Örményország kincsének titka - az Ararat gyárában jártunk
Mindig időben érj oda vacsorára, szívj Hawaii szivart, és igyál örmény konyakot - ezt a gyakorlatias bölcsességet Sir...
Mindig időben érj oda vacsorára, szívj Hawaii szivart, és igyál örmény konyakot - ezt a gyakorlatias bölcsességet Sir Winston Churchillnek köszönhetjük, aki a jaltai konferencián kapott Ararat konyakot megkóstolva azonnal beleszeretett az örmény párlatba (évente küldeni is kellett neki belőle, olyan szenvedéllyel fogyasztotta).
Ez a történet már önmagában híressé tette Kelet-Európa brandy-jét, de azért az Ararat névvel az elmúlt 120 évben sosem kellett nagyon sokat magyarázkodni a minőségről és a stílusról.
Ennek fényében nem csoda, hogy egy örményországi kiruccanás során kötelező jelleggel látogattuk meg a jereváni Ararat gyár épületét, hiszen tudni akartuk, milyen is a világ egyik legjobb brandy-jének szülőhelyén lenni.
A legtöbb irodák által Örményországba szervezett utazás árában alapból benne van a gyárlátogatás, nem csoda, hiszen a turisták nagy része a Világosító Szent Gergely Katedrális vagy a Cascade után örömmel veszi, ha kulturális alapon ihat egy kicsit.
Jereván csodás látnivalói között még a gyengébb megfigyelési képességekkel rendelkező turistának is feltűnik, hogy maga a város a folyamatos fejlődés ellenére is eléggé régimódi. A házak nagy része öreg, kopottas, az örmény főváros nem csak nyomokban tartalmaz szegénységet, ám két épület valahogy kitűnik a látképből.
Ironikusnak is nevezhetnénk a jelenséget, de tény, hogy a Jerevánt kettészelő Hrazdan folyó két partján, szinte egymással szemben két csodás épület pompázik, tökéletes állapotban, környezetéből messze kitűnve szépségével.
Az egyik egy vodkagyár, a másik pedig az Ararat szentélye. A Yerevan Brandy Company nevével fémjelzett üzem szívesen fogadja a látogatókat, és meglehetősen profi hozzáállással csábítja vásárlásra a turistát.
Itt ugyanis nem csak az Ararát-völgy különleges klímájának köszönhető csodás szőlőből készült, kettős lepárlási eljárásban előállított brandy gyártási folyamatát ismerhetjük meg, hanem magát a stílust, az életérzést, amit aztán persze viszonylag kedvezményes áron haza is vihetünk.
A gyárlátogatás során megtekinthetjük a hatalmas hordókban készülő párlatokat, amelyeket karnyi vastagságú műanyag csövekkel szivattyúznak éppen össze-vissza a hatalmas tárolók között.
A folyamat első hallásra kissé bonyolult, nem is nagyon törjük magunkat, hogy megértsük. Annyi marad csak meg, hogy a kétszer lepárolt (fiatal borból tömény szesszé, majd magas alkoholtartalmú nyers brandyvé) legjobb minőségű középpárlat évszázados tölgyfahordókba kerül, és itt nemesedik az utókor számára.
Megnézhetjük azt a raktárt is, ahol ezek a hordók helyet kapnak, külön érdekesség, hogy a legtöbb ezek közül már el is van adva.
Az Ararat gyár ugyanis sorszámozott hordókban őrzi az államfőknek és tehetősebb embereknek saját brandy készletüket, az ilyen hordókat pedig szívesen ajándékozzák egymásnak felsőbb körökben.
Meglehetősen nagy értékről beszélünk itt, ami nem csak az alkohol rajongóinak szívét dobogtatná meg, tényleg hatalmas vagyont őriznek az Ararat-gyár raktárában.
A számunkra legkedvesebb állomás az Ararat palackok történetét bemutató terem volt, ahol egészen 1887-től követhetjük nyomon a világ egyik leghíresebb italának stílusát, a köré kialakított pátosz formai eszközeit.
Külön öröm ilyenkor a régi magyar üveg felfedezése, a hatvanas évektől kezdve ugyanis az örmény brandy nálunk is nagy népszerűségnek örvendett, de aztán a szovjet piac összeomlása után, a kilencvenes évek elején teljesen eltűnt a magyar boltok polcairól.
Most viszontláthatjuk a régi kedvencet, de egyébként is érdekes a korok és országok közti különbséget keresni egy népszerű ital palackjainak segítségével.
Ezek után jön a jól megérdemelt kóstolás, aminek a végén garantált mosollyal folytatjuk utunkat.
A merészebbek akár 5-6 féle párlatot is megkóstolhatnak, köztük a 20 éves Ararat leírhatatlan esszenciáját, a kis kortyok között pedig keserű csokoládét rághatunk, ami meglepően jól választja el az ízeket.
A becsiccsentett közönség ezek után - nem meglepő módon - a gyár saját boltjába téved be, ahol kedvezményes áron vehetünk meg mindent, amire csak futja.
Az örmény álom profi módon kínált díszcsomagolásban elvihető (amelyet egyébként később kérdés nélkül engednek fel a repülőgépre is), és külön öröm, hogy euróval vagy akár bankkártyával is fizethetünk.
A brandy fogyasztása Magyarországon nem népszokás, pedig az elegancia, a stílus és a minőség könnyedén adja el magát.
Az Ararat gyár látogatása után mi is brandy-vel megpakolva indultunk haza, és azóta sem ijed meg senki, ha egy vasárnapi ebéd során, vagy szivarfüstös beszélgetések mellé az örmény párlat hozza meg a hangulatot.
Már értjük is, hogy miért az Ararat gyára az egyik legszebb épület Jerevánban.