szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók olyan malacokat hoztak létre, amelyeknél ugyanúgy kifejlődik a cisztás fibrózis elnevezésű genetikai betegség, mint az embernél. Azt remélik, hogy a disznón, mint modellállaton végzendő kísérletek eredményesebbé teszik a cisztás fibrózis (CF) elleni küzdelmet.

A génmérnökséggel létrehozott malacok ugyanazzal a genetikai mutációval rendelkeznek, mint amely az embernél cisztás fibrózist okoz - közölték az Iowai Egyetem és a Missouri Egyetem kutatói a Science című tudományos folyóirat eheti számában. A kísérleti állatok tanulmányozásával megszerezhető tudás elvezethet a CF jobb kezeléséhez is - véli Michael Welsh, a dolgozat egyik szerzője.

A cisztás fibrózis azoknál alakul ki, akik a CFTR jelű gén hibás változatát öröklik mindkét szülőtől. A betegség azzal jár, hogy ragacsos, sűrű váladék képződik és halmozódik fel az egyes szervekben, főként a tüdőben és a hasnyálmirigyben. A cisztás fibrózissal élők várható életkora átlagosan 37 év.

A disznóra, mint állatmodellre azért van szükség, mert sokkal inkább hasonlít a betegség kifejlődése náluk az emberben lejátszódó folyamathoz, mint a rágcsálók, például a kísérleti egerek esetében. Az egereknél például nem úgy alakul ki hasnyálmirigy-, tüdő- és bélbetegség, mint az embernél - mondta Welsh.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A hormonterápia csökkentheti a mellrák kockázatát

Úgy tűnik, hogy a hormonpótló terápia, mely a nők egy részénél növeli a mellrák kialakulásának valószínűségét, másoknál - akik a betegséggel összefüggő génmutációval rendelkeznek - csökkenti a kockázatot, közölték kanadai kutatók.

Medipress Plázs

Tízpontos akcióterv: hogyan előzhető meg a stroke?

Magyarországon évente 18 ezren halnak meg szélütésben, a betegek negyede fiatalabb, mint 60 éves, a férfiak átlag 5 esztendővel hamarabb szenvedik el a stroke-ot, mint a nők. Becsült adatok szerint jelenleg 200-250 ezer agyiinfarktuson átesett beteg él közöttünk.

MTI Plázs

Hogyan öregedjünk egészségesen?

Az ember egészségi állapota 53 százalékban attól függ, milyen a táplálkozása, súlya, sportol-e és hogyan kezeli a stresszt - állítják amerikai kutatók. Márpedig Magyarországon 2050-re a népesség fele 50 éven felüli lesz, és különösen fontossá válik számára az élet minősége - írja új könyvében Marton István, aki eddigi munkáiban egészen más témákkal foglalkozott, nevezetesen a terhességgel és a szüléssel. Korkontroll című új kötetét csütörtökön mutatta be a HVG Kiadó.