szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy lakosztály 3,8 millió forint egy éjszakára, a medencékbe a delfineket...

Egy lakosztály 3,8 millió forint egy éjszakára, a medencékbe a delfineket repülőgéppel hozatták, az építkezés 240 milliárd forintba került – és talán az egész mind hiába, az egyre mélyülő gazdasági világválság tönkreteheti a befektetők álmait. Dubai bevallottan vezető szerepre törekszik a turizmusban, és ezért nem szégyell bármit megtenni. A dubai turisztikai hatóságok számára a pénz nem akadály, az ország saját befektetői mellett a külföldi pénzemberek is jó üzletnek tartják az egyre furcsább ötleteket. Fedett sípálya a sivatag mellett, világrekorder felhőkarcoló, mesterséges szigetek a tengerben, gigászi akvárium – bármit a turisták kedvéért. Dubai rá is szorul a látványosságokra, állítja a Daily Mail, hiszen hiába próbálja reklámaival a kellemes napsütötte vidék látszatát kelteni, a hőmérséklet kimerítően magas a nyári hónapokban. 

Műemlékek, kulturális emlékek alig vannak az országban, a turisták viszont kemény elbánásra számíthatnak, akármennyi pénzt is költenek, ha megszegik a szigorú muszlim törvényeket. Egy szabadtéri pezsgőzés, egy csók, egy tabletta akár hónapokat, éveket jelenthet az emirátus börtöneiben. Ezért aztán az Atlantisnak nagyon csillogónak, nagyon nagynak és mindennél különlegesebbnek kellett lennie, hogy elnyomja a nyugatiak számára megdöbbentő jogi esetek és környezetvédők felháborodásának hatását. A Kerzner International nevű szálloda üzemeltető és a dubai fejlesztő, Nakheel nem is bízták a véletlenre a megvalósítást.

Az Atlantisba sikerült valószínűleg belezsúfolni szinte mindent, ami már bevált látványosság a világon, az építészeti elemek gyakorlatilag az összes stílust képviselik, ami elég hivalkodó, az összhatás néha már szédítő. A tetőn lévő három luxuslakosztályban aranyozott az ebédlőasztal, a hatalmas akvárium pedig 65 ezer halnak ad otthont. Mindez elvileg a családi nyaralást, kikapcsolódást szolgálja, de szerintünk jobban hasonlít egy nagyon drága kuplerájhoz.

A környezetvédők nem csak a 30 órás repülőúttal idehozatott delfinek miatt aggódnak, akadnak olyan vélemények is, hogy a mesterséges szigetek hosszútávú környezeti hatása kiszámíthatatlan. Az építkezés nyilván tönkreteszi a környék természetes állat- és növényvilágát, valamint nagyságrendekkel emeli meg a régió energiafogyasztását és vízhasználatát, amire nem biztos, hogy mindenki fel van készülve a környező térségben. A befektetők azonban láthatóan egyáltalán nem félnek, a mesterséges szigeteken az építkezések gőzerővel folytatódnak, sőt, további nagy nemzetközi nevek fontolgatják a csatlakozást. Donald Trump, amerikai pénzember szintén hotelt épít a szigetcsoport központjában, egy állóhajóvá alakuló luxus tengerjáró is érkezik, valamint a világ pillanatnyilag egyik legnépszerűbb szórakoztató vállalkozása, a Cirque de Soleil is állandó dubai műsorral készül 2011-re. Sokan tehát biztosak a dolgukban, már csak az a kérdés, vajon a tehetősebb turisták is így kedvet kapnak-e a nagy felhajtást látva.

"A Palm Jumeirah önmagában Dubai egyik fő turista látványossága lesz" - nyilatkozta Joe Cita, a Nakheel szálloda ágazatának ügyvezető igazgatója. Cita reményei szerint a sziget szórakozási lehetőségei és érdekességei nem csak több látogatót vonzanak majd, hanem több időt és több pénzt is költenek majd a vendégek. 2010-re Dubai 10 millió szállodai vendéget tervez a 2007-es 7 millióhoz képest, ami kemény elvárás, tekintve, hogy a Deloitte Touche jelentése szerint a hotelszobák kihasználtsága már most is igen magas, ahogy a szobaárak is a legdrágábbak a régióban.


A legnagyobb probléma azonban az Amerikából elindult, egyre mélyülő gazdasági válság lehet, amely valószínűleg egyetlen országot sem hagy érintetlenül. “Az emberek mindig el fognak menni családi nyaralásra. Dubaiban még mindig jók az árak, ha fontban vagy euróban fizetnek.” - bizakodik Alan Leibman, a Kerzner International igazgatója. A pénzügyi elemzők azonban jóval kevésbé derűlátóak, úgyhogy kiderülhet, hogy a befektetők mégis csak hazárdjátékot játszottak, amikor annyi milliárdot invesztáltak a mesterséges csillogásba. Persze valódi szerencsejátékra senki ne számítson, hiszen az iszlám törvények értelmében, annyi más dologgal együtt ez is szigorúan tilos.


A szálloda bemzutatkozó filmje

Ha ez a szálloda nem nyerte el a tetszését, tekintse meg a világ legjobb hoteljét!

-KM-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!