szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alapjaiban változtatná meg az egészségügyi rendszert az Orbán-kormány - ez derül ki a Hírszerző birtokába jutott kormány-előterjesztésből, amely - írja a lap - a Semmelweis-terv kibővített verziója.

Elkészült a kormány egészségügyi koncepciója, az ősszel vitára bocsátott Semmelweis-tervet fél év alatt írták át, a kormány még májusban tárgyalja az elképzeléseket - tudta meg a Hírszerző.hu. A dokumentum szerint a kormány 2018-ig tervez, ám a legfontosabb változásoknak idén és jövőre
állnak neki.

A lap birtokába jutott anyag szerint az országot kilenc ellátási területre osztanák, és 1-1,1 millió lakos fog egy egységet alkotni. A súlyponti kórházi rendszert megszüntetik, új hierarchiát alakítanak ki, amelynek tetején a nagytérségi kórházak állnak. Lesznek olyan egészségügyi intézmények, amelyek teljesen átalakulnak, vagy épp szűkítik a profiljukat - írja az Hírszerző, amely úgy tudja, a sürgősségi ellátást az országos Mentőszolgálat átalakításával oldanák meg.

A kormány elkészítette a saját Budapest-koncepcióját, amelynek része a sportegészségügy intézményi szervezetének felülvizsgálata, egy új Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet felállítása a Nyírő Gyula kórház bázisán egy magas biztonságú elmemegfigyelő részleg kialakítása. Három új sürgősségi centrumot kis kialakítanának Budapesten: Budán, Dél-Budán és Észak-Pesten.

Az Új Semmelweis-terv egy viszonylag hosszú részben ecseteli az egyházi kórházakra vonatkozó elképzeléseket: egyfelől utalnak arra, hogy az egyházi intézményekben dolgozók is kapnak majd kiegészítő személyi juttatásokat, másfelől arra, hogy a rehabilitációban és a hospice rendszerben számítanak az egyházakra - írja a Hírszerző.

Az egészségügyben dolgozók anyagi helyzetének rendezéséről a Hírszerző által megismert program azt írja, hogy újabb források bevonása nélkül csak szűk sávban képzelhető el a megoldás, de ki kell dolgozni egy egészségügyi életpálya-stratégiát. Cél, hogy a bérek közeledjenek az uniós átlaghoz, de nem írják, hogyan és miből - mutat rá a lap, hozzátéve: a tervek szerint a forrásigényes változásokat uniós pénzekből, ingatlan-értékesítésből és a hamburgeradóból finanszíroznák, utóbbitól 20-30 milliárd forintot várnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!