szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Húsz éve még politikailag is pikáns küzdelem lett volna, most már "csak" sportágtörténeti csemege. Az Eb nyitónapján Oroszország Csehországgal találkozik - vitán felül az elmúlt két évtized két legjobb kelet-európai csapata.

Bakos Dalma: Egy csapat Čech ellen

Az orosz válogatott, azaz a szbornaja a Szovjetunió felbomlása után 1994-ben jutott ki először világversenyre. A későbbiekre is jellemző, hogy a teljesítményük hullámzó volt (no meg a sorsolás sem mindig nekik kedvezett…). Jellemzően akkor hozták a legjobb teljesítményt, ha már nem volt tétje a mérkőzésnek. Azonban a 2008-as Eb mindenkinek meglepetést hozott, a szbornaja magabiztosan menetelt előre az elődöntőig, ahol a későbbi Európa-bajnok Spanyolország verte meg őket 3-0-ra. Ebből a 2008-as elődöntőből sok erőt meríthetnek. A mostani keret kisebb változtatásokkal szinte ugyanaz, mint a 4 évvel ezelőtti bronzérmes csapat. Remek játékosok, összeszokott csapat.

AP / Sergey Ponomarev

Nézzük reálisan a dolgokat: ma este az oroszok nem kaphatnak ki. Legrosszabb esetben döntetlennel zárul a mérkőzés. Hiába tény, hogy a Premier League, de talán Európa legjobb kapusa, a 30 éves Petr Čech az ellenfélnél van, de ez kevés lesz nekik. Az Eb előtti főpróbáik sem jöttek nekik össze, lásd a hétvégi magyar-cseh meccset, ahol 2-1-re legyőztük őket. Ezzel szemben az oroszok a legutóbbi tíz meccsükön veretlenek voltak. Ezek közül emeljük ki a múlt pénteki olaszok elleni 3-0-s győzelmet, ami azért is izgalmas, mert Oroszország először verte meg az olaszokat. Ezen a meccsen Sirokov kétszer is a kapuba talált. És még van gól benne bőven.

Másrészt, ha már megemlítettük Petr Čech-t: itt van a „párja” a 26 éves Akinfejev, a CSZKA Moszkva csapatkapitánya, aki 52-szeres válogatott, stabilan 2005 óta az orosz keret kapusa. Bár volt egy hosszabb kihagyása keresztszalag-szakadás miatt, április óta ismét a pályán van, kizárt, hogy ennyi idő alatt ne jött volna formába. Nagy előny lesz még a védekezésnél, hogy a hat lehetséges védőből három szintén a CSZKA Moszkva játékosai, ez ugyanis jelentősen meg fogja könnyíteni a kommunikációt Akinfejev és a védősor között.

Dick Advocaat szövetségi kapitány valószínűleg 4-3-3-as felállásban küldi majd pályára a játékosait. Ivan Kalasnyikov, a sports.ru szerkesztője szerint nem kizárt, hogy Advocaat középpályára a három Zenitest küldi majd (Gyenyiszov, Sirokov, Zirjanov). Az összhang garantált – ez szintén jó ómen. Hozzá kell tenni, jó esélyekkel indul még a posztra a Lokomotivos Glusakov, aki a szezonban a legtöbb 16-oson kívülről lőtt gólok tulajdonosa a bajnokságban.

AP

Támadók közül pedig talán a legismertebb Arsavin, aki 16,9 millió fontért igazolt még 2009-ben az Arsenalba, és idén tér vissza a Zenitbe. A 29 éves játékost több ponton is be lehet vetni, szélsőként, támadó középpályásként és csatárként is megállja a helyét, de nagyon valószínű, hogy ezen az Eb-n Advocaat leginkább csatárként számít rá. A nagy sikerű 2008-as Eb-n is a keret tagja volt, ekkor az All-Star csapat tagjának is megválasztották. Kalasnyikov szerint ő a valaha volt legjobb orosz focista, plusz a válogatott történetének 4. legeredményesebb góllövője. Emellett magáénak tudhat egy UEFA-kupát, UEFA Szuperkupát, nevezték már Aranylabdára is. Az Arsenal előtt egyébként a Barcelona és a Tottenham is elvitte volna magával, de nem tudtak megegyezni a csapatok.

