szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Október 8-án tartják a Lelki Egészség Világnapját. A rendezvény őszi időpontja nem véletlen, ilyenkor ugyanis – a hőmérséklet és a napos órák számának csökkenésével egyenes arányban – nő a depresszió előfordulása.

A depresszió az elme és a test közös betegsége, ám gyakran társulhat hozzá fájdalom - ismerték fel az elmúlt évek során a szakemberek. A kórt hagyományosan érzelmi és vegetatív tünetekkel (lehangoltság, szorongás, illetve alvászavar) jellemzik, ezekre figyelnek a felismerés és a kezelés során is, holott nagy számban okozhat különféle testi tüneteket, főleg fájdalmat is.

Kialakulásának hátterében különböző agyi pályák zavart működése áll, amit bizonyos ingerületátvivő anyagok (szerotonin, noradrenalin) hiánya okozhat. A vizsgálatok arra utalnak, hogy ezeknek az anyagoknak a hiánya játszik szerepet a fájdalomérzet kialakulásában is. A hazai pszichiátriai betegek 55 százalékánál társul a depresszióhoz fájdalom. Leggyakrabban nyaki, fej-, derék- vagy hátfájás, hasi, ízületi fájdalmak, derül ki egy felmérésből. 

Amerikai szakemberek szerint a depressziós betegek akár 80 százaléka kizárólag testi tünetekkel, főként fájdalmakkal jelentkezik az alapellátásban. Ám sok orvos nem gondol ilyenkor az esetleges depresszióra, és csak a testi okokat próbálja feltárni. Így többnyire túl hosszú idő telik el, amíg a beteg megfelelő, pszichiátriai segítséget kap. 

A tudományos vizsgálatok szerint a klinikailag igazolt depresszió és a társuló fájdalmak esetén a pszichés és a testi tünetek együttes kezelése gyorsabb, sikeresebb felépülést eredményezhet, többek között erről is szól a Lelki Egészség Világnapjának szakmai üzenete. 

A világnap alkalmából Bitter István, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájénak igazgatója előadásában azt kérdezi: Kell-e Magyarországnak a Lelki Egészség Országos Programja?. Simonyi András volt washingtoni nagykövet előadásának címe és témája: Diplomácia, művészet, kreativitás - Híd emberek, népek és országok között. Palya Bea esélyegyenlőségi nagykövet a zenei sokszínűségben keresi az esélyegyenlőséget. Németh Attila, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke a művészet és a lélek betegségeivel foglalkozik. A Magyar Vöröskereszt budapesti székházában tartandó kerekasztal-beszélgetésen hazai és európai probléma, a menekültek és a lelki egészség témája áll a középpontban.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Depressziót, motivációhiányt okozhat a füvezés

Dinamikusan emelkedik a cannabis származékok hatóanyagtartalma. A nyolcvanas években 1-3 százalék körül volt a marihuána THC-tartalma, manapság viszont néha már olyan fű is felbukkan, amelyben 20 százalékos a koncentráció."

MTI Plázs

A házasság enyhíti a depressziót

Egy nemrég készült amerikai felmérés szerint a házasság sok esetben csökkenti a depressziót - olvasható a Live Science nevű amerikai tudományos hírportálon.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Depresszió: ki lehet szállni az ördögi körből?

Annak ellenére, hogy a depresszió az egyik leggyakoribb pszichiátriai betegség, okairól igencsak keveset tudunk. Népbetegség. Ezzel együtt nem gyógyíthatlan, szakember segítségével megszabadulhatunk tőle, sőt megfelelő magatartással meg is előzhető a szenvedés.