szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyár és a tikkasztó hőség beköszöntével vigyázzunk bőrünk egészségére, nagyon könnyen leéghetünk a napon.

A veszély akkor is fennáll, ha nem érzünk égő viszketést napozás után: a nap ultraibolya sugárzásának hatásai közvetve akár halálos következményekkel is járhatnak. A FASEB Journal című lapban nemrégiben publikált kutatás eredményei alapján az ultraibolya (UV) fény egyik típusa (UV-B) nagyobb valószínűséggel okoz bőrrákot, mint a másik típus (UV-A). Ez az információ segítséget is jelent a közegészségügyi hatóságok és a kormányok számára annak meghatározásában, hogy pontosan mennyire hatékonyak a napvédő krémekhez hasonló árucikkek a bőrrák megelőzésében.

Az UV-B sugarak azért károsabbak bőrünk számára, mint az UV-A fény, mert testünk kevésbé képes az előbbi által okozott DNS-károsodás helyrehozására. Kutatók és közegészségügyi szakemberek ennek ellenére hangsúlyozzák: ez nem azt jelenti, hogy az UV-A sugárzás nem veszélyes, az is képes bőrrákot okozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Nagyon erős az UV-B sugárzás

Szerdán országszerte 7,9-es, tehát nagyon erős kategóriájú UV-B sugárzás várható - hívja fel a figyelmet az Országos Meteorológiai Szolgálat.

MTI Plázs

Milyen veszélyekkel jár az UV-B sugárzás?

A bőrgyógyászok feltételezése szerint évente 5400 új bőrdaganatos megbetegedés keletkezik Magyarországon, s ezek jelentős részéért a káros UV-sugárzás tehető felelőssé.