szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint ígéretes kutatások eredményei sugallják, hogy a bogyós gyümölcsök, gyümölcslevek már kis mennyiségben történő fogyasztása is hatékony segítség lehet számos daganatfajta elleni küzdelemben.

A bogyósok - áfonya, ribizli, egres, málna, szeder, szamóca, kökény, csipkebogyó - daganatellenes hatásukat számos biológiai tényező szerencsés együttállásának köszönhetik. Ezek között említhetők a bioaktív növényi hatóanyagok, fitonutriensek, például a gyümölcsök élénk színét adó polifenolok (flavonoidok, proantocianidok) és a ligninek.

A növények azért termelnek hatóanyagokat, hogy megvédjék magukat a baktériumoktól, vírusoktól, penészektől és élesztőktől valamint a napsugárzás káros hatásaitól. Amikor növényi hatóanyagokat tartalmazó élelmiszereket fogyasztunk, ezek a vegyületek segítenek megóvni szervezetünket a szabad gyökök és néhány karcinogén (rákkeltő) anyag ellen, valamint hozzájárulnak jó egészségi állapotunk megőrzéséhez.

A hatásmechanizmus valóban sokrétű, egyrészt a sejteket károsító szabadgyökök semlegesítése - antioxidáns és gyulladáscsökkentő effektus-, másrészt valószínű, hogy a bogyós gyümölcsök hatóanyagai többek között számos, a tumorsejtek anyagcseréjében, növekedésében és a sejtek osztódásában résztvevő enzim, növekedési és gyulladást generáló faktor működésére is hatással vannak. A legújabb kutatási eredmények szerint ezek a hatóanyagok a daganatos betegségek kezelésében is segítségünkre lehetnek, hiszen érzékenyebbé teszik a kóros sejteket a kemoterápiás készítmények hatására, illetve segíthetnek kivédeni az agresszív terápia mellékhatásait. 

Bár étrendünkben számos más bogyós gyümölcs is szerepelhet, az említett vizsgálatban az Észak-Amerikában széles körben fogyasztott fajták - fekete és vörös áfonya, fekete és vörös málna, szeder, szamóca - hatását vizsgálták. A kísérletben nem csupán az izolált hatóanyag, hanem a tényleges fogyasztási forma - gyümölcslevek, fagyasztott, szárított gyümölcs - hatását vették górcső alá és állapították meg daganatmegelőző hatásukat.

Azonban a bogyós gyümölcsökben megtalálható polifenolok esetleges további daganatmegelőző hatásmechanizmusának megismerése és a biológiai hasznosulás kérdése a jövő kutatóinak feladata. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Amputálással a mellrák ellen

A BRCA nevű génmutációt hordozó nőkben életük során 85 százalékos valószínűséggel fejlődik ki mellrák, a mellek megelőző eltávolításával azonban 1 százalék alá csökkenthető a rizikó, nyilatkozta egy holland kutatócsoport a hatodik alkalommal megrendezett európai mellrák konferencián Berlinben.

hvg.hu Plázs

Vastagbélrák: mennyire kellemetlen a szűrés?

A vastag- és végbélrák itthon a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, annak ellenére, hogy a legjobban szűrhető, s ezzel együtt a legjobban gyógyítható rákfajta, évente öt-hatezren halnak meg miatta. Íme egy meggyőző beszámoló, miért vállaljuk be a kellemetlen vizsgálatot.

Medipress Plázs

Rákellenes akcióterv készül

Az Európai Unió a jövő évig közös akciótervet szeretne készíteni a rák elleni harcban – jelentette be csütörtökön Androulla Vassiliou, az EU új egészségügyi biztosa.

Medipress Plázs

Bőrrák: öt jel, hogy gyanús az anyajegy

Újabb kutatások szerint a 6 milliméternél nagyobb átmérőjű elváltozások gyakrabban bizonyulnak melanomának (rosszindulatú pigmentsejtes daganat), mint a kisebbek.

MTI Plázs

Sikoltozó sejtek jelzik a rákot

Megszólaltathatók az élő szervezetek sejtjei, s az őket lehallgató kutatók azt is állítják, hogy a disszonáns hangú sejthalmazok rákos állapotot jeleznek.