szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több kutatócsoport vizsgálatai igazolták, hogy súlyos ideggyógyászati betegségek kifejlődését gátolhatják olyan anyagok, amelyek a zellerben és a zöldpaprikában bőségesen találhatók. A Cedars-Sinai Medical Center munkatársai remélik, hogy a növényi alapanyagokból gyógyszerek is készülhetnek a jövőben.

Mi a közös a zellerben, a zöldpaprikában és a kamillában ? Mindegyik tartalmaz gyulladáscsökkentőket, például luteolint, amely a legújabb kutatások szerint segíthet a súlyos ideggyógyászati betegségekben szenvedőkön.
   
A gyulladásos folyamatok szervezetünk működésében fontos szerepet játszanak: az immunválasz részeként elősegíthetik a gyógyulást, másfelől viszont kiváltói az érelmeszesedésnek, így súlyos idegrendszeri betegségek létrejöttében közreműködnek.
   
Egy amerikai kutatócsoport egereket tanulmányozott, amelyek géntorzulás miatt az emberi Alzheimer-kórnak megfelelő tüneteket mutattak. A luteolin és a diozmin nevű növényi flavonoidok hatását vizsgálták rajtuk.
   
Mindkét anyag csökkentette az amiloid-béta elnevezésű fehérje szintjét, ami az Alzheimer-kóros emberek agyában megjelenő ragacsos lerakódásokat képezi. A munkacsoport reméli, hogy ezekből a növényi flavonoidokból a gyógyszeripar tisztított formában előállíthat olyan gyógyszereket, amelyek segíthethetnek a betegeken. Becslések szerint az Egyesült Államokban ötmilliónál is több embert sújt az Alzheimer-kór.
   
A luteolin kedvező hatását idegrendszeri sejteken is vizsgálták. A mikrogliasejtek az idegszöveti immunfolyamatok főszereplői: ha a szervezetbe kórokozó hatol be, a sejtek gyulladásos riadót indítanak el, vagyis az idegrendszer irányítja az egész test védekezését.
   
A folyamat bizonyos jelei megfelelnek számos betegség tüneteinek: étványtalanság, aluszékonyság, láz, de az idegrendszeri gyulladásos válasz miatt bizonyos idegsejtek is elpusztulnak, ami súlyos következményekkel járhat.
   
A mikrogliasejtek vizsgálata azt mutatta, hogy a luteolin jelentősen csökkentette a gyulladásos folyamatot. A kutatók egereket három hétig luteolint tartalmazó vízzel itattak. Ezekben az állatokban is sikerült az idegrendszeri gyulladást csökkenteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Globális Alzheimer-járványra számíthatunk?

Szakemberek szerint egyfajta globális Alzheimer-járványra számíthatunk, miután a világ lakossága egyre idősebb lesz. Drámai módon megnőhet az elbutuló idős emberek száma, 2050-re 100 milliónál is több Alzheimer-kórban szenvedő lehet világszerte.

MTI Plázs

Mi áll az Alzheimer-kór hátterében? - magyar kutatás

Az Alzheimer-kórt helyezték új megvilágításba az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézetének tudósai; az eredményekről Vizi E. Szilveszter agykutató, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke számolt be egy jeruzsálemi konferencián.