szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szerda reggeli olasz sportújságok internetes oldalai fő hírként közlik a szerb ultrák vezérének éjszakai elfogását. Az olasz rendőrség egy turistabusz csomagtartójában találta meg a sajtó által "fekete embernek" elkeresztelt, tetovált férfit a vendég szurkolók randalírozása miatt kedden félbeszakadt Olaszország-Szerbia labdarúgó Eb-selejtező után.

"Ezek a vandálok nem képviselik a szerb nép érzelmeit és magatartását, szégyelljük magunkat és bocsánatot kérünk" - nyilatkozta belgrádi újságíróknak Szerbia római nagykövete, Sanda Raskovics-Ivics.

Több órán át tartott és éjjel fél egyre fejeződött be a genovai Marassi Stadion kiürítése. A rendőrkordon övezte közel kétezer szerb szurkolót egyenként eresztették ki a stadionból: a kamerák rögzítette ultrákat azonnal őrizetbe vették. A buszokra felszállt szerbeket azonban később újból leszállították és ismét egyenként azonosították őket. A tetoválások alapján az ultrák vezérét keresték, akit végül is fél háromkor sikerült megtalálni az utolsó busz csomagtartójában elrejtőzve. Az olasz sporthonlapok szerda reggeli beszámolója szerint a férfit a többi szerb szurkoló verbálisan támadta.

A hatóságok nem hozták nyilvánosságra a nevét, a sajtó azonban úgy tudja, Ivan Bogdanovnak hívják. A stadionban halálfejes fekete pólót és az arcát teljesen elfedő fekete maszkot viselő férfi vezette az ultrákat, szétvágta a szerb nézőknek fenntartott szektor védőhálóját és füstbombákat dobott a pályára. A sportújságok honlapjai a "fekete embert" mutatják, amint fedetlen arccal és meztelen felsőtesttel a rendőrök elvezetik. A honlapok a férfi testét fedő tetoválásokat elemzik. Mellkasán egy kézigránát is látható. A torinói La Stampa a férfira tetovált 1389-es évszámot magyarázza el olvasóinak: ez a koszovói (első rigómezei) csata időpontja, a szerb nacionalisták számára a nemzeti függetlenség jelképe. A lap nyomtatott vezércikkében azt kérdezi, miért nem állította meg senki a szerb ultrákat.

A plexiról a csomagtartóba

Le bestie - A bestiák. A nacionalista ultrák káoszt robbantottak ki - ez volt a La Gazzetta dello Sport szerdai címe. A legolvasottabb sportnapilapban az olasz válogatott kapusa, Emiliano Viviano arról számolt be, hogy kedd este szerb kollégáját Vladimir Stankovicot sírni látta. "Bocsánatot kérek" - hangoztatta a La Gazzettának Stankovic. A genovai rendőrség szóvivője pedig azt hangsúlyozta, hogy a szerbek nem értesítették az olasz hatóságokat az érkező szurkolók veszélyességéről. A Gazzetta megemlíti, hogy a stadionból tudósító szerb riporterek szégyent kiáltottak, ugyanakkor a lap hangsúlyozza, hogy 2009 decemberétől a szerbek vízum nélkül utazhatnak be, így senki nem ellenőrzi őket.

A kedd esti sajtótájékoztatón az olasz szakvezető, Cesare Prandelli is azt mesélte el, hogy a remegő Sztankovics az olaszok öltözőjében keresett menedéket. "Nagy a csalódás és a keserűség" - kommentált Prandelli. - "Ilyesmit még életemben nem láttam, leginkább a stadionba a gyerekeiket is elhozó családokat sajnálom"- tette hozzá. A Corriere dello Sport első oldalán szintén a szerb ultrák vezére látható magasba tartott középső ujjal: "Ennek adtuk meg magunkat!?" - kérdezte az újság, mely vezércikkében azt írta "a stadion és az ország a szerb ultrák túsza volt". A napilap azt kérdezte, mikor zárják ki a szerbeket az európai labdarúgó-találkozókról.  A torinói Tuttosport, a harmadik legnagyobb sportnapilap, Szerb szégyen címmel jelent meg. A főszerkesztői vezércikk a "Kislány a vadállatok között" címet kapta a stadionban látott rémült gyerekekről. A Tuttosport beszámolt arról, hogy a stadion körül a szerbek még az olasz pénzügyőrséggel is összecsaptak.

Az Il Secolo XIX genovai napilap azt írta, hogy a zavargások már kedd délután megkezdődtek, amikor a szerbek végigvonultak a városközponton. A polgármester Marta Vincenzi hivatali ablakából látta, hogy az utcán üvegeket dobáltak. Azonnal értesítette a rendőrséget, mely azonban nem avatkozott be, el akarta kerülni az utcai harcot. Genova még nem heverte ki a 2001-es G8-csúcs napjaiban történt utcai háborúk élményét. Az olasz válogatott biztonságáért felelős Roberto Masucci éjszakai sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy a felelőség nagy részben a szerb hatóságoké. Ha az olaszoknak jelezték volna, kik érkeznek Genovába, nem várták volna őket felkészületlenül. Az olasz biztonsági szolgálat nem tudta, hogy ennyire agresszív szurkolói csoport érkezik. A SkySport24 sporttelevízió egyenesen azt kérdezte, hogyan lesz Szerbia az EU tagja, ha még szurkolóit sem tudja megnevelni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!