szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bede Ferenc volt FIFA-bíró a diósgyőri edző és egy focibíró konfliktusa kapcsán fejtette ki véleményét.

A Diósgyőr edzője, Bódog Tamás és a Paks elleni mérkőzésüket vezető Solymosi Péter konfliktusának apropóján készített interjút Bede Ferenc korábbi FIFA-játékvezetővel a csakfoci.hu. A konfliktus abból indult ki, hogy 2-2-es állásnál Solymosi az asszisztens jelzésére les miatt szabadrúgást ítélt a támadó DVTK ellen. A felvételből kiderül, hogy nem volt les, ezzel a játékvezető egy góltól megfosztotta Bódog csapatát (az eset 6:05-nél látható).

A játékvezető a meccs végén nem fogott kezet Bódoggal, mert agresszívnek találta a viselkedését. Az edző végül 200 ezer forintos büntetést kapott az MLSZ-től, majd válaszul a fegyelmi bizottságnak írt nyílt levélben írta le a történteket saját szemszögéből, kritikával illetve a bírót, aki viszont nem reagált erre. Míg külföldön ugyanis sokkal inkább megszokott jelenség, hogy a játékvezetők egy-egy vitatott helyzet után nyilvánosan megvédik álláspontjukat, vagy ha belátják hibájukat, elnézést kérnek, Magyarországon általában teljes a hírzárlat az MLSZ és a bírók részéről.

„A Játékvezetői Bizottság vezetői Puhl Sándorral az élen úgy gondolják, a játékvezetők képességét meghaladhatja az, hogy bizonyos esetekben tényszerűen nyilatkozzanak, megvédjék magukat, bár a játékvezető bizottság sem szólal meg a kétes ügyekben. Pedig sokszor jó lenne, ha a kommunikáció nem egy csatornán folyna, hanem lehetne reagálni, ütköztetni a véleményeket” – véli Bede Ferenc.

Korábban a hibázó bíró a következő fordulóban nem vezethetett meccset, ebből nyilvánvalóvá vált, hogy büntetést kapott. Bede Ferenc szerint amióta viszont bevezették a profi státuszt a játékvezetőknél, a hibázó bírók büntetésének elbírálása nem mindig következetes.

„Van, akit eltiltanak egy rossz mérkőzés után, van, akit nem. A Diósgyőr meccsén nagyot hibázó asszisztens a következő fordulóban nem kapott küldést, de Solymosi Peti igen. Megjegyzem, jogosan, hiszen a játékvezető nem tudja a saját helyzetéből felülbírálni az asszisztensét” – magyarázza Bede.

Végezetül elmondta, hogy szerinte jobb lenne, ha a problémás esetek után a játékvezetők megszólalhatnának, mert ezzel a nyilvánosság számára szimpatikusabbá válnának, és így számos félreértés is elkerülhető lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!