szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Még mindig nehéz eldönteni, mi jobb a koszorúérbetegségben szenvedőnek: ha a szívsebész áthidaló műtéttel kezeli a szűkületet, vagy ha szívkatéterrel kitágítja a beszűkült érszakaszt és behelyezi a kis fémhálót, amely továbbra is nyitva tartja a beteg eret. Az Európai Szívgyógyász Kongresszuson a szakemberek meglepő véleménye szerint ezt legjobban a megfelelő módon tájékoztatott beteg tudja eldönteni.

Néhány évtizeddel ezelőtt a heveny infarktus következménye könnyen kiszámítható volt. Sokan hirtelen szívhalál miatt még a kórházba sem kerültek be, a mentők által gyógyintézetbe vitt betegeknek legfeljebb a fele jutott haza - hónapokkal később - élve. 
 
Ma a korszerű gyógyító módszerek és gyógyszerek eredményeképpen a szívinfarktus miatt kezelteknek csak néhány százaléka hal meg, a többiek elindulnak a rehabilitációs utókezelés útján.   A gyógyszeres kezelés alapvetően fontos és igen eredményes. Ezenkívül viszont a betegek jelentős hányadának van szüksége olyan beavatkozásra, amelynek során vagy egy áthelyezett érrel áthidalják a beszűkült vagy elzáródott koszorúeret, vagy a különleges szívkatéterrel kitágítják a szűk érszakaszt, és egy finom fémhálóval kitámasztják a kezelt területet, hogy ne szűkülhessen be ismét. 
 
Eddig csak különböző intézetek eredményei alapján alkottak véleményt a kétféle gyógymóddal foglalkozó szakemberek, tapasztalatok és igen szubjektív vélemények csaptak össze kongresszusokon. Az Európai Szívgyógyászok Kongresszusának egyik ülésszakán ismertették az első nemzetközi vizsgálat, a SYNTAX-tanulmány első esztendei adatait. 
 
A vizsgálatra alkalmas betegek fele a műtőbe került és a legjobb szívsebészeti gyakorlat szerint operálták. A csoport másik felénél koszorúértágítás történt, és a legkorszerűbb, gyógyszert kibocsátó fémhálót (sztentet) helyeztek el a kitágított érszakaszba. Eddig 1800 szívbeteg került a vizsgálatba 62 európai és 23 amerikai intézetben. 
 
Egyelőre korai volna véleményt mondani az eredményekről: az ülésszak egyik elnöke az adatokat úgy foglalta össze: "A jó hír az, hogy mind a két csoport betegei szépen javultak". A szakembereknek igen sok szempontot kell figyelembe venni a legmegfelelőbb döntés meghozatalához. 
 
A vitában az a vélemény alakult ki, a legjobb megoldás az, ha a beteget és családját részletesen, tárgyilagosan tájékoztatják a beavatkozások lényegéről, kockázatairól, a hasonlóságokról és a különbségekről. Az tudja meghozni a leghelyesebb döntést, aki így minden részletet értékel és figyelembe vesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Kevesebb az szívinfarktus, ha tilos a dohányzás

Ha valamennyi étteremben, kocsmában, munkahelyen és hivatalban soha nem gyújt rá senki, egy év alatt jelentősen csökken a szívinfarktus miatt kórházba szállított betegek száma. A Skóciából származó adatokat a világ első számú orvosi folyóirata, a New England Journal of Medicine közölte.

MTI Plázs

A szív körüli zsírszövet károsabb, mint a hasi elhízás

A szívburokban lévő zsírpárna védi a szívünket, de ha sok van belőle, ártalmasabb, mint az egész testre kiterjedő elhízás. A bonyolult vizsgálati technikával végzett tanulmány eredményeit a kövérséggel foglalkozó Obesity szakfolyóirat legújabb száma közli.

Medipress Plázs

A szívinfarktus felismerése, akár azonnal

A Wake Forest Egyetem kutatói megállapították, hogy a sürgősségi osztály orvosai remek érzékkel mondják meg a páciensről, szívinfarktusa van-e, mielőtt a laboratóriumi tesztek eredményeit megtudnák.