szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

21 héttel hosszabbítja meg az Egyesült Államokban élő emberek átlagos élettartamát az a tény, hogy az elmúlt két évtizedben drámai változások mentek végbe a levegő minőségének javulásában.

Az 1980-as évek óta összesen 2,72 évvel élnek tovább az emberek az Egyesült Államokban, mely élettartam-növekedési folyamathoz 15 százalékkal járult hozzá a gépkocsik, dízelmotorok, acélüzemek és széntüzelésű erőművek által kibocsátott úgynevezett "ultrakönnyű" részecskék - szálló por - mennyiségének csökkenése olvasható a New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent tanulmányban. 
   
Arden Pope, az Utah állambeli Birgham Young Egyetem járványügyi szakértője, a kutatás vezetője szerint az amerikaiak dohányzási szokásainak megváltozása az első számú ok amiért az emberek ma már tovább élnek az Egyesült Államokban. További két tényező felelős a hosszabb élettartamért: a szociogazdasági feltételek fejlődése, valamint a levegő minőségének nagymértékű javulása. 
   
51 fővárosi területnek a várható élettartamra, gazdaságra, demográfiára és környezetszennyezésre vonatkozó adatainak alapján Pope és kollégái arra a megállapításra jutottak, hogyha a légszennyezettség 10 mikrogrammal csökken köbméterenként, akkor a várható élettartam 31 héttel növekszik meg. Akron, Ohio és Philadelphia területei mutattak ilyen típusú visszaesést a levegő szennyezettségében. 
   
Minél nagyobb tehát a légszennyezettség csökkenése, annál hosszabb ideig élnek az emberek. Néhány olyan területen, ahol az ultrakönnyű részecskék aránya 13-14 mikrogrammra csökkent - ilyen Buffalo, New York és Pittsburg -, ott az emberek élettartama 43 héttel növekedett meg. 
   
Daniel Krewski, az Ottawai Egyetem professzora szerint a tanulmány "határozott visszaigazolást nyújt a légszennyezettség-csökkenés lakosságra gyakorolt jótékony hatásairól, és megerősíti, hogy a folyamatosan foglalkozni kell a levegőminőséggel". 
   
Egy korábbi kutatásra támaszkodva az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világ összes halálesetének 1,4 százalékát a szálló porral szennyezett levegő okozza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Mi van a levegőben? - Hogyan védekezzünk a szmog ellen?

A szmogriadó apropóján készült összeállításunkból kiderül, milyen kockázatokkal számolhatunk, mit jelentenek pontosan a különböző határértékek, milyen fajtái léteznek a szmognak, s hogyan védekezhetünk mindennapjaink során.

Itthon

PR-akció-e a szmogriadó?

A fővárosnak nincs intézkedési terve a légszennyezés csökkentésére, így a szmogriadó inkább csak a figyelem felkeltésére alkalmas – derül ki a csütörtöki HVG címlapsztorijából.

MTI Plázs

Szmogriadó: nem fordultak többen orvoshoz

A szálló por napi átlagkoncentrációjának emelkedése miatt nem fordultak többen orvoshoz különféle légzési panaszokkal, a megbetegedések számának emelkedését csak egy hónap elteltével lehet mérni - derült ki a megkérdezett szakemberek válaszaiból.