Zsíros a bőröm, hogyan ápoljam?
Mint minden gyakori problémára, a zsírosodó bőrre is van mindenkinek valai "biztos" gyógymódja.
Mint minden gyakori problémára, a zsírosodó bőrre is van mindenkinek valai "biztos" gyógymódja. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. A tökéletes gyógymód az okok feltárásával kezdődik.
Sok bőrgyógyász szerint három dolog okozhatja a zsíros, pattanásos bőrt. A hormonális problémákat orvosi vizsgálatokkal ki lehet szűrni. Az étrendnek egyértelműen hatása van a bőrre, de mivel a tesztet megelőzően már másfél hónapja diétán voltam, mégsem mutatkozott jelentős változás, így ezt is kizárhatjuk. Maradt a genetikai hajlam, és mivel a családomban másnak is voltak hasonló problémái, ez látszik a helyes megfejtésnek.
Gyors körkérdés után kiderült, rengeteg tévhit él az emberekben a pattanásokról, ezeket korábban megírta a medizona.hu. Érdemes elolvasnia ezt a cikket is annak, aki érintett.
Miután kizártuk a gyógyszeres és diétás kezelést, jöhettek a házi praktikák a zsíros bőr hétköznapi ápolására.
Reggel
Mivel a zsíros bőrbe hamarabb tapad bele a por, és ezért hamar alakulnak ki a mitesszerek, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a tisztán tartásra. A sima szappanos tisztítás remekül szárítja a bőrt , ezért célszerű ezzel kezdeni és zárni a napot. Rendkívül hasznosak a kis apró szemcséket tartalmazó, radír-szerű folyékony szappanok, ha valaki rendszeresen használ ilyet, nincs szükség külön arcradírra. A reggeli szappanos tisztítás után, a smink előtt érdemes még egyszer áttörölni a bőrfelületet valamilyen alkoholos tartalmú lemosóval. Erre a célra gyakorlatilag bármelyik drogériában kapható lemosó megfelelő, saját kedvencünk a Clinique Clarifying lotion 4 névre hallgató terméke volt.
Akinek zsíros a bőre, tudja jól, hogy a hagyományos krémeket nagy ívben célszerű elkerülni. Mi azonban kipróbáltunk több olyan krémet is, amelyet zsíros bőrre ajánlanak. A legjobbnak a L'Occitane vörös rizs tartalmú hidratáló kréme bizonyult. A kételkedők kedvéért megemlítjük, hogy ennek a gyártónak is volt olyan olajos bőrre kínált kréme, ami nem volt ennyire meggyőző.
A hidratálás után jöhet a smink, amelynek legkritikusabb eleme az alapozó, mivel ez ismét általában krém állagú, ezért zsírosíthatja a bőrt. Érdemes tehát olyan alapozót választani, amit kifejezetten olajos bőrre fejlesztettek ki, és mellette szépen, alaposan fed. A teszt során személyes kedvenc lett a MAC Studio Fix Fluid alapozója, ami teljesen olajmentes, remekül fed, matt hatást kelt, ráadásul 15 faktoros UVB védelme tökéletessé teszi nyári használatra is.
Napközben
Ha a reggeli tortúrát módszeresen betartjuk, nem nagyon lesz gondunk napközben a bőrünkkel. Ha mégis fénylőnek, zsírosnak éreznénk arcunkat, sosem árt, ha van a táskánkban egy adag rizspapír, mint például a L'Occitane vörösrizs tartalmú papírocskái, amiből ilyenkor kitépünk egyet, áttöröljük vele a fénylő bőrfelületet, és így ismét órákon keresztül szép matt lesz tőle az arc.
Este
Az esti procedúra ismét elsősorban a tisztításról kell, hogy szóljon. A sminket újra alkoholos lemosóval érdemes eltávolítani. A krémes lemosókat célszerű elkerülni. Ismét érdemes még egyszer szappannal átmosni a bőrt, majd éjszakára hidratálni. Nekünk remekül bevált például az olasz L'erbolario rozmaringos kréme, amit szintén zsírosodásra hajlamos bőrre ajánlanak.
Aki zsíros bőrrel él együtt, tökéletesen tudja: nincs olyan, hogy ne nyomkodja a pattanásokat, mitesszereket. Folyamatosan hallgatjuk a figyelmeztetést, miszerint csak ártunk vele, de őszintén, ki bírja elviselni az orrán, állán vagy homlokán éktelenkedő rondaságokat? A kozmetikusoktól ezen a ponton elnézést kérünk, de van egy tökéletes házi praktika a pattanások gyors eltűntetésére. Ez pedig a világ legegyszerűbb dolga, minden házartásban megtalálható: a fogkrém. Bármilyen gyulladt pattanást leszárít egy éjszaka alatt. Én még a smink alá is szoktam használni reggel, ha kritikus a helyzet.
Mint a legtöbb egyéni problémára, természetesen a zsíros, pattanásos bőrre sincs biztos recept, de talán ezek a tanácsok segítenek másnak is a hétköznapi szépségápolásban. Érdemes minél gyakrabban kozmetikushoz is menni és kikérni a véleményüket, milyen pakolástokat, maszkokat ajánlanak. Ha Önnek is van bevált tippje, kérjük, ossza meg velünk kommentben!