Petr Čechnek, akinek várhatóan az egész csapatát a hátán kell vinnie, össze kell kapnia magát.

Woland Iván: Spriccerek és barbárok

Ilyenkor már minden korsó sörnek tétje van. Hogy úgy mondjam, jelentősége. A „Kandúr”-ban kis asztaltársaságunk egyre komorabban néz el a sörhab fölött a messzeségbe. Hurych törzsszurkoló és Bamba temetkezési vállalkozó tekintete valahol a nem is olyan távoli Wroclaw-ban találkozik, és sörangyalkákat dobál a stadionra, hogy ma este a fiúk segítségben ne szenvedjenek hiányt. Mert a bitang orosz ellen elkél bizony a „Kandúr” sörangyalainak láthatatlan segítő keze.

AP / Jon Super

Egon Bondy most nem üvölt, mindkét lábát egy-egy sörös lavórban áztatja, a kopasz Jupa kocsmáros meg csak hordja a korsókat köréje, és Egon Bondy nyakalja ezt a barna folyékony aranyat: „Az eksztatikus pillanatig iszom, és akkor meglátom a jövőt” mondja maga elé.

Pepin már egy ideje látja: az udvaron masíroz díszlépésben és mozgalmi dalokat énekel, és meggyőződése, hogy legyőzzük a szovjeteket, és ezzel visszavágunk 68-ért. De estére a tűzoltók valószínűleg megint beteszik a kádba. De csak azért, mert ma az oroszokkal játszunk, nem a szovjetekkel. Bár ki tudja…

„Végül is hazai pálya ez a Boroszló” okoskodik Bamba úr, „Franci császár idején még egy ország voltunk.”
„Attól tartok, hogy hazai pálya, de az oroszoknak, mert hozzájuk tartozott akkoriban…” Hurych úr egy kis sörhabot ken a szakállára. A kérdést nem tudjuk eldönteni, hogy akkor most száz évvel ezelőtti értelemben kinek hazai pálya Wroclaw. Hiába a törzsszurkoló jelentékeny kérdések boncolgatásának feszül a mérkőzés közeledtével.

Egon Bondy most felüvölt, a sör a megvilágosodásig röpítette. Feláll, kilép a sörös lavórokból. A kocsma elcsendesül. Feszülten nézünk a költőre. Még Pepin is megtorpan az udvaron: „Kurva fix! Nietzsche azt kérdezte, hol vannak a 20. század barbárai… Én azt kérdezem, hol vannak a 21. század barbárai? A védelembe barbárok kellenek ma estére, nincs kegyelem ott hátul! A középpályára katedrális-építő mestereket tegyünk, és elöl pedig művészek járják táncukat!”

Erre csak bólintani tudtunk, és egyszerre emeltük ajkunkhoz a korsóinkat.

És én közben Jaroslav Klenovsky úrra gondoltam, aki erkölcsi jelentőséggel feljelentette a labdarúgó szövetséget, mert nem a hivatalos címerünk van a mezükön, hanem csak egy oroszlánt absztraháltak oda címer gyanánt. Morvaországban ez elégedetlenséget szült, mert az ottani és a sziléziai nősténysasok lemaradtak a címerből.

„Most nem lehet puhánynak lennünk, nőstényeknek nincs helyük a csapatban, oroszlánokat akarok látni! Nekem is vissza kell térnem az absztrakt figurális korszakomba…” kommentálta Klenovsky úr feljelentését Egon Bondy.

AP / Jon Super

Ültünk az asztalnál, gyönyörű nősténysasokra gondoltunk, akikre ma nem lehet szükségünk, és a barbár oroszlánok elnyomták bennünk a sóvárgást. Már hallottuk a tomboló tömeget, amint a fiúk kifutnak a gyepre, és mi is üvöltöttük ott a Kandúrban: Cesky dotoho!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!