szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Solobacterium moorei nevű kórokozó az, amelyik nagymértékben felelős a krónikus kellemetlen szájszagért vagy a halitózisért (rossz szagú lehelet) – jelentették be biológusok.

A néha nagyon zavaró, tartós, kellemetlen szájszagot gyakran a nyelv felületén jelen lévő, bűzös kénvegyületeket képző lebontó baktériumok okozzák. A nyelv baktériumai kellemetlen szagú vegyületeket és zsírsavakat termelnek, és a halitózis-esetek 80-90 százalékáért felelősek – mondta Betsy Clark, a Buffaloi New York-i Állami Egyetem fogorvostan-hallgatója. Egyes esetekben a kellemetlen szájszag a tüdőből vagy az arcüregekből származik.

A vizsgálatba több mint húsz kellemetlen szájszagtól szenvedő és közel negyven egészséges személyt vontak be. Clark és kollégái a hialitózisos betegek közül mindenkiben kimutatták a S. moorei-t, míg a másik csoportban mindössze négy esetben. A négy személy mindegyike periodontitisben (fogínygyulladásban) szenvedett, ami szintén krónikus kellemetlen szájszaghoz tud vezetni.

Egy korábbi, nyolc hialitózisos és öt egészséges személyt bevonó vizsgálat eredményei szerint a S. morei mindig megtalálható a kellemetlen leheletű betegekben, és sosem fordul elő olyanokban, akiknek nincs ilyen problémájuk - mondta el a Reuters Healt-nek a mindkét vizsgálatban részt vevő Violet I. Haraszthy. Számos egyéb vizsgálat is megtalálta ezt a baktériumot a halitózisos páciensekben.

„Egyelőre nem sokat tudunk erről a különös kórokozóról” - mutatott rá Haraszthy. "Ahogy azonosítjuk és jobban megismerjük a kellemetlen szájszagot okozó baktériumot, kezelést dolgozhatunk ki, hogyan csökkentsük a számát a szájüregben” - tette hozzá Clark az egyetem által kibocsátott nyilatkozatban. A kutatócsoport eredményei szerint a naponta kétszeri, antibakteriális fogkrémmel és beépített nyelvtisztítóval ellátott fogkefével történő fogmosás megszünteti a krónikus rossz szájszagot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Szív- és érrendszeri betegségeket okozhatnak a rossz fogak

A fogak és az íny találkozásának vonalában felhalmozódó lerakódás, vagy más néven plakk számos baktérium számára biztosít élőhelyet. Ezek a baktériumok bármilyen apró sérüléssel bekerülhetnek a véráramba, megfertőzve így az egész szervezetet.

MTI Plázs

Vérvizsgálat helyett leheletteszt cukorbetegeknek

Amerikai kutatók felfedezték, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők leheletében a metil nitrátok nagyobb mennyiségben vannak jelen, ha a vércukorszintjük túl magas, s azt remélik, hogy a rendszeres vérvizsgálatok lehelettesztekkel helyettesíthetők.