szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A fogszuvasodás problémájával szinte mindenki szembesül legalább egyszer az élete során. A szuvasodás - amely bizonyos esetekben akár halált is okozhat - első jeleinek felismerése most még egyszerűbbé válhat indiai kutatók fejlesztésének köszönhetően.

A fogszuvasodás, azaz a romlott fog egy fertőző betegség, amely szabályosan szétroncsolja a fog belső és külső szerkezetét. A betegség fogfájást, a fogak elvesztését, állkapocsfertőzést és bizonyos súlyos esetekben akár halált is okozhat - nyilatkozta R. Siva Kumar, az RMK Műszaki Egyetem elektronikai és kommunikációs részlegének munkatársa.

A fogszuvasodást savtermelő baktériumok okozzák, amelyek erjesztett szénhidrátokból - cukor, gyümölcscukor - táplálkoznak. A szájban lévő savak károsítják a fog szerkezetét, és így alakul ki a fogszuvasodás. Az Egyesült Államokban a fogszuvasodás a leggyakoribb krónikus gyermekkori megbetegedés, közel ötször gyakrabban fordul elő, mint az asztma. A gyermekkori fogak elvesztésének leggyakoribb oka is a szuvasodás.

A fogszuvasodásnak két formája ismert: az egyik a fog felszínén, a másik a repedésekben és hasadékokban alakul ki; az utóbbit igen nehéz felismerni és kezelni. A lyukas fogak korai felismerése kulcsszerepet játszik a későbbi kezelés sikerességének szempontjából, hiszen minél korábban vesszük észre a lyukat, annál valószínűbb, hogy a fog megmenthető. Siva Kumar szerint a betegek fogazatáról készült röntgenképek segíthetnek a betegség korai felismerésében.

A kutatók szerint a röntgensugarak különböző hullámhosszait felhasználva felismerhetővé válik a fogszuvasodás már igen korai szakaszában is. A módszer segítségével a szuvasodás mértékéről is képet kaphatnak az orvosok. Az RMK szakértői szerint a módszer rendkívül hasznos lehet a fogorvoslásban, hiszen jelentősen megkönnyíti a diagnosztizálást és az orvosok munkáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kőkorszaki eredetű a fogszuvasodás

Már az ősembert is kínozta a fogszuvasodás, a népbetegségnek számító probléma tehát a közkeletű vélekedés ellenére nem a modern kor terméke - állítják amerikai tudósok.