szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német feltaláló gigantikus üveggolyót használ arra, hogy minden fényt „becserkésszen”, és energiává alakítson. Így akár még a Hold fénye is termelhet áramot.

André Brößel három évvel ezelőtt azzal a céllal látott munkához, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegye a napenergiából előállított áramot. Találmányával 2013-ban a technika Oscar-díjának is nevezett World Technology Awards verseny döntőjébe jutott. Találmányának lényege, hogy nem a megszokott lapos napelemekre épít, hanem gömb alakú „fénybegyűjtőt” használ.

Saját cégével, a Rawlemon Solar Architecture nevű német-spanyol vállalattal már le is gyártott néhányat a találmányából, amelyhez egyébként lánya üveggömbjei adták az ötletet. Az új berendezés nem csupán látványos, de akár a teljes energiaszektort forradalmasíthatja, s egyben városaink képét is megváltoztathatja. A fejlesztők álma ugyanis az, hogy a magas épületek úgy láthatnák el magukat energiával, hogy az ablakokra ilyen félgömböket, lencséket szerelnének fel.

http://ad010cdnd.archdaily.net/

Maga a technológia, a photovoltaik (a napenergia elektromos energiává változtatása a napelemek segítségével) egyáltalán nem újszerű. Ámde Brößel a gömbjeit vízzel tölti meg, ami a napfényt, de még a holdfényt is „megköti” és az alatta elhelyezett napelemekre sugározza. Az így keletkezett energiát aztán még felhős napokon és éjjel is tudja tárolni.

A nap és a hold állandó mozgásban van, ezért Brößel egy olyan microtrackert (kis nyomkövetőt) fejlesztett ki, ami követi a nap pályáját és ehhez igazítja a készüléket. Ezzel a hatékonyság jelentősen megnő, hetven százalékkal magasabb, mint a hagyományos berendezéseknél.

A piackeresés első lépését is megtették már, amelynek keretén belül kisebb napgömböket gyártanak. A beta.ey névre keresztelt készülék, a kisebb mobil berendezéseket, például telefonokat, tudja árammal ellátni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!