szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sportoljunk, járjunk el otthonról, legyünk pozitívak - ezekkel az egyszerű praktikákkal kezelhetjük sikeresebben a minket érő mindennapos stresszt. Nem szabad félvállról venni a problémát, mert a legfrissebb kutatások szerint drasztikusan megnőhet a rákos megbetegedések kialakulásának kockázata, ha nem kezeljük jól a rázós szituációkat.

Bizonyára önnel is előfordult már, hogy még hajnali 2-kor is az előző napi munkahelyi veszekedésen kattogott az agya, miközben már rég pihennie kellett volna. Ha igen, mindeképpen fogadja meg Emma Youngnak, a The Telegraph szerzőjének tanácsait, mert a legfrissebb kutatások szerint, ha nem kezeljük jól a minket érő stresszt, drasztikusan megnőhet a rákos megbetegedések kialakulásának esélye.

Az szerző szerint a probléma megoldásának az a kulcsa, hogyan reagálunk a stresszre. “Miért van az, hogy egyesek sokkal könnyebben megbirkóznak a stresszel, mint azok, akik nap mint nap szenvednek miatta?” - teszi fel a kérdést Young, aki profi bokszolókat és tengerészgyalogosokat interjúvolt meg, hogy rájöjjön, mi lehet a mentális erő titka. A varázsszó a pszichikai rugalmasság: az a képesség, aminek segítségével könnyedén átvészelhetjük a rázós helyzeteket. Annak sem kell csüggednie, aki nem rendelkezik ezzel, mert ez nem valamiféle velünk született szupererő, hanem egy fejleszthető, tanulható képesség. Emma Young összegyűjtött néhány tanácsot, aminek segítségével megerősíthetjük mentális izomzatunkat.

Stresszeljük!

Lépjünk ki a komfortzónánkból, és tegyük ki magunkat olyan helyzeteknek, amikor stressz érhet minket! - így szól Young első tanácsa. Példaként az extrémsportolókat említi a szerző, mert róluk mindenki azt hiszi, hogy egyáltalán nem félnek, pedig ez nem igaz. Egy pszichológiai felmérés bebizonyította, hogy ők is rettegnek, és bázisugrás közben ugyanúgy az életükért imádkoznak, mint ahogy mi tennénk, de ők megtanulták kontrollálni és felhasználni a félelmüket. Persze nem kell egyből a bázisugrással kezdeni, elég, ha többet szerepelünk egy munkahelyi meetingen, írja Young.

Stressz - ami nem pusztít el, az megerősít?
Fazekas István

Legyünk pozitívak!

Ian Maynard sportpszichológus szerint a mentálisan erős emberek kivétel nélkül pozitívan szemlélik a világot; ők azok, akiknek a pohár mindig félig tele van. Egy egyszerű gyakorlattal mi is elsajátíthatjuk a pozitv világszemléletet, ehhez csak annyit kell tennünk, hogy minden nap végén leírjuk, mi sikerült jól aznap, és miért.

Barátkozzunk!

Megdöbbentő, de a magányos embereknél 30 százalékkal nagyobb az esélye a korai halálnak, mint azoknál, akik rendszeresen élnek szociális életet, mert egyedül sokkal nehezebb megbirkózni a mindennapok nehézségeivel és kudarcaival. A kutatások tanulsága szerint nem az a lényeg, hány barátunk van, hanem hogy azt érezzük, hogy kötődünk emberekhez; van, aki törődik velünk, és fordítva.

Irány a konditerem!

Azt mindenki tudja, hogy sportolás hatására  endorfin szabadul fel a szervezetünkben, amitől boldognak érezzük magunkat, de más hasznos mellékhatása is van a testmozgásnak. Kutatások szerint azok, akik rendszeresen sportolnak, sokkal gyorsabban nyugszanak meg egy-egy rázós szituáció után. Ahhoz, hogy mi is formába lendüljünk, elég heti 150 percet töltenünk valamilyen sporttevékenységgel, mert az a lényeg, hogy megizzadjunk kicsit, és megemelkedjen a pulzusunk.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!