HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Régóta tudjuk, hogy egy traumatikus esemény emléke, lelki öröksége generációkon keresztül továbbadódik, akkor is, ha a leszármazottak elől elhallgatták, eltitkolták a történteket. Már megtanultuk, hogy mi az a transzgenerációs trauma, de vajon mi a transzgenerációs atmoszféra?

A trauma alapjaiban rázza meg az egyént. A gyászfolyamaton keresztül eljuthat az élmény beépítéséig, integrálásáig, ami gazdagíthatja is a személyiséget, a részévé válva.

Súlyos trauma, különösen a csoportszintű traumatizáció integrálása meghaladhatja azonban az egyén feldolgozó kapacitását. Társadalmi traumák esetében mind a hosszú távú lélektani hatás, mind a korrekciós lehetőségek szempontjából kulcsfontosságú tényező, hogy ugyanazon az elárasztó, feldolgozhatatlan traumatikus élményen egy egész közösség osztozik.

A trauma csoportélmény lesz. Ez lehet akár segítség, de növelheti is a trauma súlyát. A trauma integrálhatósága nagyban függ attól, hogy a környezet, a társadalom hogyan viszonyul az hozzá: mennyire szolidáris, együttérző. Visszatükrözi-e, hogy tragédia történt – hogy egyáltalán megtörtént a tragédia.

Egy elég jó közeg, amellett, hogy tükröz, segít átmenetileg tartalmazni a traumatizáltakat elárasztó fájdalmas érzéseket, befogadhatóvá alakítani azokat, amire a trauma hatása alatt álló egyén és csoport önmagában nem képes. Így a traumatikus esemény integrálhatóvá válhat személyes és csoportszinten is.

Generációkon át

Rendelje meg online!

Ha azonban a társadalmi tükör vak, érzéketlen, sőt maga a társadalom az elkövető, akkor az egyén és a csoport magára marad az élménnyel. Amennyiben a trauma társadalmi szintű feldolgozása, a gyászfolyamat később is elmarad, a trauma integrálatlan marad, és az integrációval ellentétes működések – a hasítás, a projekció, a paranoid működések – válnak dominánssá. A lehasadt, integrálatlan trauma nagy eséllyel válik transzgenerációssá – és nemcsak az áldozatokat, hanem az egész társadalmat generációkon keresztül kísérti.

A társadalmi környezet szerepe

Az elfogadó és biztonságos, a másik érzéseit megérteni, tartalmazni és visszatükrözni képes, szűkebb és tágabb értelemben vett társas közeg nemcsak a korai kapcsolatokban, az egészséges személyiség kialakulásában alapvetően fontos, hanem az egész élet során szükséges ahhoz, hogy a személyiség egészségesen működhessen.

A tágabb értelemben vett, tartalmazni képes, vagy ellenkezőleg, tartalmazni nem képes társadalmi közeg hatással van nemcsak az egyén korai fejlődésére, de arra is, ahogy az egyén képes lesz egy traumatikus eseményt felnőttkorban feldolgozni.

Különösen traumatikus az az agresszió, támadás és kirekesztés, amelyet emberek csoportja követ el más emberek csoportja ellen: ilyenkor a traumatizáltak csoportosan élik át azt, hogy a környezet közömbös, nem akar hallani az őket ért bántalomról, sőt extrém esetben támogatja is a bántalmazást, akár a népirtást is.

Feldolgozhatatlan trauma a részleges vagy teljes kirekesztődés-kirekesztés az emberi közösségből, és később generációkat kísér és kísért. Traumatikus nemcsak az áldozatok és a leszármazottaik számára, hanem az elkövetők és leszármazottaik, sőt a szemtanúk – az esemény passzív megfigyelői – számára is.

Olvassa tovább Bakó Tihamér pszichológus és Zana Katalin orvos, pszichoterapeuta cikkét a a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelynek témája: szabadulás a múlt fogságából.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!