szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Évtizedek óta élnek az orvosok azzal a gyakorlattal, hogy placebót írnak fel betegeiknek, akik azt hiszik, valóban orvosságot kaptak. Most kipróbálták, mi történik, ha a páciens is tisztában van vele, mit kell szednie.

Kutatók két csoportra osztották az IBS (irritábilis bék szindróma) nevű betegségben szenvedő kísérleti alanyokat. Egyik csoport tagjait egyáltalán nem kezelték, a másikba tartozóknak pedig megmondták, hogy csupán placebót kapnak. Három hét múlva ez utóbbi csoport tagjainak fele javulásról számolt be – alig kevesebben, mint azok, akik a legmodernebb kezelésben részesültek.

A kutatás vezetője a Harvard Egyetem munkatársa, Ted Kaptchuk arra volt kíváncsi, a pozitív gondolatokat kiváltó placebóhatás működik-e akkor is, ha a felhasználók nincsenek félrevezetve. „Nem gondoltuk, hogy ez fog történni, de megkönnyebbültünk” – kommentálta a Harvard kutatója az eredményeket.

A résztvevőket hirdetés útján találták, és véletlenszerűen osztották őket a különböző csoportokba. A nem igazi gyógyszert szedőket először tárgyilagosan felvilágosították, hogy ezek a szerek a pozitív hozzáállás erejével hatnak, majd egy placebó feliratú üvegben adták át nekik az „orvosságot”. A kísérlet végén 59 százalékuk számolt be javulásról, szemben a kezelésben nem részesülők 35 százalékával.

A kutató szerint a hatás egyik magyarázata, hogy a naponta rituálisan ismétlődő cselekvés – a gyógyszer bevétele – azt az üzenetet továbbította az agynak, hogy változást remélhet.

Egy másik kutató, Andrew Leucher hozzátette, hogy a résztvevők valószínűleg tudat alatt sem szerettek volna csalódást okozni a kutatóknak, ez is hozzásegíthette őket a javuláshoz. Az azonban még kérdéses, a „kezelésnek” lesz-e hosszabb távon is hatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Prizma

Placebóvizsgálat

Az álgyógyszereknek nemcsak lélektani, hanem ténylegesen mérhető hatásuk is van – adták hírül hamburgi neurológusok a...

MTI Tech

Mitől fáj a placebo-hatás?

A fájdalomtól való félelem gyakran kiváltja magát a fájdalmat, mégpedig azért, mert a bél nyálkahártyájában lévő anyag ezt okozza - állapították meg olasz tudósok.

hvg.hu Plázs

Miért működik a placebo?

A Wired magazin szakembere, Steve Silberman utánajárt az igen érdekes és egyre nagyobb jelentőséggel bíró placebohatásnak. Ennek következménye, hogy kevesebb új gyógyszerből válogathat a betegeskedő páciens, és egyre több csapás éri a gyógyszeripart.

Medipress Plázs

Kinél hat a placebo?

A gyógyszerkísérletek során közismert tény, hogy a résztvevők ugyanolyan jól reagálhatnak a placebóra és a cukortablettákra, mint a valódi hatóanyagra. Másfelől nehéz magyarázatot adni arra, hogy miért csak bizonyos emberek lesznek jobban a placebótól.