szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A globális válságból kivezető utat a Starbucks-kávéházakból kiszűrődő fények mutatják. Elég a láncot követni, s elkerülhetjük a visszatérő kríziseket. Magyar szerzők a fogyasztói lét ontológiáját kutatva jutottak el a megoldáshoz. Őrizzük meg komolyságunkat.

Van-e a fogyasztói létnek, ezen belül a tőzsdének ontológiája? Miért azuk ne lenne? És miért pont nekik ne lehetne? Ha létezik lételméleti megközelítése és megragadása a nyelvnek, a társadalmi létnek, a fényképnek vagy a mobilnak, az a legkevesebb, hogy ilyesmi a börzének is dukál. Valahogy így okoskodhatott Kollár József és Rusznák Tamás, akik a Világosságban közölt írásukban nem sokat vacakolnak elméleti problémákkal, nem erőlködnek azzal, hogy tisztázzák, mitől is lenne speciálisan ontológiai az ő megközelítésük. Cserében viszont azt ígérik: „a tőzsde általunk javasolt posztmcdonaldizációja egy lehetséges megoldás a visszatérő válságok elkerülésére”.

Na, ez már valami. De mi a fityfene az a posztmcdonaldizáció? A megértéshez előbb a szerzők George Ritzer nyomán tisztázzák, mi is a mcdonaldizáció átfogó kategóriája. A globalizálódó tőkés világban fontos szerepet játszó, optimalizálva és célirányosan a hatékonyságra irányuló szervezeti modell, amely a szolgáltatásait igénybe vevőnek garantált és standardizált minőséget kínál, miközben működését kalkulálható automatizmusok és erős kontroll jellemzi.

Rendben. De mi köze ennek a tőzsdéhez? A szerzőpáros szerint nagyon is sok. Ugyanis a második világháború utáni Bretton Woods-i időszakban egészen a hetvenes évek elejéig szabályozott módon zajlottak a nemzetközi kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatok, és a tőzsde (mint intézmény) is erős kontroll alatt állt. Tehát ez volt a mcdonaldizáció időszaka, amit a ’70-es évektől kezdődően napjainkra felváltott a demcdonaldizáció korszaka, amely, bár elsősorban nem is a tőzsdék, hanem a bankok működési kereteit formálta át, mégis nagyban kihatott az előbbiekre is. A magas profit érdekében fokozatosan szabadultak ki a kontroll alól, működésüket mind kevésbé jellemzi a kiszámíthatóság és a standardizáltság. A pénz világa a reális gazdasági folyamatoktól mindinkább elszakadva a hiperrealitásban „szárnyalt” (lásd, ha nagyon szükséges, Baudrillard szimulákrum fogalmát). 

Ilyet már olvastunk másutt is. De hogyan nézne ki a posztmcdonaldizáció, amit szerzőink ajánlanak a pénzügyi (köztük a tőzsdei) válságok megelőzésére? Ha jó értjük, Kollárnál és Rusznáknál ez valójában starbucksizálódást jelent. Megértjük, nyájas olvasónk, ha most felhorkansz, hogy ebből elég. De légy türelemmel, közel a katarzis.

A kapitalizmus ügyeletes csodagyereke most éppen a Starbucks, nem csoda hát, a magyar kutatók is rátaláltak mint mintaadóra. E szerint a villámkarriert befutó kávéházláncnak „minőségi alapú ontológiája” van, úgyis mint a vendégszeretet, a minőségi szolgáltatás és az oktatás (tudástermelés). Na, ezt kéne eltanulni a tőzsdéknek, s akkor maradna a szárnyalás, de nagyobb lenne a biztonság. Még mindig homályos?

A cikk vége lefordítja a receptet: „annyit biztonsággal állíthatunk, hogy globális szinten szükséges jobb egyensúlyt teremteni a piacok és az őket működtető intézmények között”. Ez azt jelenti, hogy el kell mozdulni a „globális kormányzás” felé, „illetve meg kell akadályozni, hogy a piacok túlnőjenek a nemzeti intézmények hatáskörén. [Sic!] Korlátozni kell a befektetők túlzott kockázatvállalását, és korrektebb tájékoztatásra van szükség […] Ennek során figyelemmel kell lenni a tőzsde különleges kockázataira és lehetséges negatív hatásaira is.” Ki gondolta volna? A spekulatív és likvid tőke ne legyen már annyira spekulatív és likvid, de azért maradjon még annyira spekulatív és likvid, hogy képes legyen továbbra is hizlalni a globális gazdaságot. Kár, hogy nem olvashatunk a hogyanokról.

Helyette marad nekünk a gyorsétterem-hálózatok és a pénzvilág, benne a tőzsde természetének nagy ívű összehasonlítása 12 oldalon át. De van-e egyáltalán alapja az ilyesfajta összevetésnek? Mi köze az együttműködésre alapuló, számos kötelékkel összedrótozott franchise hálózatoknak a tőzsde versengő világához? Kiknek feleltethetők meg a tőzsdére vitt cégek vagy a tőzsdei kereskedők és kiknek a pénzüket kockáztató befektetők? Egy-egy kávéházegységnek, a nevet (McDonald’s, Starbucks) menedzselő csúcsvezetőknek, a mosogatóknak vagy a betérő vendégnek? Nem csak arról van-e szó, hogy szerzőink meglehetősen szűk és elhibázott asszociációs bázisra építették mondandójukat? Miszerint magára adó pénzembernek McDonald’s-ba menni ma már snassz, a Starbucks-ba pedig még eléggé cool.

Hosszan értekezik arról Kollár és Rusznák, hogy mennyire nehezíti a tisztánlátást (a tőzsde világában is) a bullshitelés. A maszlag, a locsi-fecsi nem csak szimpla udvariatlanság, hanem vét az együttműködés alapelve ellen, mert akadályozza a dolgok önértékének racionális felismerését. Hogy ez mennyire igaz, íme, az utolsó idézet a cikkből: „A jelenlegi válság nem kis részben abból származik, hogy túl sokan hallgattak a szimulált kedvességű szirénhangokra, miközben nem tették meg a szükséges óvintézkedéseket. Közben kiderült, hogy a de-mcdonaldizált hajó olyan vizeken úszik, amelyeknek meglehetősen nagy része virtuális, a benne lévő sziklák viszont nagyon is valóságosak.”

(Világosság, 2009/nyár)

Zádori Zsolt

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Jöhet a Neuralink agyi chipje, amivel már robotkart is lehet gondolatokkal irányítani

Jöhet a Neuralink agyi chipje, amivel már robotkart is lehet gondolatokkal irányítani

Nagy Márton szerint Matolcsy utánanyúlt és megpróbálta ellehetetleníteni, de Orbán megmentette

Nagy Márton szerint Matolcsy utánanyúlt és megpróbálta ellehetetleníteni, de Orbán megmentette