szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lassíthatjuk az öregedést, és számos betegséget kerülhetünk el a rendszeres és kiegyensúlyozott éjszakai alvással. Ám egyre többen vannak, akik éjfél után kerülnek ágyba, meg sem adva maguknak az esélyt a pihentető alvásra. Innen pedig egyenes út vezet az alvászavarokig.

Az alvászavarokra számos gyógyszer kínál megoldást, ám mielőtt elkezdenénk különféle altatókon, illetve nyugtatókon élni, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy ezek szedését aligha úszhatjuk meg mellékhatások nélkül. S létezik kíméletesebb és egészségesebb módja is az álmatlanság elűzésének. Akár azzal is csökkenthetjük az álmatlan éjszakák számát, ha változtatunk a napi beosztásunkon. A megerőltető testedzést például  ne hagyjuk a késő órákra, kerüljük a túlzott koffeinfogyasztást, elalvás előtt lehetőleg ne a számítógép vagy a televízió képernyőjét bűvöljük.

Édes álom. Nem nehéz elérni
© sxc.hu
Álmatlanságot okozhatnak mélyen megbúvó egészségügyi problémák is, amelyek a tüneti kezeléseknek köszönhetően rejtve maradnak. Éppen ezért egy hosszabb ideje fennálló álmatlansággal érdemes szakemberhez fordulni. Az alvászavarok megszüntetésében sokat segíthet néhány hasznos tápanyag is, fogyasszuk tehát bátran ezeket, mielőtt nyugovóra térnénk.

A sokoldalú C-vitamin és magnézium is elengedhetetlen a jó alváshoz. Az aszkorbinsav ásványokkal képzett sói (kálcium-aszkorbát, magnézium-aszkorbát) előidézik a nyugodt alvást, míg a magnézium-citrát természetes feszültségoldó és nyugtató hatású. A melatonin nevű anyag szintén elősegíti az alvást, hiszen ez az anyag felelős a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért, ám az éjszakázások, mesterséges fényforrások felboríthatják ennek a hormonnak a termelődését. Tabletta formájában lefekvés előtt 1-2 órával szedve hatékony és teljesen egészséges altatószer, biztosítja a zavartalan alvást.

Érdemes nyugtató teákat is fogyasztani, jó hatással vannak az idegekre, ilyen a kamilla, a macskagyökér, a golgotavirág és a gyöngymenta. Nem árt azonban odafigyelni az elfogyasztott mennyiségre, a teázás ugyanis fokozza a vizelet mennyiségét, lefekvés előtt ne igyunk túl sokat.

A flavonoidok - antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok - közül több is oldja a szorongást. A leghatékonyabb a citrusfélékben, gyümölcskben található heszperidin és a kvercetin, amelyeknek gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Lefekvés előtt egy órával szedjünk halolaj tartalmú készítményt, az omega-3 zsírsavak elnyomják az alvást megzavaró citokineket (az immunrendszer sejtjei átal termelt, nem ellenanyag természetű molekulák).

Szedhetünk szabadalmaztatott amúri parásfa (phellodendron amurense) és liliomfa (magnolia officinalis) kivonatot is. Ez a készítmény csökkenti a stresszt, kedélyjavító hatású, és elősegíti a pihentető alvást. Visszafogja a mértéktelen kortizol kiválasztást, amely felébreszti az álmatlanságban szenvedőket az éjszaka közepén.

A glukozaminnak - természetes anyag, tengeri állatok kitinpáncéljából nyerik ki - is nagy szerepe lehet az elalvás megkönnyítésében. Noha leggyakrabban az izületek gyógyításával hozzák összefüggésbe, a legújabb kutatások szerint csökkenti az immunsérüléseket is.

Ajánlhatunk két fontos gyógynövényt is. Az enyhe altatóként is ismert varjúháj csökkenti a stresszt, és a mellékvese által termelt mértéktelen adrenalin és noradrenalin szintet; ezektől az úgynevezett stresszhormonoktól érezzük magunkat idegesnek és nyugtalannak. A bajkáli csukóka nevű gyógynövény néhány erőteljes gyulladáscsökkentő flavonoidjának köszönhetően óvja az agyat, és oldja a szorongást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Miért fontos az éjszakai alvás?

Az ultraibolya sugárzás és a kipufogógáz után hamarosan az éjszakai műszak is felkerül a feltételezhetően rákot okozó tényezők listájára. Noha az elképzelést nemegyszer komolytalannak kiáltották ki, egy kutatás eredményei igazolták, hogy jóval nagyobb a mell- és prosztatarák előfordulása azoknál, akik váltott műszakban, sötétedés után kezdenek el dolgozni.

Plázs

Milyen az egészséges alvás?

Az alvásidő lerövidülése és megnövekedése egyaránt növeli a halálozás kockázatát – írja a SLEEP-ben a Londoni Egyetem Orvoskarának kutatója, Jane E. Ferrie.

MTI Plázs

Hogyan kezelhetők az alvászavarok?

Az alvászavar napjainkban egyre többeket érint - a felnőtt lakosság negyede szenved krónikus alvászavarban -, s ez komoly hatással van a társadalomra és a gazdaságra egyaránt - mondta Szakács Zoltán, az Állami Egészségügyi Központ ideggyógyászati osztályának vezetője.

hvg.hu Plázs

Mennyi idő alatt pótolhatjuk a kimaradt alvást?

A nők több mint hatvan százaléka nem tudja betartani az ajánlott 7-9 órányi éjszakai alvásmennyiséget. Azonban, ahogy húzódik a kialvatlanság, úgy erősödik egészségügyi következménye is. Bár némi befektetést igényel, visszaadhatjuk a szervezetünknek mindazt, amitől egy krónikus, hosszú ideje húzódó álmatlansággal megfosztottuk.

Medipress Plázs

Csak a mély alvás javítja a memóriát

A szunyókálás növelte ugyan a teljesítőképességet a memóriateszten, de csak azoknál volt jelentős különbség, akik elég komolyan vették a tesztet és elég mélyen tudtak aludni a negyvenöt perc alatt.