szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

1. Mérjük fel, mik az igényeink Ha pontosan megtervezzük az utazást, akkor nem érhet nagy meglepetés.

1. Mérjük fel, mik az igényeink

Ha pontosan megtervezzük az utazást, akkor nem érhet nagy meglepetés. Ezen az oldalon szinte minden kérdésünkre megkaphatjuk a választ, de kapcsolódó fórumokat keresve is sokkal felkészültebbek lehetünk utazás előtt.

2. Tervezzük meg az útvonalat

Franciaországba többféleképpen is eljuthatunk, még autóval sem olyan durva, mint amilyennek elsőre látszik, mivel autópálya vezet végig a csomópontig, ahonnan elérhetőek a síterepek (a közlekedés az összes régió esetében kiemelkedő minőségű, és a szállásokhoz nagyon közel vannak a pályák, így a kocsit már csak nagyobb kirándulásokra kell majd használni). Ha féktelen bulizásra vágyunk, akkor a buszos utakat érdemes megfontolni.

© ATOUT FRANCE/CRT Franche-Comté

3. Csak azt vigyük, ami szükséges

Franciaországba nem kell útlevél, és a legtöbb helyen sícuccot is bérelhetünk (sok iskola a tandíj mellé például ingyen adja a felszerelést), ráadásul éttermekben, boltokban, szállodákban és a sípályát nagy részén készpénzre sem lesz szükségünk, hiszen bankkártyával is fizethetünk.

4. Használjuk a segítséget

Ha szükségünk van útmutatásra, vagy segítségre, akkor bátran használjuk ki az idegenforgalmi hivatalok munkatársait, akik több nyelven (de angolul egészen biztosan) választ adnak majd kérdéseinkre. Az elérhetőségek listáját ezen az oldalon találhatjuk meg.

© ATOUT FRANCE/Jean François Tripelon-Jarry

5. Sok lehetőség a családosoknak is

A gyerekekkel érkezőknek érdemes az úgynevezett "Famille plus" minősítéssel ellátott síterepek egyikét választani. A Turisztikai Minisztérium által elismert minősítés a gyermekes családoknak nyújtott szolgáltatásokat garantálja. Hogy egy síterep megkapja a FAMILLE PLUS MONTAGNE minősítést a következő fő előírásoknak kell eleget tenniük: testreszabott vendéglátás a családok számára; szórakoztató foglalkoztatás minden korosztály számára; különböző árak az egyes korosztály számára, külön és közös foglalkozások kicsiknek és nagyoknak; kisebb egészségügyi problémák helyi orvosi ellátása; gyermekfelügyelet (bölcsőde, óvoda); helyi közlekedés könnyű elérhetősége.

© ATOUT FRANCE/Fabian Charaffi

6. Vegyünk síbérletet, és használjuk ki

Egy síbérlettel besíelhetünk min. 120, max. 650 km pályarendszert, több ezer síliftet, sífelvonót használhatunk (pl. a Trois Vallées egy 600 km hosszú pályarendszer, 200 sífelvonóval és csak 1 síbérlettel). Ezek után ne legyünk lusták, érdemes mindent kipróbálni az adott régióban, hiszen változatosak a pályák és nagyok a szintkülönbségek (előfordul a 2000 méternél is nagyobb esetenként). A választás szabadsága is adott, hiszen létezik diák- és családi bérlet, 1, 3, 6 vagy 10 napos bérlet, de akár fél napos vagy 1 órás bérlet foglalható, akár online is.

7. Ügyeljünk a jelzésekre

A francia síterepeken 2000 hivatásos és gyakorlott pályamentő dolgozik, akik állandóan ellenőrzik a sípályákat, de ha nagyobb sítúrára indulunk, akkor érdemes gondoskodni biztonságunkról. Sose induljunk el egyedül a sípályákon kívüli területekre, és sose haladjunk mindannyian ugyanazon a nyomon. Mindig legyen nálunk a megfelelő felszerelés és tudjuk is használni azokat. A felszerelésben legyen GPS, mobiltelefon, ásó, esetleg ARVA helyazonosító készülék (ez is bérelhető). Esetleges baleset esetén értesítsük a legközelebbi hegyi mentőszervezetet vagy rendőrséget és adjunk pontos leírást a balesetről. Fontos tudni, hogy hegyi balesetnek van nemzetközi jelzése: ha mentőhelikoptert látunk, vagy messze lévő embereket veszünk észre, mindkét karunk magasba emelésével jelezhetjük, hogy baj van, szükségünk van segítségre.

© ATOUT FRANCE/Jean François Tripelon-Jarry

8. Használjuk a webkamerákat indulás előtt

Akár úticélunk kiválasztásában, akár a sípályák napi ellenőrzésére is használhatjuk azt a rengeteg webkamerát, amelyek a francia hegyekben figyelik a tájat. Ezeket ide kattintva érhetjük el, megéri szétnézni síelés előtt a pályákon.

9. Figyeljük a hójelentéseket

Bár a francia sírégiókban nagyon jó a hóminőség és hóbiztosság december közepétől április végéig, azért nem árt ügyelni a részletekre, és előre tájékozódni a napi körülményekről. Ezen az oldalon 24 óránként frissítik az adatokat, így folyamatosan nyomon követhetjük, hol érdemes sílécre szállni.

Flickr (Creative Commons)

10. Segítsünk másokat

Használjuk az utazási fórumokat, közösségi oldalakat, hogy megosszuk élményeinket, tapasztalatainkat másokkal síelés után. Nagyon sokat segíthetünk másoknak a felkészülésben, a megfelelő szállás kiválasztásában vagy éppen az utazás megszervezésében, ha sikereinkről vagy kudarcainkról is beszámolunk. Hátha éppen legközelebb nekünk lesz szükségünk néhány jótanácsra indulás előtt.

-BK-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!