HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A szülők válása súlyos időszak a teljes család számára. Bármilyen komplikált is a helyzet, a szülők kötelessége, hogy lehetőségeik szerint megóvják a gyerekeket a stressztől és a szorongástól. Íme, néhány hasznos tanács.  

A válás a legtöbb esetben egy vitákkal, veszekedésekkel teli időszakot jelent, amelynek negatív következményeit a szülők mellett a gyerekek is kénytelenek elszenvedni. A konfliktus magas hőfokát az okozza, hogy a válás során az ember egyik legfontosabb erőforrása és erkölcsi talapzata, a bizalom sérül – olvashatjuk a Psychology Today a napokban megjelent cikkében.

Jonathon Haidt Magyarországon is ismert amerikai szociálpszichológus ezt az állapotot azzal magyarázza, hogy az ember erkölcsi iránytűje olyan evolúciós adaptációkban gyökerezik, amelyek lehetővé tették a közösségi élet létrejöttét, ezzel is biztosítva és növelve az emberi faj túlélési esélyeit. Vagyis egy olyan ősi bevésődésről van szó, amelynek sérülése az érzelmek elszabadulásához, illetve a logikus, racionális gondolkodás és viselkedés mértékének csökkenéséhez vezet.

Ráadásul ezek a feszültséggel, stresszel és szorongással járó konfliktusos hónapok, akár évek negatívan befolyásolják a lelki, mentális és fizikai egészséget is. Mindezek a hatások pedig – emeli ki a cikk – érintik a gyerekeket is, akiknek életkorukból adódóan még nem lehetnek a felnőttek számára sem egyszerű, egészséges megküzdési stratégiáik.

Ugyanakkor szerencsére ismertek és bátran alkalmazhatók azok a praktikák, amelyekkel elkerülhető, hogy a krízisben lévő család még inkább negatív spirálba kerüljön. Nézzük ezeket!

1. Vitás helyzetekben igyekezzünk a válaszainkat racionális módon megfogalmazni, ne engedjük, hogy az érzelmeink irányítsanak bennünket. Képzeljük el, hogy a gyermekünket a karunkban tartjuk, és gondoljuk át, hogy vajon büszke lenne-e a szavainkra, tetteinkre.

2. A másik fél hibáztatása során mindig jusson eszünkbe, hogy minden esetben megvan a lehetőségünk és az időnk arra – még ha csak néhány másodperc is –, hogy eldöntsük, mit és hogyan válaszolunk.

3. A válás lelkileg, érzelmileg és fizikailag is rendkívül nehéz időszakot jelent. Próbáljunk meg a számunkra megfelelő módon töltődni, illetve segítséget kérni a családtól vagy a barátoktól. Szükség esetén forduljunk szakemberhez.

4. Ha úgy látjuk, hogy ez az időszak extrém módon fájdalmas a gyermekünk számára, keressünk olyan támogató csoportot vagy közösséget, ahol biztonságban érezheti magát, és közben szakemberek segítségével fejlesztheti a megküzdési stratégiáit.

HVG Extra Pszichológia

5. Minden változás egyben bizonytalanságot is jelent – ez egy válás esetén hatványozottan igaz –, ezért legyünk következetesek a rutinokat illetően, mert a kiszámíthatóság és a stabilitás növeli gyermekünk biztonságérzetét.

6. Soha ne használjuk a gyermekünket arra, hogy vele üzenjünk a másik félnek, és soha ne vonjuk be őket a felnőtteket érintő kérdések megvitatásába, a döntésekbe. Erre a gyerekek semmilyen módon nincsenek felkészülve, és csak szükségtelen stresszt vagy szorongást keltünk bennük.

7. A válás után is folytassunk nyílt és tiszta kommunikációt a volt partnerünkkel a gyerekkel kapcsolatos közös döntések során. Ezzel azt demonstráljuk a kicsi felé, hogy az ő jólléte a válás ellenére is közös prioritás.

8. A válás utáni közös gyereknevelés mindkét felnőtt részéről erőfeszítéseket, kompromisszumkészséget igényel, ezért a folyamatot illetően legyünk türelmesek.

9. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a gyerek jólléte a válás után is a legfontosabb feladat kell legyen. A személyes nézeteltérések feloldása és meghaladása, valamint gyermekeink érdekeinek előtérbe helyezése jelentik az alapját egy konfliktusmentesebb, egészségesebb kapcsolatnak.

10. És a legfontosabb: Minden pillanatban tartsuk szem előtt, hogy a házastársunktól válunk, nem pedig a gyerekünktől.

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál, vagy rendelje meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!