HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A gyerekek különösen nagy veszélynek vannak kitéve a szexuális bűncselekmények elkövetőivel szemben: a családtagok követik el az abúzusok nagy részét. Szőke András pszichológus számos kiskorú áldozatnak nyújtott terápiás segítséget.

HVG Pszicho: A bántalmazás nem mindig okoz „közbotrányt”, még ha a szemünk láttára zajlik is, mivel a társadalom széles rétege nem tekinti annak. Ilyen a „kihívó öltözködés” kiváltotta szexuális erőszakkal szembeni „megértő” magatartás, amelyet az alighogy középiskolás korba lépett lányokat ért abúzusokkal kapcsolatban is sokan hangoztatnak. S még lehetne hasonlókat sorolni, persze olyanokat is, amiket egyértelműen elítél a közvélemény, mint az utóbbi hónapokban, hetekben napvilágra került történeteket.

Szőke András: Nagyon sok formája van a gyerekekkel szemben elkövetett erőszaknak. Alapvetően megkülönböztetünk aktív és passzív agressziót. Aktív az, ha tevőlegesen bántalmazzák, akár fizikailag, akár verbálisan. Passzív agresszió például a gyerek elhanyagolása.

HVG Pszicho: A szexuális agresszió nyilván nem lehet passzív.

Sz.A.: Nem egészen. Passzív agresszió az is, ha hagyjuk, hogy a gyerek olyat lásson, amit nem volna szabad látnia. Például a szülő nem gondol arra vagy nem érdekli, hogy a gyerek benyithat a szobába, amikor a felnőttek szexelnek vagy megy egy pornófilm. Ám a két forma általában egybemosódik.

HVG Pszicho: Azt akarja mondani, hogy aki nemtörődöm, felületes vagy nem számol körültekintően a kényes helyzetekkel, az idővel konkrétan bántalmazni fogja a gyerekét?

Szőke András
Dévényi Veronika

Sz. A.: Szinte mindig. Nem lehet úgy szexuálisan bántalmazni egy gyereket, hogy közben figyelnek rá. Ha tekintettel volna rá a szülő, nem bántaná.


HVG Pszicho: Ennyire egyszerű lenne? Hogy akkor megkívánja valaki a saját gyerekét?

Sz. A.: Ha hiányzik a figyelem és még meg is kívánja, az növeli a szexuális visszaélés esélyét. Ha nincs önkontroll, szinte biztosan meg is fog történni. De szerencsére az emberek nagy többségében van gátlás.

HVG Pszicho: Mik lehetnek a gyerek iránt érzett szexuális vonzódás jelei?

Sz. A.: Megjelenhet például a meztelenkedésben, az érintések milyenségében, a furcsán sok együtt fürdésben, vagy hogy a szülő a mosdatásnál rendszeresen sokat időzik a gyerek nemi szervénél.

HVG Pszicho: Önmagában a meztelenkedés bántalmazás volna?

Sz. A.: Természetesen addig nem, amíg valamiféle örömet nem okoz a szülőnek, hogy meztelenkedik a gyereke előtt. Szó sincs arról, hogy prűdnek kell lenni, és állandóan takargatni kell magunkat a fürdőből kijövet, félve attól, hogy meglát bennünket a gyerek. Akkor van baj, ha ez átlép egy határt, és a meztelenkedés a felnőtt „szükségleteiről” szól.

HVG Pszicho: Hogyan jut el valaki odáig, hogy molesztáljon egy gyereket, adott esetben a sajátját?

Sz. A.: Mindig egy kevéssel megy tovább. Mind többet és többet enged meg magának, és végül megtörténik az erőszak. Valószínűleg sok az olyan elkövető, akit gyerekkorában szintén bántalmaztak. Az ő határaikat is átlépték. És akkor csúszkálni kezdtek. S onnan, hogy meztelenkednek, hogy együtt fürdenek a gyerekükkel, hogy egymáshoz érnek, ami még természetesnek tekinthető, egyszer csak elkezdődik ez a folyamat.

Bányai György interjúja teljes terjedelmében a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, május 26-án megjelent számában olvasható, mely test és lélek egymásra hatásával foglalkozik: Hogyan lehetünk harmóniában a testünkkel? Mit üzennek a betegségeink? Mi áll evési zavaraink hátterében? Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – kiadónál!

Ön hogyan működik párkapcsolatban és a családban? Pesszimista vagy optimista? Megvalósítja önmagát? A HVG Extra Pszichológia TESZT különszámából most megtudhatja! Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg a kiadónál!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!