szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jódozott só a világ háztartásainak már 70 százalékában jelen van, míg az 1990-es évek elején ez az arány még csak 20 százalékos volt: ez azt jelenti, hogy az agykárosodást is okozó jódhiány egyre több gyermek esetében válik elháríthatóvá.

Erről A Jódhiány Tartós Kiküszöbölésének Hálózata adott hírt, amelynek tagja a WHO és az UNICEF is. A szervezet ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy harminchat országban sürgős cselekvésre van szükség, mivel ezekben a háztartásoknak csak kevesebb mint a felében alkalmaznak jódozott sót.
 
A szegénység, a rossz társadalmi helyzet, az egészségügyi ellátás elégtelen volta vagy hiánya legalább 200 millió gyermeket foszt meg az egészséges élettől a fejlődő országokban. A jódhálózat arra összpontosítja erőfeszítéseit, hogy a háztartások maradék harminc százalékában is legyen jódozott só. A szervezet másik adata szerint a jódozott só sikeres reklámozásának és alkalmazásának köszönhetően további 84 millió újszülött esetében védhető ki a jódhiány miatti agykárosodás.
 
Jódra elsősorban a pajzsmirigy-hormonok képződéséhez van szükség. Ezek a hormonok fontos szabályozó szerepet töltenek be a szervezet működésében: így részt vesznek az anyagcserefolyamatok összehangolásában, szükségesek a normális növekedéshez, a testi és szellemi fejlődéshez, a reprodukcióhoz, szerepet játszanak a hőszabályozásban, a vérképzésben, az ideg- és izomműködésben. Jódhiány esetén golyva (pajzsmirigy-megnagyobbodás) alakulhat ki.
 
A jódhiány népbetegség. A WHO adatai szerint a világon 800-1000 millió ember szenved jódhiányban, és több mint 10 millió gyermeknél okozott a jódhiány szellemi károsodást. Terhességi jódhiány esetén nő a vetélés, a koraszülés kockázata, sőt emiatt károsodhat a magzat központi idegrendszere is. Szoptatás alatt az anyatej jódtartalma az anya jódellátottságától függ.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Gyomorfekélyt okozhat a túlzott sófogyasztás

A gyomorfekélyt, majd gyomorrákot előidéző állapot előbb alakul ki az átlagnál nagyobb mennyiségű sót fogyasztók körében, amennyiben eredetileg a Helicobacter pylori nevű baktérium okozta panaszukat.