HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Szeretnénk jó színben feltűnni, ez hajt minket.

Sokakat erősen foglalkoztat, hogy mások mit gondolnak róluk, tartanak a megítéléstől.

„Túl szép, hogy igaz legyen” helyzetekben az őszinteség látszatáért pedig még hazudni, sőt fizetni is hajlandók vagyunk – erről olvashattunk az Amerikai Pszichológiai Társaság tanulmányában a Journal of Experimental Psychology: General című kiadványban.

A kísérletsorozat egyik részében például izraeli ügyvédeknek kellett elképzelniük azt a helyzetet, hogy a 60–90 munkaórára becsült feladatot 90 óra alatt végezték el, a megbízó azonban nem látta a tényleges időbefektetésüket.

Hány munkaórát számláznának ki neki? – erre a kérdésre kellett válaszolniuk.

Egy másik vizsgálatban amerikai egyetemisták játszhattak online játékokkal, majd a kísérletvezetőnek kellett beszámolniuk az elért pontjaikról, amikért arányos pénzjutalmat is kaptak.

Itt a kísérleti csoport tagjai abban a hiszemben voltak, hogy a teljesítményükért maximális pontot kaptak, valójában a számítógép manipulálta az eredményeiket tökéletesre.

A pénzjutalom szempontjából másoknak gyanúsnak tűnhető, ideális helyzet arra ösztönözte a személyek egy részét (akár a 24 százalékukat), hogy saját kárukra, a jutalmukat csökkentve, de hazudjanak, hogy ne tűnjenek hazugnak.

Ezért kevesebb óraszámról, alacsonyabb pontszámokról nyilatkoztak.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk. Megjelent a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz különszám is: ebben az érzelmi intelligencia témáját járjuk körül.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!