Ilyen károkat okozott és okoz majd a vihar - fotók
Az ország keleti felének nagy részén narancssárga riasztás van érvényben, elsősorban a nagy mennyiségű eső és a...
Az ország keleti felének nagy részén narancssárga riasztás van érvényben, elsősorban a nagy mennyiségű eső és a várható viharos széllökések miatt. A figyelmeztető előrejelzés szerint éjfélig Észak-Magyarországon és az Észak-Aldöldön a heves zivatarok miatt akár a piros riasztás is érvénybe léphet a következő órákban.
A kedd éjszakai és a szerdai vihar országszerte jelentős károkat, a közlekedésben pedig fennakadásokat okozott a vasútvonalakon; a villámcsapások és a fakidőlések miatt több szakaszon jelenleg is áll a vonatforgalom.
Kisdi Máté a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság szóvivője az MTI-nek elmondta, hogy Budapesten a tűzoltókat 11 óráig ötvenszer riasztották, a leginkább fakidőlésekhez, vízszivattyúzáshoz kértek tőlük segítséget.
Pest megyében a szerda délelőtti vihar Nagykőrös környékét sújtotta a leginkább. A viharos szél következtében fák dőltek a 441-es főútra, ezért a Cegléd és Nagykőrös közötti szakaszt lezárták, a forgalmat elterelték – közölte a katasztrófavédelem. Petróczi Tímea szóvivő elmondta: a szél megbontotta egy nagykőrösi iskola tetőszerkezetét is, a Petőfi Sándor Általános Iskolában táborozó mintegy száz gyereket átköltöztették. Délig mintegy kétszáz esetben kellett a tűzoltóknak kivonulniuk a megyében.
Az ország nyugati felén, a Veszprém megyei Balatonalmádiban a rendkívüli esőzés miatt leomlott egy támfal és megsérült a gázvezeték. A Dózsa György utcát lezárták, a szakemberek dolgoznak a szolgáltatás helyreállításán - közölte Kővári László, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyeletese. A szerda hajnali és reggeli felhőszakadás következtében egy patak kiöntött, a víz több kertet és pincét elárasztott, a tűzoltók 20-25 háznál szivattyúzták a vizet.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében eddig 25 káresetről érkezett bejelentés. Rinyu Zsuzsanna, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője azt mondta: itt is elsősorban fakidőlésekhez, vezetékszakadásokhoz riasztották a tűzoltókat. Mezőkövesdnél az általános iskola tetejét rongálta meg a vihar, de érkezett bejelentés Füzesabonyból és Miskolcról is. A miskolci tűzoltóságnak eddig hat riasztása volt.
Heves megyében, Visontán távvezetéki üzemzavar miatt automatikusan leállt a Mátrai Erőmű két blokkja szerda délelőtt, miután a vihar megrongálta a villamos vezetékeket és az erőmű nem tudta eljuttatni az áramot a felhasználókhoz - közölte Korcsog Béla, a társaság médiareferense. Tari Gábor, a villamosenergia-ipari rendszerirányító Mavir vezérigazgatója elmondta: a két mátrai blokk kiesése ellenére van elég áram, egyensúlyban van a magyar villamosenergia-rendszer. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint Eger, Gyöngyös és Heves térségében mintegy 100 riasztást kaptak a tűzoltók, a viharos szél fákat döntött ki, házak tetejét rongálta meg.
Az EDF Démász szolgáltatási területén, Bács-Kiskun és Pest megyében 85 településen, mintegy 70 ezer fogyasztónál okozott áramkimaradást a vihar. Kezdetben az áramkimaradások mintegy 70 ezer ügyfelet érintettek, kora délután 31 ezer háztartásban nem volt még áram. Baján, Szabadszálláson, Kiskőrösön, Kecskeméten, Cegléden és Nagykőrösön nagy erőkkel - összesen 112 szerelőcsapattal - folyik a hibák felderítése és kijavítása. A cég több helyen aggregátorok segítségével biztosítja az villamos energiát.
Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelyének a szélét a hidegfronttal egy úgynevezett szupercella érintette; a hirtelen támadt erős szél fákat, villanyoszlopokat csavart ki, áramvezetékeket tépázott meg, közlekedési jelzőlámpákat szaggatott le. Több épületen megbontotta a vakolatot és a tetőzetet, a törmelék gépkocsikat rongált meg. Az erős, óránként 100 kilométeresnél is erősebb szél mintegy 20 percig tombolt Szolnokon - tájékoztatott a katonai repülőtér meteorológiai szolgálata. A katasztrófavédelem közlése szerint a viharos szél az egész megyében okozott kisebb-nagyobb károkat, eddig 160 eseményhez riasztották a tűzoltókat. Több településen a szélvihart eső, jégeső kísérte, amely a szántóföldi növények és gyümölcsösök terméseiben is károkat okozott.
Békés megyében is zömében fakidőlésekhez riasztották szerda délelőtt a tűzoltókat. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtószóvivője, Tímár Tamás elmondta: a szélvihar miatt 11 esetben, többnyire műszaki mentés miatt vonultak ki a tűzoltók a megye hat településére, közöttük Békéscsabára, Szarvasra, Orosházára és Gyulára.