szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ujjszopás a velünk született létfontosságú szopásreflex átalakult formája. Jó esetben 5-6 éves korunkra teljesen elhagyjuk ezt a szokást, gond akkor van, ha később is megmarad az önjutalmazás ezen formája.

Ultrahangos felvételeken jól tetten érhető, amint a magzat az anyméhben olykor bekapja az ujját: önmagát nyugtatja, ringatja, jutalmazza. A kisgyermek is orális lény, és a jelenség 5-6 éves korig még elfogadott is. De mit kezd az ember azzal a látvánnyal, ha egy felnőtt ember tesz ilyet? Nemrég Rihannát kapták lencsevégre, amint szájába vette a hüvejkujját. A lapok sem hagyták szó nélkül a történteket.

De mi lehet a magyarázat arra, hogy valaki még ilyen idős korban is a megnyugtatás ezen formáját választja? Egy, a Daily Mail által idézett felmérés szerint minden tizedik brit felnőtt bevallotta, hogy olykor bekapja az ujját. Mivel nem egy társadalmilag elfogadott cselekvésről van szó, sokan titokban művelik – általában csak a szűkebb környezet tud róla –, a nyilatkozók szerint leginkább este, lefekvéskor jön elő a reflex. A pszichológusok szerint a megnyugtató gesztus a szoptatásnál átélt érzelmeket eleveníti fel, valamint elősegíti az agyban az endorfintermelést.

Marton Szilvia

A cikkben megszólaltatott egyik interjúalany úgy bukott le barátai előtt, hogy vacsora közben az egyik szemfüles résztvevő kiszúrta a fogai nagyon rossz állapotát. Az elhúzódó ujjszopás ugyanis tönkreteszi a fogakat.

Szakemberek szerint a felnőttkori ujjszopást több dolog is kiválthatja: kimerültség, a szeretet és biztonság hiánya vagy valamilyen szorongató hosszan fennálló esemény. Éppen ezért mondják, hogy tilos az erőszakos leszoktatás – ez ugyanis könnyen megbosszulhatja magát, például egy későbbi szenvedélybetegség – dohányzás, alkoholfüggőség – kialakulásával. Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni, pontosan az esztétikai és egészségi problémák miatt. Eldeformálódhat a fogazat, az ujjak folyamatos nyomásától kifordulhatnak, de még a szájizomzat is gyengülhet. A legtöbb esetben elkerülhetetlen a fogászati beavatkozás, például fogszabályzó beépítése.

Hangsúlyozzák, fontos, hogy a leszokás önkéntes legyen, ebben pedig érdemes pszichiáter vagy pszichológus segítségét kérni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!