szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A SLEEP folyóiratban megjelent cikk megerősíti, hogy az álmatlanság növeli a depresszió későbbi kialakulásának kockázatát.

A tanulmányt Jules Angst vezette, a svájci Zürich Egyetem Pszichiátriai Klinikájának munkatársa. Közel hatszáz fiatal felnőttet vizsgáltak, akiknek pszichiátriai, pszichológiai és alvási tüneteit húsz év alatt hat interjú során mérték fel. Az álmatlanság négy különböző típusát különítették el: az egyhónapos álmatlanság, 2-3 hetes álmatlanság, rendszeres rövid álmatlanság és az alkalmankénti rövid álmatlanság.

Az eredémények szerint az egyhónapos álmatlanság évenkénti előfordulása gyakoribbá vált az évek előre haladtával, a nők körében pedig kétszeres gyakorisággal jelentkezett. A vizsgált személyek 40 százalékánál az álmatlanság idővel krónikusabb formát öltött. Akár párosul depresszióval, akár nem, az álmatlanság állandósult. A két hétnél tovább tartó álmatlanság nagyobb depressziós időszakokat jelez előre, a betegek 17-50 százalékánál.

Korábban azt hitték, hogy az álmatlanság leggyakrabban csak a depresszió egyik tünete. Egyre inkább bizonyítást nyer azonban az, hogy valószínűleg időben megelőzi a depressziót. Az álmatlanságban szenvedők esetében nagyobb a kockázata a depresszió kialakulásának. Ez a tanulmány bővítette ismereteinket, mivel hosszabb utánkövetési időszakot alkalmazott – mondta Daniel J. Buysee, a Pittsburghi Egyetem munkatársa.

Megvizsgálták az álmatlanságot és a depressziót külön-külön, majd a kettő kombinációját is. Az eredmények azt mutatják, hogy az álmatlanságot következetesen követi a depresszió. Továbbá megfigyelték azt is, hogy az álmatlanság általában egy krónikus probléma, amely egyre makacsabbá válik idővel, a depresszió viszont sokkal inkább időszakos jellegű.

Az álmatlanság az alvászavarok egyik besorolási csoportja. Az ebben szenvedők nehezen alszanak el, többször, vagy túl korán felébrednek. A felnőttek mintegy 30 százaléka szenved tőle. Nők és idősek körében gyakoribb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Hogyan vessünk véget az alvászavaroknak?

Lassíthatjuk az öregedést, és számos betegséget kerülhetünk el a rendszeres és kiegyensúlyozott éjszakai alvással. Ám egyre többen vannak, akik éjfél után kerülnek ágyba, meg sem adva maguknak az esélyt a pihentető alvásra. Innen pedig egyenes út vezet az alvászavarokig.

hvg.hu Plázs

Miért fontos az éjszakai alvás?

Az ultraibolya sugárzás és a kipufogógáz után hamarosan az éjszakai műszak is felkerül a feltételezhetően rákot okozó tényezők listájára. Noha az elképzelést nemegyszer komolytalannak kiáltották ki, egy kutatás eredményei igazolták, hogy jóval nagyobb a mell- és prosztatarák előfordulása azoknál, akik váltott műszakban, sötétedés után kezdenek el dolgozni.

hvg.hu Plázs

Lebegéstartály: „negyven perc felért ötórányi mély alvással”

Ki ne vágyna tökéletes nyugalomra, ha csak rövid időre is? Egy jónéhány évtizede létező módszer, amely már itthon is elérhető újfajta felfrissülést ígér. Nem kell hozzá más, mint egy speciális tartály testmeleg sós vízzel, ahol teljes csönben és sötétségben lebeghetünk.

hvg.hu Plázs

Alvászavarok: milyen betegségeket idéz elő?

Amerikai kutatók azt vizsgálták, miért ártalmasabbak az alvászavarok a nők egészségére, mint a férfiakéra. A vizsgálat során arra is fény derült, milyen egészségügyi kockázattal járhat az álmatlanság.

Medipress Plázs

Csak a mély alvás javítja a memóriát

A szunyókálás növelte ugyan a teljesítőképességet a memóriateszten, de csak azoknál volt jelentős különbség, akik elég komolyan vették a tesztet és elég mélyen tudtak aludni a negyvenöt perc alatt.