szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Árverésre bocsátják a második világháború csendes-óceáni hadszínterén lezajlott, amerikai győzelemmel végződött Ivo Dzsima-i csata emlékezetes pillanatát megörökítő eredeti szobrot, amelyen hat tengerészgyalogos éppen kitűzi az amerikai zászlót a sziget Szuribacsi nevű hegyén.

Az Arlingtoni Nemzeti Temetőben látható, a Tengerészgyalogosok emlékműve elnevezésű, tíz méter magas híres szoborról kevesen tudják, hogy nem az eredeti. Utóbbi négy évtized után bukkant fel a homályból, és február második felében New Yorkban lehet majd licitálni rá a második világháborús emléktárgyaknak szentelt aukción. Legkevesebb 1,8 millió dollárt várnak érte.

Az 1945. február 19. és március 26. között lezajlott ütközetet az amerikai és a japán haderők vívták Ivo Dzsima birtoklásáért. A szigetnek stratégiai jelentősége volt, ugyanis az ottani radarállomás segítségével a japánok időben értesülhettek az amerikai légitámadásokról. A csata eredményeként az Egyesült Államok megszerezte az irányítást a szigeten kiépített repülőtér-légibázis felett.

A zászlókitűzést Joe Rosenthal amerikai fotográfus, az Associated Press (AP) hírügynökség tudósítója örökítette meg 1945. február 23-án. A fotó azóta ikonná vált: a rajta látható tengerészgyalogosok hárman még aznap elestek. A felvételért a tudósító Pulitzer-díjat kapott.

A fotó első pillantásra megragadta a haditengerészet kötelékében szolgáló szobrász, Felix de Weldon fantáziáját, és egy hétvégi eltávozás helyett viaszba öntötte nagyszabású, a fénykép alapján megalkotott szobortervét. A vezérkari főnökök tanácsa áldását adta rá, és a kongresszus is megszavazta - csak éppen a háborús költségvetés miatt pénzt nem tudott adni a munkálatokra. De Weldon saját forrásaiból fedezte kiadásait. A négy méter magas kőalkotással három hónap alatt készült el, és az emlékművet a Constitution (Alkotmány) sugárúton állították fel, a szövetségi jegybank jelenlegi épülete előtt. 1947-ben azonban építési munkálatok miatt eltávolították onnan: az öt tonnás monstrum visszakerült de Weldonhoz, aki műterme mögött talált neki helyet, és kátrányos ponyvával betakarta. Nagyjából ezzel egy időben a kormány felkérte az Arlingtonban látható, az eredetinél jóval nagyobb emlékmű elkészítésére.

A négy méteres "előd" 1990-ben jutott Rodney Hilton Brown amerikai történész birtokába, aki könyvet írt de Weldonról. Amikor anyaggyűjtés közben felkereste a régi műtermet, legnagyobb döbbenetére a kertben rálelt a kőszoborra, amelyet még mindig ugyanaz a ponyva fedett. Úgy döntött, hogy megvásárolja az alkotást a szobrásztól. "Egy Stradivari-hegedűvel, egy 1921-es ezüst jachttrófeával és rengeteg készpénzzel fizettem érte" - idézte fel a vételt. 

Az idő vasfoga azonban rajtahagyta nyomát a szobron, különösen a belső acélváz rongálódott meg. Brown annak ellenére is rendbe hozatta, hogy a restaurálást végző ügynökség közölte vele: negyed annyiból új alkotást csinálnak neki. A tulajdonos az Ivo Dzsima-i csata ötvenedik évfordulóján mutatta be a nagyközönségnek a felújított "eredeti" emlékművet.

Az árverés február 22-én lesz, és akinek ajánlatánál leütik a kalapácsot, a szobor mellé megkapja de Weldon munkaeszközeit és rajzait is.

Óriási droglabort számoltak fel Csepelen, 7,5 tonna alapanyagot foglaltak le

Óriási droglabort számoltak fel Csepelen, 7,5 tonna alapanyagot foglaltak le

Volt már olyan, aki a hídról hívott minket, hogy ugrani fog

Volt már olyan, aki a hídról hívott minket, hogy ugrani fog

Gyerekszüléssel a woke ellen – megnéztük, a keresztény-konzervatívok mit terveznek a hálószobában

Gyerekszüléssel a woke ellen – megnéztük, a keresztény-konzervatívok mit terveznek a hálószobában

Bezár a Mika Tivadar Kert, szálloda lesz a helyén

Bezár a Mika Tivadar Kert, szálloda lesz a helyén