szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók azt vizsgálták, miért ártalmasabbak az alvászavarok a nők egészségére, mint a férfiakéra. A vizsgálat során arra is fény derült, milyen egészségügyi kockázattal járhat az álmatlanság.

A Duke Egyetem szakembereinek tanulmánya szerint a nem kielégítő alvás összefüggésbe hozható a fokozott lelki problémákkal és a biomarkerek (a betegségekhez vezető kórfolyamatok időben történő felismerését és a betegség kialakulásának megakadályozását a klinikai tünetek előtt elősegítő molekulák) magasabb szintjével, amelyek kapcsolatban vannak a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbaj kialakulásának fokozott kockázatával. Azt is kimutatták, hogy ezek a társulások erőteljesebben vannak jelen a nők esetében.

Édes álom. Kockázatos a hiánya
© sxc.hu
„Ez az első konkrét bizonyíték, amely alátámasztja azt, amit már megfigyeltünk a nem szerepével és az alvásra, valamint az egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban” – mondta Edward Suarez, a tanulmány vezető szerzője, aki egyben a Duke Egyetem pszichiátriai és viselkedéstudományi osztályának docense. A tanulmány leszögezi, hogy a kevés alvás – amelyet a teljes alvásmennyiség, az éjszakai ébrenlétek aránya, és ami a legfontosabb, az elalvási idő alapján mértek – a nőkre nézve nagyobb egészségügyi kockázatot jelent.

A szakember szerint, míg a nők kétszer gyakrabban számolnak be alvászavarokról, a legtöbb ezzel kapcsolatos tanulmány eddig csak a férfiakra összpontosított, ám az elmúlt években változott a helyzet. A kutatók több mint kétszáz, láthatóan egészséges középkorú férfit és nőt tanulmányoztak. Egyikük sem dohányzott, vagy állt napi szintű gyógyszeres kezelés alatt, sőt, a szakemberek kizártak minden olyan nőt, akik hormonterápián estek át, mivel egyes vizsgálatok szerint ez megváltoztathatja az alvási szokásokat.

Szabványosított alvásminőségi kérdőíveket felhasználva a résztvevők egy hónapra visszamenőleg, különböző szempontok alapján osztályozhatták az éjszakáikat. További mérési értékeket képzett bármilyen jellegű depresszió, harag, ellenséges viszony, valamint a családtól és a barátoktól kapott társas támogatás megítélése. A vizsgálati alanyok vérmintáiból megállapították a szívbetegségek és a diabétesz fokozott kockázatát jelző biomarkerek szintjét – beleértve az inzulint, glükózt, fibrinogént (alvadási faktor) és két gyulladást okozó proteint (interleukin-6, IL-6 és a C-reaktív fehérjék, CRP).

A kutatás szerint a férfiak és nők körülbelül 40 százaléka sorolható a rosszalvók kategóriába, azaz gyakorta küzdenek álmatlansággal, fél órát vagy annál is több időt igényel számukra az álomba merülés, s éjszakánként gyakran felébrednek. Noha az alvásminőségi besorolásuk hasonló, egészségügyi kockázatuk alapján jelentősen különbözik egymástól a két nem. Kiderült, hogy a nők esetében a kevés alvás összefüggésben állhat a lelki problémákkal, a harag, a depresszió, és ellenségeskedés elhatalmasodó érzésével, míg a férfiaknál tapasztalt alvásproblémák nem hozhatók kapcsolatba ezekkel az érzésekkel, legalábbis nem olyan mértékben, mint a gyengébb nemnél.

A magas fokú alvászavarról beszámoló nőknél a vizsgált biomarkerek mindegyike emelkedett szinttel volt jelen a vérben. A nők esetében a nem kielégítő alvás kapcsolatba hozható a gyulladást jelző CRP és IL-6 nagy mennyiségű megjelenésével, amely fokozza a szívbetegségek kockázatát és az inzulin szint emelkedését. Az eredmények pedig drámai összefüggést mutattak: a rosszul alvó nők egyharmada mutatott olyan magas C-reaktív fehérje szintet, amely már növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.

„Úgy tűnik, nem a rossz alvásminőség jelenti a legnagyobb rizikót, sokkal inkább az elalváshoz szükséges idő mennyisége számít, azok a nők, akik több mint fél óra alatt szenderednek álomba, sokkal rosszabb életkilátásokkla szembesülhetnek” – hangsúlyozta a kutatásvezető, aki  úgy gondolja, hogy a nemi különbségek okozhatják az eltérést a testben természetesen előforduló anyagok működésében. Ilyen a triptofán esszenciális aminosav, a szerotonin jelátvivő, és a melatonin hormon; ezek az anyagok köztudottan hatással vannak a hangulatra, alvásra, a gyulladásra, és az inzulin rezisztenciára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Csak a mély alvás javítja a memóriát

A szunyókálás növelte ugyan a teljesítőképességet a memóriateszten, de csak azoknál volt jelentős különbség, akik elég komolyan vették a tesztet és elég mélyen tudtak aludni a negyvenöt perc alatt.

hvg.hu Plázs

Hogyan vessünk véget az alvászavaroknak?

Lassíthatjuk az öregedést, és számos betegséget kerülhetünk el a rendszeres és kiegyensúlyozott éjszakai alvással. Ám egyre többen vannak, akik éjfél után kerülnek ágyba, meg sem adva maguknak az esélyt a pihentető alvásra. Innen pedig egyenes út vezet az alvászavarokig.

Plázs

Milyen az egészséges alvás?

Az alvásidő lerövidülése és megnövekedése egyaránt növeli a halálozás kockázatát – írja a SLEEP-ben a Londoni Egyetem Orvoskarának kutatója, Jane E. Ferrie.

hvg.hu Plázs

Miért fontos az éjszakai alvás?

Az ultraibolya sugárzás és a kipufogógáz után hamarosan az éjszakai műszak is felkerül a feltételezhetően rákot okozó tényezők listájára. Noha az elképzelést nemegyszer komolytalannak kiáltották ki, egy kutatás eredményei igazolták, hogy jóval nagyobb a mell- és prosztatarák előfordulása azoknál, akik váltott műszakban, sötétedés után kezdenek el dolgozni.

MTI Plázs

Alvászavaroktól szenvednek a dohányosok

Kevesebb időt töltenek mélyalvásban a dohányosok, mint a nemdohányzók - állapították meg amerikai kutatók alvó dohányosok agyi aktivitását követve. A dohányzók négyszer-ötször gyakrabban panaszolták, hogy nem érzik kipihentnek magukat, mint a nemdohányzók.