szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország a közepesen jódhiányos területek közé tartozik. A kevés jód fogyasztása sokszor önmagában is kiválthatja a pajzsmirigy megnagyobbodását, így nem árt figyelni az étkezésünkre, hiszen a jódhiány okozta elváltozás hosszú ideig lappanghat, mire a konkrét panaszok megjelennek. Szakértő segítségével gyűjtöttük össze a leggyakoribb tüneteket, amelyek a pajzsmirigy rendellenes működésére utalhatnak.

Balázs Csaba endokrinológus szerint több tünet is felhívhatja a figyelmet a pajzsmirigy betegségeire. Az egyik ilyen jel lehet a fáradtság vagy álmatlanság. A pajzsmirigy alulműködése esetén gyakori tünet, hogy napi 8-10 óra alvás után is fáradtan, erőtlenül kelünk ki az ágyból: ez az állapot aztán az egész napunkat végigkíséri. A mirigy túlműködése esetén viszont a nappali fáradtságérzet oka az előzőnek éppen az ellenkezője: éjszakánként nehezen jön álom a szemünkre.

Ám a pajzsmirigy rendellenes működése – az alapanyagcsere szabályozásán keresztül – a testsúlyunkra is hatással van. Az alulműködés hízást, a túlműködés súlyvesztést okozhat. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Miért van szükségünk jódra?

A jódozott só a világ háztartásainak már 70 százalékában jelen van, míg az 1990-es évek elején ez az arány még csak 20 százalékos volt: ez azt jelenti, hogy az agykárosodást is okozó jódhiány egyre több gyermek esetében válik elháríthatóvá.