a genetikai "érzékenységet", érintettséget is,  amennyiben bizonyos genetikai eltérések kimutathatóak egy adott személynél - derül ki az amerikai onkológiai szaklap tanulmányából.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

euractiv.hu Plázs

Megszűnhet a tüdőrák Skóciában?

A szakemberek szerint gyakorlatilag megszüntethető a tüdőrák Skóciában, ha a dohányzás korlátozását szolgáló intézkedéseket következetesen végrehajtják. A dohányzás hívei tiltakoznak és a közvélemény félrevezetésével vádolják az egészségvédőket.

MTI Tech

A dohányos nők kétszer gyakrabban kapnak tüdőrákot

A dohányzó nők kétszer akkora valószínűséggel betegszenek meg tüdőrákban, mint a férfiak, közülük azonban az ellenkező nemnél jóval kevesebben halnak bele a betegségbe - állapította meg egy amerikai vizsgálat, amelynek eredményét a Journal of the American Medical Association című amerikai orvostudományi folyóirat közölte legfrissebb számában.