HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A mind gyakrabban jelentkező aggasztó tünetek hátterében a személyes kapcsolatok visszaszorulása és az alváshiány is fellelhető.

Jelentősen nőtt a hangulatzavarok tüneteinek előfordulása a kamaszok és a 25 év alatti fiatal felnőttek körében az utóbbi évtizedben – derült ki az Amerikai Pszichológiai Társaság által közzétett kutatásból. A San Diegó-i Állami Egyetemhez köthető vizsgálatban mentális egészséget körüljáró, nagyszabású, nemzeti adatgyűjtésből dolgoztak a kutatók. 600 ezer kamasz és fiatal felnőtt válaszait elemezték a 2005 és 2017 közötti időszakból.

A fiatalok beszámolóiban 12 év leforgása alatt 52–71 százalékkal nőtt a pszichés megbetegedésekre utaló tünetek előfordulása, például depresszió vagy öngyilkossági késztetések. Így 2017-re a válaszadók 10–13 százaléka számolt be arról, hogy érintette valamilyen súlyos pszichológiai probléma a megelőző egy hónapban – és hol volt még akkor a koronavírus-járvány nyomasztó hatása?

A fiataloknál mutatkozó aggasztó eltolódás a mentális problémák irányába nem jelentkezett más korosztályoknál, sőt 65 év felett inkább enyhe csökkenésre lettek figyelmesek a kutatók.

A Journal of Abnormal Psychology szaklapban publikált tanulmányban a jelenség mögött feltételezett okokról is írnak, rámutatva az elektronikus kapcsolattartási formák terjedésének, a digitális média, a sorvadó személyes interakciók és az alváshiány káros hatásaira az identitáskeresés szakaszában lévő korosztályoknál.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!